“Upadła Madonna z wielkim cycem” sprzedana na aukcji

Upadła Madonna z wielkim cycem. Zdj East Bristol Auctions
Fikcyjny obraz "Upadła madonna z wielkim cycem" z kultowego serialu Allo!, Allo! został sprzedany na prawdziwej aukcji. Co ciekawe - obraz znacznie przekroczył zakładaną cenę końcową.


Słowo „kultowy” jest ostatnio mocno wyświechtane, jednak trudno go nie użyć w kontekście brytyjskiego serialu „Allo, Allo!”. Te genialna farsa doczekała się kilku sezonów emitowanych premierowo w latach 1982 – 1992, a potem powtarzana niezliczoną ilość razy w niemal wszystkich krajach Europy (co ciekawe w Niemczech pierwsza emisja nastąpiła w 2008 roku). Brytyjczycy pokazują w tym serialu jak należy kręcić komedie wojenne. Druga Wojna Światowa to dość delikatny temat, którym łatwo komuś podpaść. Tymczasem duet David Croft i Jeremy Lloyd opanowali temat wyśmienicie. Oberwało się niemal wszystkim – scenarzyści wyśmiewają się z Niemców, Włochów, Francuzów ale i sprawiedliwie również z siebie. Mam przypuszczenia graniczące z pewnością, że gdyby w serialu znaleźli się Polacy, to byliby przedstawieni w taki sposób, że wstyd byłoby się nam złościć na Anglików.

Sprawcy zamieszania z obrazem: płk Von Strohm (z prawej) oraz kpt Geering – obraz miał zapewnić im dostanie życie po wojnie. Zdj kadr z serialu.

Fabuła toczy się wokół Cafe Rene we francuskim miasteczku Nouviuon prowadzonej przez pragnącego przede wszystkim spokojnego życia Rene Artois’a. Przedsiębiorca musi się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Przede wszystkim musi współpracować z władzami okupacyjnymi, które paradoksalnie widzą w nim swego przyjaciela, ale tak aby nie być posądzonym o kolaborację. Z drugiej strony w naturalny sposób interesuje się kawiarnią francuski ruch oporu. Oczywiście jest to mniej irytujące dla Rene niż zainteresowanie niemieckigo porucznika homoseksualisty, zwłaszcza że konkuruje on z zakochanymi po uszy we właścicielu kelnerkami. Damy te, świadczące wiadome usługi na pięterku, wprost pałają żadzą wobec dyskusyjnej urody właścicielowi, który z kolei musi te amory ukrywać przed zazdrosną żoną.

Brytyjczycy jak nikt potrafią się śmiać z siebie. “Ten brytyjski idiota któremu wydaje się, że umei mówić po francusku” – takimi słowami określał Rene Anglika oficera Crabtree (z lewej), który służył w Nouvion pod przykryciem francuskiego policjanta. Zdj. kadr z serialu

Wątek 

Jednym z głównych wątków serialu jest obraz p.t. „Upadła Madonna z wielkim cycem” fikcyjnego artysty Van Clompa. Obraz trafia w ręce skorumpowanych oficerów Wehrmachtu i ma być ukryty w  celu spieniężenia go po wojnie. Idealnym miejscem na to okazuje się Cafe Rene. Obraz trafia pod repodukcję „Słoneczników” Van Gogha do kawiarni, potem z kolei jest przeniesiony do pęta kiełasy. Sprawę komplikuje fakt, że „bezcennym dziełem sztuki” na polecenie samego Fuhrera zaczyna się interesować Gestapo. W międzyczasie zaplątany w ruch oporu fałszerz Roger LeClerc wykonuje kilka kopii obrazu.

Podpis na ramie obrazu. Upadła Madonna z wielkim cycem była wybitnie podobna do jednej z bohaterek serialu szer. Helgi Geerhart. W jednym z odcinków Helga wycieła Madonnie “wielkiego cyca” jakoby okazując tym prawowitego właściciela. Na oryginale widać reparację w tym miejscu. Zdj. East Bristol Auctions

Obecnie znane są jedynia dwa egezmplarze Madonny. Kopia obrazu została podarowana Henry’emu Thynne 6 markizowi Bath w podziękowaniu za pomoc przy realizacji serialu. Po śmieri markiza zapomniano o obrazie. W 2005 roku został przypadkowo odnaleziony i jest eksponowany w jego posiadłości. Oryginał po zakończeniu zdjęć trafił w ręce scenografa serialu Shauna Moore’a, który sprzedał go na aukcji w2007 roku za kwotę czterech tysięcy funtów. Po jedenastu latach obraz znów wypłynął i trafił na aukcję organizowaną przez brytyjski dom aukcyjny East Bristol Auctions. „Upadła Madonna z wielkinm cycem” cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem, licytowało go 25 osób. Szacowaną cenę końcową na poziomie 5-10tys funtów przekroczono. Ostatecznie obraz sprzedał się za 15tysięcy. Po latach obraz trafił z powrotem do domu – Madonnę nabył kolekcjoner z francuskiego… Nouvion.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Nowe muzea motoryzacji w Warszawie

Bardzo prawdopodobne, że stolica zyska w niedługim czasie dwa muzea motoryzacji. Jedno...
Czytaj wiecej