Chcesz zbudować tunel czasoprzestrzenny? Oto instrukcja

Tunel czasoprzestrzenny, fot. Pixabay
Tunel czasoprzestrzenny, fot. Pixabay
Nauka potrafi zaskakiwać, ale o wiele bardziej robią to ludzkie umysły, które są w stanie stworzyć teorie oparte o dostępną nam wiedzę, ale znacznie przekraczające obecne możliwości pojmowania. Między innymi dzięki temu tunel czasoprzestrzenny nigdy nie był prostszy do stworzenia... w teorii.

Fizyka teoretyczna dla wielu osób niczym nie różni się od fantastyki naukowej, ale jest między tymi dziedzinami olbrzymia przepaść. Czasem jednak droga między nimi zdaje się tak krótka, jak gdyby ktoś nie tylko stworzył nad tą przepaścią most, ale wręcz utworzył tunel czasoprzestrzenny… Tym kimś jest Paul Sutter z Uniwersytetu Stanowego Ohio, który opublikował prostą i teoretycznie skuteczną instrukcję budowy takich tuneli. Astrofizyk podzielił się swoimi przemyśleniami z czytelnikami portalu Live Science. Tekst ma oczywiście wiele żartobliwych fragmentów – założenia tej teorii w pełni bazują jednak na dostępnej nam dziś wiedzy na temat wszechświata.

Dokąd tunel czasoprzestrzenny może nas zabrać?

Dokąd tunel czasoprzestrzenny może prowadzić? Fot. Pixabay
Fot. Pixabay

Sutter to naukowiec z wieloletnim stażem, ale i osoba o niesamowicie płodnym umyśle. Jak sam pisze w swoim tekście Budowa tunelu czasoprzestrzennego – instrukcja krok po kroku:

Jedyne, czego potrzebujesz, to dwie czarne dziury z przeciwnymi ładunkami elektrycznymi i kilka kosmicznych strun. Nic wielkiego.

– Paul Sutter, astrofizyk z Uniwersytetu Stanowego Ohio o tym, czego potrzeba, by zbudować tunel czasoprzestrzenny

Tunel czasoprzestrzenny własnej roboty wymaga oczywiście montażu, a niektóre z niezbędnych do jego budowy elementów istnieją tylko teoretycznie, ale to żaden problem. Według Suttera tunele, wbrew pozorom, nie są skomplikowanymi konstrukcjami – podobnie zresztą jak struktura wszechświata. Już samo ich istnienie jest wyłącznie teoretycznym konstruktem, jednak bazuje na uznawanych za właściwe teoriach: strun i względności. Chodzi bowiem o to, że kosmiczne struny są podstawowym budulcem materii i tworzą strukturę wszechświata, a wcześniejsze dociekania Einsteina wprost dają nam nadzieję na takie podróże – choć zapewne zostawiona przez nas rzeczywistość zmieni się w tym czasie nie do poznania.

Budowa tunelu czasoprzestrzennego, fot. Johnson Martin/Pixabay
Budowa tunelu czasoprzestrzennego, fot. Johnson Martin/Pixabay

Wracając jednak do samej teorii dotyczącej istnienia tuneli. Te konstrukcje mogą sprawić, że podróż z jednego do drugiego punktu wszechświata skróci się wielokrotnie. Z natury są jednak niestabilne, więc samo ich stworzenie przy pomocy dwóch naładowanych przeciwnymi ładunkami elektrycznymi czarnych dziur nie wystarczy. Tu jednak pojawiają się wspomniane już kosmiczne struny, których można by użyć do ustabilizowania tunelu. Jak miałby on działać? Podobnie, jak zaprezentowano to w “Interstellarze” Christophera Nolana.

To jak w życiu codziennym – można objechać górę dookoła, ale znacznie szybciej będzie przejechać pod nią. W kosmosie jest nieco trudniej, ale zasada działania jest podobna. Zakładając, że teorie są słuszne, tunel czasoprzestrzenny można by stworzyć nawet w galaktykach spiralnych, do jakich należy nasza Droga Mleczna. Budowa takiego tunelu oznaczałaby natomiast cywilizacyjny skok dla ludzkości. Zanim jednak zakasamy rękawy, warto pamiętać, że to wciąż tylko rozważania teoretyczne, które obecnie pozostają poza naszym zasięgiem.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Kompan 007 otrzyma własną serię!

Historia Jamesa Bonda to nie tylko kobiety, niebezpieczne zadania, szybkie fury i...
Czytaj wiecej