Trzy kolory Polki…

Polskie tradycje wytwarzania wina sięgają wieluset lat wstecz. Jedną z winnic bazujących na tej wielowiekowej tradycji jest Srebrna Góra – malownicza winnica położona w dolinie Wisły, u stóp klasztoru O.O. Kamedułów na krakowskich Bielanach.

Historia produkcji wina w Polsce liczy sobie ponad 1000 lat, a zapoczątkowana została w okolicach Krakowa. Już w dziesiątym wieku uprawiano na zboczach wzgórza wawelskiego winorośl, o czym świadczą odkrycia archeologiczne. Uprawa winorośli związana była z rozwojem chrześcijaństwa oraz zapotrzebowaniem na wino do celów liturgicznych.

Źródło: zwierzyniec.dworek.eu

Na wzgórzu nazywanym niegdyś Pagórkami Świętego Stanisława, zwanym obecnie Srebrną Górą, historia wytwarzania wina sięga początku X wieku historii krakowskich upraw winorośli. To, tu w 1610 roku zamieszkali Ojcowie Kameduli, którzy na okolicznych zboczach uprawiali winorośl, być może również dzierżawili swoje tereny mieszczanom.

Początek „nowej” Srebrnej Góry

Założenie winnicy w Polsce to szaleństwo tylko pozorne. Z podobnym przekonaniem dwóch rzutkich miłośników wina w 2005 roku postanowiło włączyć się w wartki nurt odrodzenia polskiego winiarstwa, odtworzyć nie tyle fragment wspomnianej przeszłości, co sprawić, by winiarski duch odżył w nowej, współczesnej odsłonie. I tak, w 2009 roku Ojciec Major Kongregacji Eremitów Kamedułów Góry Koronnej Lanfranco Longhi E.C. udzielił oficjalnej zgody na założenie winnicy na zboczach Srebrnej Góry, wyrażając przy tym radość z zagospodarowania 12 ha niewykorzystywanych wcześniej terenów. Od tej pory Mikołaj Tyc i Mirosław Jaxa Kwiatkowski rozpoczęli swą przygodę z produkcją wina.

Obecnie obszar winnicy obejmuje 28 ha i składa się z dwóch części położonych na Bielanach oraz w pobliskich Przegorzałach. Charakterystyczne dla regionu gleby wapienno-gliniaste oraz lessowe o optymalnej strukturze i nawodnieniu, warunkują oryginalny charakter powstającego tu wina. Południowe i południowo-zachodnie stoki o nachyleniu 15-20 stopni gwarantują doskonałe nasłonecznienie, a naturalną osłonę stanowi Las Wolski. Do najbardziej znanych szczepów uprawianych na srebrnej Górze należą: Riesling, Chardonnay, Pinot Gris, Gewürztraminer, Pinot Noir, Zweigelt, Regent, Seyval Blanc.

Warto podkreślić, że właściciele pamiętają o nowoczesnych rozwiązaniach. Wina powstają w zabytkowych pomieszczeniach gospodarczych na terenie klasztoru, ale wytwarzane są w nowoczesnych tankach ze stali nierdzewnej, niektóre dojrzewają potem w kontakcie z drewnem akacjowym lub dębowym. Efektem są nietuzinkowe, intrygujące wina.

Winnica Srebrna Góra powstała z chęci czerpania z niebywałej tradycji winogrodnictwa jaką jest wytwarzanie wina w sercu Krakowa. Chcemy łączyć tradycję z nowoczesnością, aby zaproponować wyjątkowe wina. Z prawdziwej pasji zrodził się bardzo przemyślany i pełen pasji projekt, który cieszy coraz bardziej każdego dnia” – opowiada z dumą Mikołaj Tyc – współwłaściciel Winnicy Srebrna Góra.


Mariusz Kapczyński – miłośnik win gruzińskich oraz przyjaciel winnicy, Mikołaj Tyc – współwłaściciel

To już czwarta odsłona projektu, który powstał dzięki współpracy jednej z sieci supermarketów wraz Winnicą Srebrna Góra. Od 12 sierpnia 2019 roku, każdy może delektować się winem z polskich winorośli, a dostępne w całym kraju (w supermarketach) wina wystąpią w trzech odsłonach: białej, różowej oraz czerwonej. A wszystko w bardzo przystępnych cenach.

Trzy kolory Polki

Biała Polka 2018 – wyróżnia się cytrusową świeżością przełamaną ciepłymi aromatami brzoskwini, moreli, jabłek i gruszek. Wyczujemy też miód i mandarynki. Rocznik 2018 jest wyjątkowy, pojawia się tu więcej niż zwykle nut kwiatowych i owoców południowych: banan, ananas, mango, kiwi. Polka biała to doskonały aperitif, a parowany z jedzeniem sprawdzi się jako uzupełnienie kuchni polskiej wraz z np.: kotletem schabowym z młodą kapustą, wędzonymi i owczymi serami, lekkimi sałatkami, curry, pstrągiem, a w szczególności z grillowanym jesiotrem z sosem kurkowym.

Różowa Polka 2018 – jest subtelna, łagodna, choć niepozbawiona charakteru. Pachnie latem. Wyczujemy tu poziomki, maliny i czereśnie, w tle banany i renklody. Nieco dżemu malinowego, czerwonej porzeczki i trochę eleganckiej wiśni. Eksperci polecają ją szczególnie na gorące, letnie wieczory, doskonale podkreślą wieczór we dwoje, lub spotkanie z przyjaciółmi na tarasie. Równie dobrze sprawdzi się w parze z podsmażoną cielęciną, pastami, świeżymi warzywami, cukinią z rydzami.

Czerwona Polka 2018 – to już odrobinę mocniejsze aromaty: w nosie maliny, czerwona porzeczka i czereśnia. Potem zaczynają przeważać wiśnia i śliwka oraz czarna porzeczka. W tle nieco dymu, czekolady i suszu owocowego z akcentami liści czarnej porzeczki i czerwonej papryki. Czerwona odsłona Polki to wino bardzo uniwersalne i zarazem jeszcze bardzo młode, które pasuje do makaronów w sosach pomidorowych, risotto, pizzy, gęstych zup, bigosów, potraw z grilla, mięs oraz do potraw duszonych, gulasze itp. mięsa pieczone. Warto kupić czerwoną Polkę i odłożyć na rok, może dwa lata do piwniczki, a na pewno odwdzięczy się!.

Źródło: YouTube.com – Tomasz Wełna
Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

PATRICIUS – Piwnica roku 2016…

Uznana za „Piwnicę roku 2016” jest jedną z najbardziej renomowanych winiarni w...
Czytaj wiecej