Nowy, bajeczny mural w Warszawie

Tytus Brzozowski - 'Odlatujące kamiecnice', 2017 (papierowydizajn.pl)
Tytus Brzozowski - 'Odlatujące kamiecnice', 2017 (papierowydizajn.pl)
Miłośnicy Warszawy nie mogliby kochać stolicy bez zamiłowania do jej, widocznej na każdym kroku, różnorodności. Tytus Brzozowski to artysta, który to piękne (i nieco chaotyczne) zróżnicowanie dokumentuje na swoich akwarelach, okraszając obrazy zarówno faktami z historii miasta oraz jego niedaleką przyszłością, jak i własnymi fantazjami na temat miejskiej przestrzeni.

To, co realne i to, co bajkowe spotkało się razem na ścianie nowej inwestycji przy ulicy Wolskiej w Warszawie. Na niezagospodarowanej ścianie nowego budynku powstał niesamowity mural, którego nie sposób nie zauważyć. Jego autorem jest Tytus Brzozowski – architekt, który porzucił ciepłą posadę w renomowanym biurze projektowym dla urzeczywistniania swojej pasji tworzenia pełnych fantazji krajobrazów ukochanego miasta. Artysta na swoim koncie ma już książkę dla dzieci, zachęcającą do poznawania Warszawy przy pomocy przeniesionych przez siebie na papier, barwnych wizji stolicy. Barwność obrazów artysty przywołuję tutaj zarówno w sensie dosłownym, jak i w przenośni. Jego metropolia to niezwykle kolorowe miasto, w którym występują zarówno elementy realne – współczesne i historyczne, jak i wytwory bujnej wyobraźni autora. W roli takich Brzozowski umiłował sobie zwłaszcza kostki do gry oraz herbaciane czajniki, umieszczane na obrazach w iście bajkowych okolicznościach.

Mural przy Wolskiej

Mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego na serku wolskim (nowawarszawa.pl)
Mural autorstwa Tytusa Brzozowskiego na serku wolskim (nowawarszawa.pl)

Zgodnie z dotychczasowym kierunkiem artystycznym akwarelisty mural na nowym biurowcu Spark przy ul. Wolskiej przedstawia zarówno teraźniejszość, jak i historyczne elementy okolicy, których próżno już szukać w coraz bardziej nowoczesnym otoczeniu serka wolskiego. Ale na muralu zobaczymy także to, co dopiero ma powstać w tym atrakcyjnym inwestycyjnie miejscu.

“Projekt muralu przedstawia historię okolic narożnika ulic Okopowej oraz Wolskiej. Został pomyślany jako opowieść o dążeniu tego obszaru w kierunku wielkomiejskości. Koncepcja przedstawia szereg nieistniejących już budynków, które niegdyś odpowiadały za tworzenie charakteru i lokalności tej okolicy. Znalazły się tu Rogatki Wolskie oraz kamienice z ul. Wolskiej spod numerów: 8, 12, 16 oraz narożnik ze zbiegu ul. Chłodnej i Okopowej, opatrzony niegdyś adresem Chłodna 68. Budynki przedstawiono według ich skali, podkreślając główną ideę podążania ku wielkomiejskości. Domknięciem tej drogi ma być przedstawiona na muralu projektowana wieża biurowca Spark usytuowana na samym szczycie kadru. Jako tło posłużyć mają dalekie plany warszawskiego centrum z charakterystyczną sylwetą wieżowców.”

– Przedstawiciel firmy SKANSKA, fundatora muralu oraz inwestora biurowca Spark.

Biurowiec z przyjaznym otoczeniem

Wizualizacja kompleksu biurowego Spark na Woli (www.skanska.pl)
Wizualizacja kompleksu biurowego Spark na Woli (fot.: mat. prasowe)

Ale co oznaczać mają przedstawione na muralu, pracowite pszczółki? To humorystyczne nawiązanie do planów dewelopera, który na dachach wybudowanych przez siebie biurowców pragnie umieścić ule do produkcji miodu. W przyszłości miód ten ma być sprzedawany w kantynie budynku. To jednak nie jedyna ciekawa inicjatywa związana ze Sparkiem. Zaprojektowany przez Kuryłowicz&Associates kompleks składający się z trzech budynków biurowych otoczony będzie publiczną przestrzenią, w której mieścić mają się amfiteatr, obszary zielone z małą architekturą, przestrzeń do pracy na świeżym powietrzu, a także strefa ćwiczeń z trampolinami posadzkowymi i mgiełką wodną. W zaprojektowaniu miejsca przyjaznego zarówno przyszłym pracowników kompleksu, jak i samym mieszkańców Woli, pomagały wyspecjalizowane w tej dziedzinie fundacje „Na Miejscu” oraz „Project for Public Spaces”.

Nacieszmy oczy, póki istnieje

Mimo tak optymistycznej wizji przyszłości tego zakątka Woli z przykrością wspomnieć muszę i o tym, że ożywiające wolską okolicę dzieło Tytusa Brzozowskiego już za kilka lat może być dla nas niewidoczne. Wysoka na 35 metrów ślepa ściana budynku nie powstała bez powodu – inwestor chce zakupić działkę pomiędzy ulicą Karolkową a nowo powstałym Sparkiem. Jeśli wszystko pójdzie po jego myśli, wybuduje tam kolejny biurowiec, którego łącznikiem z obecnym będzie dopiero co ozdobiony bok budowli.

Okładka książki dla dzieci 'Miastonauci' autorstwa Tytusa Brzozowskiego, wyd. BABARYBA (www.miastonauci.pl)
Okładka książki dla dzieci ‘Miastonauci’ autorstwa Tytusa Brzozowskiego, wyd. BABARYBA (www.miastonauci.pl)

Wszystkich tych, którym magiczna Warszawa przypadła do gustu, zapraszamy do odwiedzenia strony autora, za pośrednictwem której zakupić można dzieła Tytusa Brzozowskiego, a także do zajrzenia pod adres: http://miastonauci.pl/pl/ , gdzie wydawnictwo BABARYBA prezentuje przedsmak książki dla dzieci zilustrowanej akwarelami artysty. Malarz ma również w planach wydanie tomiku o Warszawie przeznaczonego dla starszych czytelników.

Wiedzę na temat samej inwestycji Spark poszerzyć można na stronie SKANSKA.

 

Źródła: Strona internetowa Tytusa Brzozowskiego, SKANSKA.pl, Vogue Polska, Wyborcza.pl,

Autor artykułu
More from Barbara Sajewicz

Igrzyska w Tokio 2020: festiwal zacierania granic

Za sprawą Toyoty, Igrzyska w Tokio poziomem nowoczesnych rozwiązań przebiją wszystkie dotychczasowe...
Czytaj wiecej