Uwolnić Krakena! – krzyknął Sir Richard Branson

Polecenie rodem z Piratów z Karaibów, dotyczy tym razem gigantycznej, stalowej ośmiornicy, zatopionej u wybrzeży Karaibów...

Za projektem stoi Richard Branson, milioner znany ze swoich nietuzinkowych pomysłów i jego fundacja non-profit BVI. Zatopienie statku z taka instalacją będzie z pewnością jednym z najbardziej spektakularnych i medialnych projektów w jego karierze.

The Kodiak Queen to jeden z pięciu ocalałych statków z ataku na Pearl Harbor z 1941 roku. Nie nadawał się jednak na muzealny eksponat, finalnie więc czekał na zezłomowanie. Branson o statku dowiedział się od brytyjskiego fotografa Owen’a Buggy, który namówił go na renowację. Tak narodził się projekt BVI art reef.

Wrak stał się więc rusztowaniem dla 25-metrowej ośmiornicy, która zamieni się w prawdziwe siedlisko życia morskiego. Rzeźba została tak skonstruowana, aby działać jak platforma do wyrastania raf i odnowienia zagrożonych gatunków, ma również być atrakcją turystyczną Karaibów, miejscem gdzie nurkowie dadzą upust swoim umiejętnościom, ostatecznie nagrodzonym nieziemskimi widokami – w mackach ośmiornicy, jak i na statku. Instalacja jest przyjazna dla środowiska, w jej konstruowanie zaangażował się świat architektów i cała rzesza przedsiębiorców. Nowy ekosystem powstaje na Morzu Karaibskim, niedaleko brytyjskich Wysp Dziewiczych.

Źródło: www.designboom.com 

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Włoski Disneyland dla fanów jedzenia

8 hektarów - w tym prawie 2 hektary pól, 2 tysiące metrów...
Czytaj wiecej