“Alternatywy 4” – będzie nowy mural w Warszawie?

Czy olejny mural upamiętniający kultowy serial "Alternatywy 4" powstanie na warszawskim Ursynowie? Dowiemy się niedługo, po głosowaniu na projekty warszawskiego budżetu partycypacyjnego. Tymczasem sprawdźmy, jak miałby on wyglądać.

Projekt nowego muralu zgłosiła grupa osób tworzących projekt Ursynowskie Murale. To ruch społeczny mający na celu ożywienie przestrzeni publicznej na warszawskim Ursynowie.

Projekt muralu Alternatywy 4 via Urząd Miastawa Warszawy

Dzielnica ta składa się w dużej mierze z bloków z wielkiej płyty, które mają spore ściany bez okien. A betonowy las jest wprost wymarzonym miejscem na tego typu sztukę. Ludzie z Ursynowskich Murali, cyklicznie od 2016 roku, zgłaszają do budżetu partycypacyjnego projekty wykorzystania tego typu ścian. Do tej pory powstało już kilka malowideł, w tym postać kultowego Stanisława Anioła, gospodarza domu przy ul. Alternatywy 4. Postać kreowana przez nieodżałowanego Romana Wilhelmiego zobrazowana została w pozie ze sceny, w której prezentuje orła z polskiego godła, mającego powstać z potłuczonych talerzy na ścianie tytułowego bloku.

Tym razem twórcy poszli nieco dalej. W projekcje znajdują się dwa murale, które miałyby być wykonane na przeciwległych ścianach dwóch bloków przy ul. Grzegorzewskiej. Na jednym z nich widzimy klatkę schodową, na której przedstawiono postaci ze słynnego serialu. To szkic, ale twórcy zaznaczają, że będą chcieli go tak zmodyfikować, żeby zmieścić najważniejszych mieszkańców bloku przy Alternatywy. Kolejne malowidło, które ma powstać na drugiej ścianie, przedstawiać ma mapkę związaną z serialem. Zaznaczone i opisane są na niej sceny z serialu, kręconego w różnych częściach Ursynowa.

Tak upiększony ma zostać budynek przy Grzegorzewskiej 1, mieszczący się dokładnie naprzeciwko numeru 3, który zagrał serialowy adres Alternatywy 4. Za projekt odpowiadają Bartek Podlewski (autor), Goretta Szymańska (współautorka) oraz Bakcyl Studio (projekt graficzny).

Serial “Alternatywy 4” to jedno z najbardziej znanych dzieł doskonałego reżysera Stanisława Barei. Nikt nie potrafił tak, jak on, opisać stosunków międzyludzkich, naszych przywar i niedoskonałości Polski Ludowej.

Projekt muralu “Alternatywy 4” – Urząd M.st. Warszawy

Umiejętnie grał z cenzurą, która mimo wycinania niektórych scen, przeoczała inne, również pokazujące bylejakość PRL-u. Dziewięcioodcinkowy serial nakręcono już w 1983 roku, jednak smutni urzędnicy Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk wstrzymywali emisję aż do roku 1986. Wtedy trafił do TVP, choć dalej w mocno okrojonej wersji. Dopiero po 30 latach Telewizja Polska zdecydowała się na cyfrową rekonstrukcję serii oraz uzupełniła odcinki o brakujące sceny, które udało się odnaleźć w archiwach.

Nowy mural jest rodzajem hołdu dla Barei i aktorów grających w “Alternatywy 4” – serial w tym roku obchodzi swoje trzydziestopięciolecie. Seria nie osiągnęłaby miana kultowej bez wspaniałych osobowości scenicznych, które się w niej pojawiły. Główne role, obok Wilhelmiego, zagrały takie sławy jak: zmarły niedawno Wojciech Pokora, Janusz Gajos, Bożena Dykiel, Wiesław Gołas, Witold Pyrkosz, Kazimierz Kaczor, Jerzy Bończak, Gustaw Lutkiewicz, Zofia Bareja i wielu, wielu innych. Jak w większości swoich dzieł, epizod zagrał również sam reżyser, w “Alternatywy 4” występujący jako dzielnicowy. Bareja tworzył doskonałe widowiska, puszczał oko do widza, a  jego dzieła są po latach poniekąd filmami dokumentalnymi (choć ukazującymi rzeczywistość w mocno karykaturalnej formie).

Nad projektami zgłoszonymi do warszawskiego Budżetu Partycypacyjnego Warszawiacy będą mogli głosować od 15 do 30 czerwca tego roku. Ogłoszenie wyników 13 lipca. Więcej o Ursynowskich Muralach można znaleźć na stronie projektu na facebooku: https://www.facebook.com/ursynowskiemurale/

 

Żródło: Profil Facebook Ursynowskich Murali 

 

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Grające drukarki

Pamiętacie jeszcze drukarki igłowe? Ich era skończyła się ze spadkiem cen maszyn...
Czytaj wiecej