Tygodnie Rieslinga, czyli Rieslingi w maju

W dniach 7-27 maja, na terenie całej Polski odbędzie się czwarta edycja Riesling Weeks. W akcji biorą udział restauracje, winebary oraz sklepy specjalistyczne. W tym roku zostanie ona przeprowadzona w ponad 200 lokalizacjach 60 miast Polski. Celem wiosennej kampanii jest promowanie jakości i wspaniałego smaku niemieckiego Rieslinga.

Riesling jest jedną z najznakomitszych odmian winorośli, która od kilku lat przeżywa renesans na światową skalę. To też okazja aby uczestniczyć już w czwartej, organizowanej przez Niemiecki Instytut Wina, ogólnopolskiej akcji Riesling Weeks, która odbędzie się w dniach od 7 do 27 maja 2018 roku. Celem akcji jest promocja jakości niemieckiego rieslinga i win z Niemiec. W tym okresie będzie można skosztować niemieckich trunków w specjalnych cenach, podczas ciekawych spotkań i niejednokrotnie w wyjątkowych miejscach.

A co wiemy o Rieslingu?

Jak można opisać „króla win białych”? Lekki, szlachetny, delikatnie owocowy, pełny, wonny – możliwości, jakie kryje w sobie ta odmiana są nieograniczone. Najlepiej się nim po prostu rozkoszować, na przykład podając go do ryb morskich, drobiu czy serów kremowych i twarogowych. Także region pochodzenia, rodzaj gleby i stopień dojrzałości w chwili zbioru ujawniają się w szerokiej gamie aromatów rieslingów: od cytrusów przez jędrne jabłka, czy dojrzałe brzoskwinie po owoce tropikalne. Często w tle odczuwalne są nuty mineralne, ziołowe lub korzenne. Tony dojrzałości i miodowe niuanse szlachetnej pleśni dodają wszechświatowi Rieslinga dodatkowy wymiar.

Ze względu na wielość wariacji smakowych, Riesling zdobył pozycję najbardziej popularnej niemieckiej odmiany, która uprawiana jest we wszystkich 13 regionach winiarskich w Niemczech. W niemieckich winnicach o powierzchni ponad 22 tysięcy hektarów rodzi się niemal 60 procent wszystkich winogron tej odmiany na Ziemi. Palatynat i Mozela to dwa największe na świecie regiony produkcyjne Rieslingów.

Czołowe pozycje w międzynarodowych rankingach nie są rzadkością w przypadku Rieslinga, który uważany jest za tradycyjną odmianę niemiecką, choć od pewnego czasu robi także furorę na całym świecie: od Kalifornii, poprzez Afrykę Południową aż po Nową Zelandię.

A oto miejsca które warto odwiedzić w dniach 7-27 maja 2018 i skorzystać z akcji promocyjnej Rieslinga, która orgaznizowana jest przez Niemiecki Instytut Wina – organizację działającą na rzecz promocji wina niemieckiego na świecie. Partnerzy akcji przygotowali moc atrakcji: od promocji cenowych i rabatów, warsztatów winiarskich, specjalnych kart menu, degustacji komentowanych, spotkań z producentami, aż po wieczory filmowe. W tym roku zostanie ona przeprowadzona w ponad 200 lokalizacjach, w ponad 60 miastach.

Winebars i Restauracje (zobacz mapę)

Sklepy i Importerzy (zobacz mapę)

 

Polska należy do czołówki krajów, które importują niemieckie wina. Import wina niemieckiego w 2017 r. do Polski wzrósł o 54 procent, osiągając ilość 53 000 hektolitrów i wartość 12 milionów euro. Nasz kraj znajduje się na ósmym miejscu w rankingu głównych krajów, do których eksportowane są niemieckie wina.

A tak było w ubiegłych latach…

 

Prost!

 

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Winnica Hople – Poraj Paczków. Nieoczywista rzeczywistość

Bo jak inaczej określić miejsce, które potrafi zaczarować swoim wyglądem, nazywać się...
Czytaj wiecej