Dzieła z MoMA można teraz nosić na Vansach

Salvador Dalí, Wassily Kandinsky, Claude Monet, Vans, MoMA, Vans×MoMA
Vansy z nadrukowanymi na cholewkach obrazami Salvadora Dalego, Wassilego Kandinskiego i Claude'a Moneta, fot. Vans × MoMA
Vans i nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej nawiązały współpracę, czego efektem jest wyjątkowa kolekcja, która już niebawem trafi do sklepów. To kolejna w ostatnim czasie głośna kolaboracja streetwearowej marki – i znów możemy "nosić" klasyków sztuki.

Choć Vans dawno już przestał kojarzyć się ze skaterami, w świecie mody ulicznej marka nadal radzi sobie dobrze… Choć to chyba za mało powiedziane. Kultowy emblemat niezmiennie widoczny jest na ulicach, ale i na salonach. Wystarczy wspomnieć o kolekcji sprzed kilku lat – zaprojektowanej przez samego Karla Lagerfelda. Ostatnimi czasy nietypowe kolaboracje to zresztą jedna z głównych aktywności amerykańskiej marki. W świecie sztuki też już Vansy znają – nie tak dawno wypuszczono choćby limitowaną kolekcję postimpresjonistyczną we współpracy z Muzeum Vincenta van Gogha. Teraz na tapet poszły dzieła ze zbiorów MoMA.

Nowojorskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej to jedna z najważniejszych instytucji artystycznych na świecie, której zbiory skrywają niezliczone perełki światowego malarstwa. Wyboru tych, które trafią na ubrania, dokonano wspólnie z firmą Vans. Padło na prace Salvadora Dalego, Wassilego Kandinskiego, Claude’a Moneta, Edvarda Muncha, Jacksona Pollocka, Lubow Popowej i Faith Ringgold. Mamy więc zarówno autorów najsłynniejszych, jak i tych, których nazwiska nie każdemu cokolwiek powiedzą. Ich sztuka nie jest jednak gorsza – o czym przekonują projektanci kolekcji. Wspólny projekt MoMA i Vans jest zresztą tak rozbudowany, że postanowiono dawkować nam wprowadzaną kolekcję. Pierwsza jej część trafi do sklepów jeszcze we wrześniu, druga w listopadzie.

Na pierwszy ogień poszli artyści rozpoznawalni

Vans × MoMA, Trwałość pamięci, Salvador Dalí
Trwałość pamięci Salvadora Dalego, fot. Vans × MoMA

W przyszłym tygodniu na butach, koszulkach, bluzach, plecakach i czapkach w sklepach Vansa zobaczymy słynne prace Moneta, Dalego i Kandinskiego. W pierwszym przypadku będzie to kultowa “Trwałość pamięci” z 1931 roku. Klasyk surrealizmu zacierający granicę między fikcją a rzeczywistością trafi na buty Old Skool Twist, koszulkę z długim rękawem i – w bardziej symbolicznym wydaniu – bluzę z kapturem.

Orange 1923, Wassily Kandinsky, Vans × MoMA
“Orange” Wassilego Kandinskiego, fot. Vans × MoMA

Z kolei “Orange” (1923) Wassilego Kandinskiego – obraz z czasów, gdy Rosjanin wykładał na niemieckim Bauhausie – trafił na cztery elementy garderoby. Przede wszystkim mowa o klasycznych Vansach Slip-On, będących swego rodzaju hołdem dla eksperymentów artysty z formą. Projektanci zdecydowali bowiem, że zamiast nadrukować grafikę Kandinskiego na każdym z butów, płótnem dla abstrakcyjnego dzieła będą oba, niejednolicie zadrukowane trampki. Do tego “Orange” kupimy też na koszulce, bluzie oraz czapce typu snapback. W każdym z przypadków tłem dla obrazu będzie tkanina w ciepłym odcieniu kremowej bieli.

Lilie wodne, Claude Monet, Vans
“Lilie wodne” Claude’a Moneta, fot. Vans × MoMA

Ostatnim z wrześniowych klasyków będzie natomiast Claude Monet i malowane przez niego w latach 1914-26 “Lilie wodne”. Na tę część kolekcji Vans × MoMA składają się: minimalistyczna, czarna bluza z kapturem, plecak oraz w pełni zadrukowane wzorem trampki Vans Authentic i bejsbolówka. To jednak nie koniec! Wraz z ubraniami poświęconymi powyższym artystom do sklepów trafi też dziesięć dodatkowych elementów kolekcji z logotypami Vans oraz MoMA. W tym przypadku projektanci zdecydowali się na klasyczną, vansową szachownicę, ale w barwnym wydaniu godnym sztuki nowoczesnej. Nie zabraknie też ubrań dla dzieci, by od najmłodszych lat zaszczepiać w nich miłość do sztuki.

Vans, MoMA, Vans × MoMA
Buty, ubrania i akcesoria z logotypami Vans i MoMA

Pierwsza, opisana powyżej część kolekcji Vans × MoMA trafi do sklepów 30 września. Znajdziecie ją w niektórych salonach Vans, sklepach MoMA Design oraz w Internecie na Vans.com i store.moma.org. Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie dostępne będą ubrania odwołujące się do twórczości Edvarda Muncha, Jacksona Pollocka, Lubow Popowej i Faith Ringgold. By nie przegapić premiery drugiej części kolekcji, warto zapisać się do newslettera.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Przez sto lat “Martwa natura” Picassa skrywała inny obraz

Przestój w kulturze, spowodowany kilkutygodniowym zamknięciem muzeów, nie oznacza zawieszenia przez nie...
Czytaj wiecej