Dzieła z MoMA można teraz nosić na Vansach

Salvador Dalí, Wassily Kandinsky, Claude Monet, Vans, MoMA, Vans×MoMA
Vansy z nadrukowanymi na cholewkach obrazami Salvadora Dalego, Wassilego Kandinskiego i Claude'a Moneta, fot. Vans × MoMA
Vans i nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nawiązały współpracę, czego efektem jest wyjątkowa kolekcja, która już niebawem trafi do sklepów. To kolejna w ostatnim czasie głośna kolaboracja streetwearowej marki – i znów możemy "nosić" klasyków sztuki.

Choć Vans dawno już przestał kojarzyć się ze skaterami, w świecie mody ulicznej marka nadal radzi sobie dobrze… Choć to chyba za mało powiedziane. Kultowy emblemat niezmiennie widoczny jest na ulicach, ale i na salonach. Wystarczy wspomnieć o kolekcji sprzed kilku lat – zaprojektowanej przez samego Karla Lagerfelda. Ostatnimi czasy nietypowe kolaboracje to zresztą jedna z głównych aktywności amerykańskiej marki. W świecie sztuki też już Vansy znają – nie tak dawno wypuszczono choćby limitowaną kolekcję postimpresjonistyczną we współpracy z Muzeum Vincenta van Gogha. Teraz na tapet poszły dzieła ze zbiorów MoMA.

Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej to jedna z najważniejszych instytucji artystycznych na świecie, której zbiory skrywają niezliczone perełki światowego malarstwa. Wyboru tych, które trafią na ubrania, dokonano wspólnie z firmą Vans. Padło na prace Salvadora Dalego, Wassilego Kandinskiego, Claude’a Moneta, Edvarda Muncha, Jacksona Pollocka, Lubow Popowej i Faith Ringgold. Mamy więc zarówno autorów najsłynniejszych, jak i tych, których nazwiska nie każdemu cokolwiek powiedzą. Ich sztuka nie jest jednak gorsza – o czym przekonują projektanci kolekcji. Wspólny projekt MoMA i Vans jest zresztą tak rozbudowany, że postanowiono dawkować nam wprowadzaną kolekcję. Pierwsza jej część trafi do sklepów jeszcze we wrześniu, druga w listopadzie.

Na pierwszy ogień poszli artyści rozpoznawalni

Vans × MoMA, Trwałość pamięci, Salvador Dalí
Trwałość pamięci Salvadora Dalego, fot. Vans × MoMA

W przyszłym tygodniu na butach, koszulkach, bluzach, plecakach i czapkach w sklepach Vansa zobaczymy słynne prace Moneta, Dalego i Kandinskiego. W pierwszym przypadku będzie to kultowa “Trwałość pamięci” z 1931 roku. Klasyk surrealizmu zacierający granicę między fikcją a rzeczywistością trafi na buty Old Skool Twist, koszulkę z długim rękawem i – w bardziej symbolicznym wydaniu – bluzę z kapturem.

Orange 1923, Wassily Kandinsky, Vans × MoMA
“Orange” Wassilego Kandinskiego, fot. Vans × MoMA

Z kolei “Orange” (1923) Wassilego Kandinskiego – obraz z czasów, gdy Rosjanin wykładał na niemieckim Bauhausie – trafił na cztery elementy garderoby. Przede wszystkim mowa o klasycznych Vansach Slip-On, będących swego rodzaju hołdem dla eksperymentów artysty z formą. Projektanci zdecydowali bowiem, że zamiast nadrukować grafikę Kandinskiego na każdym z butów, płótnem dla abstrakcyjnego dzieła będą oba, niejednolicie zadrukowane trampki. Do tego “Orange” kupimy też na koszulce, bluzie oraz czapce typu snapback. W każdym z przypadków tłem dla obrazu będzie tkanina w ciepłym odcieniu kremowej bieli.

Lilie wodne, Claude Monet, Vans
“Lilie wodne” Claude’a Moneta, fot. Vans × MoMA

Ostatnim z wrześniowych klasyków będzie natomiast Claude Monet i malowane przez niego w latach 1914-26 “Lilie wodne”. Na tę część kolekcji Vans × MoMA składają się: minimalistyczna, czarna bluza z kapturem, plecak oraz w pełni zadrukowane wzorem trampki Vans Authentic i bejsbolówka. To jednak nie koniec! Wraz z ubraniami poświęconymi powyższym artystom do sklepów trafi też dziesięć dodatkowych elementów kolekcji z logotypami Vans oraz MoMA. W tym przypadku projektanci zdecydowali się na klasyczną, vansową szachownicę, ale w barwnym wydaniu godnym sztuki nowoczesnej. Nie zabraknie też ubrań dla dzieci, by od najmłodszych lat zaszczepiać w nich miłość do sztuki.

Vans, MoMA, Vans × MoMA
Buty, ubrania i akcesoria z logotypami Vans i MoMA

Pierwsza, opisana powyżej część kolekcji Vans × MoMA trafi do sklepów 30 września. Znajdziecie ją w niektórych salonach Vans, sklepach MoMA Design oraz w Internecie na Vans.com i store.moma.org. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie dostępne będą ubrania odwołujące się do twórczości Edvarda Muncha, Jacksona Pollocka, Lubow Popowej i Faith Ringgold. By nie przegapić premiery drugiej części kolekcji, warto zapisać się do newslettera.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Aurora Station kolejnym luksusowym hotelem na orbicie

Wygląda na to, że kosmiczna turystyka na dobre zadomowiła się w Dolinie...
Czytaj wiecej