Tygodnie Rieslinga, czyli Rieslingi w maju

W dniach 7-27 maja, na terenie całej Polski odbędzie się czwarta edycja Riesling Weeks. W akcji biorą udział restauracje, winebary oraz sklepy specjalistyczne. W tym roku zostanie ona przeprowadzona w ponad 200 lokalizacjach 60 miast Polski. Celem wiosennej kampanii jest promowanie jakości i wspaniałego smaku niemieckiego Rieslinga.

Riesling jest jedną z najznakomitszych odmian winorośli, która od kilku lat przeżywa renesans na światową skalę. To też okazja aby uczestniczyć już w czwartej, organizowanej przez Niemiecki Instytut Wina, ogólnopolskiej akcji Riesling Weeks, która odbędzie się w dniach od 7 do 27 maja 2018 roku. Celem akcji jest promocja jakości niemieckiego rieslinga i win z Niemiec. W tym okresie będzie można skosztować niemieckich trunków w specjalnych cenach, podczas ciekawych spotkań i niejednokrotnie w wyjątkowych miejscach.

A co wiemy o Rieslingu?

Jak można opisać „króla win białych”? Lekki, szlachetny, delikatnie owocowy, pełny, wonny – możliwości, jakie kryje w sobie ta odmiana są nieograniczone. Najlepiej się nim po prostu rozkoszować, na przykład podając go do ryb morskich, drobiu czy serów kremowych i twarogowych. Także region pochodzenia, rodzaj gleby i stopień dojrzałości w chwili zbioru ujawniają się w szerokiej gamie aromatów rieslingów: od cytrusów przez jędrne jabłka, czy dojrzałe brzoskwinie po owoce tropikalne. Często w tle odczuwalne są nuty mineralne, ziołowe lub korzenne. Tony dojrzałości i miodowe niuanse szlachetnej pleśni dodają wszechświatowi Rieslinga dodatkowy wymiar.

Ze względu na wielość wariacji smakowych, Riesling zdobył pozycję najbardziej popularnej niemieckiej odmiany, która uprawiana jest we wszystkich 13 regionach winiarskich w Niemczech. W niemieckich winnicach o powierzchni ponad 22 tysięcy hektarów rodzi się niemal 60 procent wszystkich winogron tej odmiany na Ziemi. Palatynat i Mozela to dwa największe na świecie regiony produkcyjne Rieslingów.

Czołowe pozycje w międzynarodowych rankingach nie są rzadkością w przypadku Rieslinga, który uważany jest za tradycyjną odmianę niemiecką, choć od pewnego czasu robi także furorę na całym świecie: od Kalifornii, poprzez Afrykę Południową aż po Nową Zelandię.

A oto miejsca które warto odwiedzić w dniach 7-27 maja 2018 i skorzystać z akcji promocyjnej Rieslinga, która orgaznizowana jest przez Niemiecki Instytut Wina – organizację działającą na rzecz promocji wina niemieckiego na świecie. Partnerzy akcji przygotowali moc atrakcji: od promocji cenowych i rabatów, warsztatów winiarskich, specjalnych kart menu, degustacji komentowanych, spotkań z producentami, aż po wieczory filmowe. W tym roku zostanie ona przeprowadzona w ponad 200 lokalizacjach, w ponad 60 miastach.

Winebars i Restauracje (zobacz mapę)

Sklepy i Importerzy (zobacz mapę)

 

Polska należy do czołówki krajów, które importują niemieckie wina. Import wina niemieckiego w 2017 r. do Polski wzrósł o 54 procent, osiągając ilość 53 000 hektolitrów i wartość 12 milionów euro. Nasz kraj znajduje się na ósmym miejscu w rankingu głównych krajów, do których eksportowane są niemieckie wina.

A tak było w ubiegłych latach…

 

Prost!

 

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Romanée Conti 1945 ustanawia nowy rekord na aukcji wina…

Rekord świata za najdroższą butelkę wina sprzedawanego na aukcji został dwukrotnie pobity...
Czytaj wiecej