Under – pierwsza podwodna restauracja w Europie

Snøhetta Design, studio zajmujące się architekturą, wnętrzami czy brand designem, zaprojektowało pierwszą w Europie podwodną restaurację. Na norweskim wybrzeżu, niedaleko wioski Båly, restauracja „Under” służy również za ośrodek badawczy dzikiej, morskiej fauny i skalistego wybrzeża tego kraju.

Podwodne doświadczenie ma rozbudzać wszystkie zmysły, zapewniać rozkosz i podziw, dopieszczać fizycznie i intelektualnie. Budynek jest w połowie zatopiony w morzu, na głębokości pięciu metrów, jego monolityczna forma łamie powierzchnię wody, leżąc na skraju linii brzegowej. Masywne ściany wykonane z betonu są odporne na ciśnienie i wstrząsy charakterystyczne dla panujących tam warunków.

Podróż gości rozpoczyna się już na zewnątrz budynku. Zanim dotrą do wejścia, mijają tablice informacyjne na temat bioróżnorodności miejsca w którym się znajdują. Wejście pokryte jest nieprzetworzonym, lokalnie pozyskanym dębem, który w końcu stanie się szary, harmonizując się z betonowymi ścianami. W dniu kiedy morze jest wzburzone, zmierzający do Under mogą poczuć na twarzy, słoną, morską bryzę.

Budynek ma trzy poziomy i swobodnie pomieści od 80-100 gości. Pierwszy z poziomów to miejsce, gdzie goście mogą pozostawić swoje okrycia wierzchnie, by następnie przejść do baru – położonego na granicy linii brzegowej i morza. Z baru mogą spoglądać na dół, do restauracji gdzie ustawiono dwa długie stoły i kilka pomniejszych, wszystkie przed panoramicznym oknem. Warto wspomnieć, że przecina ono wszystkie trzy poziomy. Szefem kuchni jest Duńczyk Nicolai Ellitsgaard Pedersen, w menu oczywiście lokalne skarby – ryby i owoce morza, a więc homary, małże, dorsze i wszystko co oferuje południowe wybrzeże Norwegii z takim przysmakiem jak „ truffle kelp” – gatunek owoców morza, smakujący jak drogocenne trufle.

Wnętrze restauracji zostało tak zaprojektowane, aby odzwierciedlić kontekst geograficzny i pokazać niezwykłych sąsiadów, szorstka, betonowa powierzchnia zachęca małże do przylgnięcia. Z biegiem czasu Under stanie się więc sztuczną rafą, działającą dwojako – oczyszczanie morza i przyciąganie większej liczby gatunków do przefiltrowanych wód. Przytłumione oświetlenie z wnętrza restauracji i to zainstalowane na dnie morza, pomoże w rozwoju fauny na zewnątrz panoramicznego, akrylowego okna głównego o wymiarach 11×4 m. Paleta kolorów jest zgodna z logiką poszczególnych poziomów konstrukcji  – Champagne Bar to kolory inspirowane strefą przybrzeżną, przypominają więc kolory skał, piasku, skorup. Sala główna jest utrzymana w ciemnoniebieskich i zielonych barwach, na wzór dna morskiego, wodorostów i surowości morza. Nie zabrakło zaawansowanych technologii, w tym między innymi pomp ciepła, które wykorzystują stabilną temperaturę dna morskiego w celu ogrzewania i chłodzenia budynku przez cały rok.

Jak już wspomniałam, część restauracji posłuży biologom morskim i interdyscyplinarnym zespołom badawczym, studiującym zachowania ryb.

Źródło: www.designboom.com 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Rekordy popularności i rekordy sprzedaży

Chyba japoński producent powinien rozważyć kolejną fabrykę, aby sprostać rynkowemu zapotrzebowaniu…
Czytaj wiecej