”Underdog” – ruszyły zdjęcia do polskiego filmu o MMA

Mam wrażenie, że w Polsce zbyt mało powstaje filmów, które dotyczą sportu. Dlatego zawsze bardzo mnie cieszy, gdy do kin trafiają nowe rodzime produkcje o tej tematyce.

Dlaczego filmy o sporcie są tak ważne i interesujące? Jak wiadomo, sport kształtuje charakter. Uprawiając go możemy zmierzyć się nie tylko z naszymi przeciwnikami czy kolegami z drużyny, ale przede wszystkim z samym sobą. To właśnie w ten sposób możemy sprawdzić, na co nas naprawdę stać i udowodnić sobie samym, że nie ma granic, których nie moglibyśmy przekroczyć. Filmy, które opowiadają o sporcie i ludziach go uprawiających, mogą po części przekazywać nam tą prawdę. Oczywiście nikomu nie zastąpi to wiczeń i satysfakcji z osiągnięcia zamierzonych celów, jednak takie produkcje mogą wiele zdziałać w kwestii motywacji.

Kino sportowe

W ostatnim czasie mieliśmy jeden wyprodukowany w Polsce ciekawy film o sporcie, który zapadł mi w pamięć. Był nim „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Obraz opowiada historię Jerzego Górskiego, który wiele lat temu został mistrzem świata w podwójnym triatlonie. Świetna rola Jakuba Gierszała była tylko jedną z zalet tej produkcji, którą zdecydowanie Wam polecam.

„Underdog” dys. Next Film

„Kino sportowe” uwielbia historie ludzi, którzy osiągnęli szczyt, ale bardzo szybko upadli na samo dno i próbują znów być na ustach wszystkich. Takich historii jest bardzo wiele i to nie tylko w filmach o sporcie. Wydaje mi się, że my, jako widzowie, lubimy po prostu ten motyw. Daje nam nadzieję, że nawet, kiedy będzie źle, możemy wziąć sprawy w swoje ręce  i przez swoją ciężką pracę zmienić je na lepsze. Podobnie wydarzy się w najnowszym dziele Konrada Niewolskiego – twórcy pamiętnej „Symetrii” – zatytułowanym „Underdog”.

Historia, którą zobaczymy filmie, inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami. Główny bohater, Borys „Kosa” Kosiński, którego gra Eryk Lubos, jest zawodnikiem MMA. Gdy go poznajemy, jest u szczytu formy i nie widzi przed sobą nikogo, kto mógłbym mu zagrozić. W najważniejszej walce z rywalem Deni Takaevem (Mamed Khalidov), popełnia niestety błąd, przez który przekreśla całą swoją karierę i traci praktycznie wszystko, na co ciężko zapracował. Czeka go walka o to, by powrócić na szczyt.
Brzmi znajomo? Tak jak wspomniałem, takich historii znamy wiele, ale to wcale nie znaczy, że nie chcemy ich wciąż oglądać.

Underdog

Właśnie pojawiły się pierwsze zdjęcia z planu i muszę przyznać, że czekam na ten film. Nie jest to może spowodowane samą tematyką (przy okazji – jeśli lubicie MMA, to może Wam się spodobać film „Wojownik” z Tomem Hardym), ale osobą reżysera. Konrad Niewolski nie ma na swoim koncie wielu produkcji, ale jego „Symetria” z 2003 roku zapadła mi w pamięć na długo. Później nie było już tak dobrze, lecz ciekaw jestem, czy wieloletnia przerwa od kina sprawiła, że niczym bohater swojego filmu, powróci on do filmowego światą z tarczą.

„Underdog” dys. Next Film

W „Underdog” oprócz Eryka Lubosa i Mameda Khalidova pojawią się również inne znane nazwiska: Aleksandra Popławska, Tomasz Włosok, Janusz Chabior, Jarosław Boberek, Emma Giegżno oraz Mariusz Drężek. Dla samego Khalidova będzie to aktorski debiut. Warto wspomnieć, że partnerem i konsultantem produkcji jest Federacja KSW, lider europejskiego rynku MMA.

„Underdog” w kinach zadebiutuje w styczniu 2019. Czekamy zatem na pierwszy zwiastun, a później na samą premierę.

Autor artykułu
More from Jan Urbanowicz

Co to był za mecz!

Podejrzewam, że większość zarówno sportowców, jak i kibiców jest w stanie wymienić...
Czytaj wiecej