Turniej zapomniany? Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej

Hiszpanie
Reprezentacja Hiszpanii celebrująca zwycięstwo, źródło: Facebook
W ciągu ostatnich kilkunastu lat początek stycznia oznaczał dla wielu kibiców szczypiorniaka imprezę światowego formatu z udziałem Polaków. W ostatnich latach brakuje wyników, a co za tym idzie popularność piłki ręcznej nad Wisłą zmalała.

Czy Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej to najtrudniejszy turniej na świecie? Na pewno część osób by się nie zgodziła z tą tezą. Ciężko jednak o inną dyscyplinę w której drużyny z Europy tak bardzo śrubowałyby poziom rozgrywek.

W piłce ręcznej panuje absolutna dominacja Europejczyków

Dość powiedzieć, że jedynym medalistą Mistrzostw Świata w historii, spoza Europy, był Katar w 2015 roku (kiedy je organizował). Wtedy jednak, nie obyło się od mocno wątpliwych etycznie powołań dla zawodników z Europy, którzy mogli już reprezentować barwy innego kraju i zrobili to za pieniądze Katarczyków.

Obraz theri93 z Pixabay 

Na ostatnich Mistrzostwach Świata jednak z 24 miejsc dla uczestników tylko 13 było z Europy. Na turnieju, o mistrzostwo Starego Kontynentu, mimo tego poziom jest często wyższy. Wśród uczestników ostatniego mundialu zabrakło chociażby Polaków, który w dorobku mają cztery medale światowego czempionatu (srebro i trzykrotnie brąz). Na Euro nie zdobyli ani jednego krążka.

Mistrzostwa Europy organizuje się dopiero od 1994 roku, niedługo po tym gdy ustalono większą częstotliwość Mistrzostw świata (co dwa lata zamiast czterech).

Z taką częstotliwością turniej rozgrywa się też w Europie. Tegoroczna impreza po raz pierwszy w historii organizowana jest w trzech krajach: Austrii, Szwecji oraz Norwegii.

Początkowo w rozgrywkach dominowali Szwedzi wygrywając cztery z pięciu pierwszych edycji, ale po raz ostatni triumfowali w 2002 roku. Dla lata temu byli blisko powrotu na szczyt, ale przegrali finał z Hiszpanią. W tym roku znaleźli się w grupie ze Szwajcarią, którą rozbili w pierwszym meczu, a następnie przegrali ze Słowenią, ostatni mecz zagrają z Polską.

? Men’s EHF EURO 2020 Final Tournament Draw:

Opublikowany przez EHF EURO Piątek, 28 czerwca 2019
Pełne zestawienie grup Mistrzostw Europy

Nasi reprezentanci są już jednak praktycznie bez szans na wyjście z grupy i musimy się liczyć nawet z trzecią porażką biało-czerwonych. Tym bardziej może być ona dotkliwa, że Szwedzi wciąż o awans walczą.

A komu medale?

Wśród faworytów należy wskazać również obrońców tytułu Hiszpanów, Chorwatów oraz Norwegów. Świetnie radzą sobie także trzeci współgospodarze, czyli Austriacy. Wygrali bowiem oba dotychczasowe mecze. Zaskoczeniem turnieju wydaje się już po dwóch meczach pewne odpadnięcie niezwykle utytułowanych Francuzów.

W turnieju biorą udział 24 drużyny podzielone na sześć grup po cztery drużyn. Dwie najlepsze z każdej grupy awansują do drugiej fazy grupowej. W dwóch grupach będzie po sześć drużyn, a każda zagra z trzema z którymi nie grała do tej pory. Najlepsze dwa zespoły z każdej grupy zagrają w półfinałach po jednym meczu.

W Polsce turniej nie cieszy się już taką estymą jak gdy nasi reprezentanci jeszcze kilka lat temu zajmowali czołowe lokaty lub impreza była organizowana nad Wisłą. TVP tłumaczy – ze względu na oczekiwania organizatorów pokaże wyłącznie mecze Polaków, półfinały oraz finał. Ostatni mecz zostanie rozegrany 26 stycznia w Sztokholmie.

Autor artykułu
More from Kamil Jabłczyński

Dokument na wagę złota, czyli nie tylko “Ostatni taniec”

Dobry dokument sportowy to skarb – w końcu niewiele rzeczy na świecie...
Czytaj wiecej