Zobaczcie limitowaną kolekcję Vans x Muzeum Vincenta van Gogha

Kurtka z kolekcji Vans x Muzeum Vincenta van Gogha (abovethesole.co.uk)
Kurtka z kolekcji Vans x Muzeum Vincenta van Gogha (abovethesole.co.uk)
Sztuka najwyższych lotów coraz częściej zdaje się kolaborować ze sferą znacznie bardziej przyziemną – ale czy jest w tym coś złego? Choć takie połączenia nie każdemu przypadają do gustu, mogą być realizowane w szczytnym celu, jak w przypadku limitowanej kolekcji marki Vans stworzonej wraz z amsterdamskim Muzeum Vincenta van Gogha. Zobaczcie efekty ich współpracy.

Mimo miana streetwearowej legendy, Vans coraz częściej wzbogaca sztukę uliczną zapożyczeniami z wyższej półki. Nie tak dawno kultowa marka romansowała między innymi z dyrektorem artystycznym domu mody Chanel – Karlem Lagerfeldem. Nie minął rok od wypuszczenia na rynek ekskluzywnej kolekcji Vans x LAGERFELD, a Amerykanie dodali do swego portfolio kolejny ciekawy projekt. Tym razem inspiracja przybyła z Holandii, przy okazji niosąc ze sobą szczytny cel. Firma odzieżowa stworzyła bowiem limitowaną serię ubrań dla Muzeum Vincenta van Gogha. Amsterdamska placówka zebrała w ten sposób sporą sumkę na konserwację dzieł wybitnego malarza.

Buty z kolekcji Vans x Muzeum Vincenta van Gogha inspirowane "Autoportretem przed sztalugą"
Buty z kolekcji Vans x Muzeum Vincenta van Gogha inspirowane “Autoportretem przed sztalugą”

Kolekcja Vans x Muzeum Vincenta van Gogha udowadnia, że wielkie malarstwo wcale nie traci na kolaboracji ze sztuką uliczną. Wręcz przeciwnie – streetwearowe ujęcie słynnych prac van Gogha świetnie obrazuje przenikanie się różnych poziomów sztuki. Limitowana edycja skupia się na pięciu płótnach genialnego postimpresjonisty: słynnym “Autoportrecie przed sztalugą”, “Słonecznikach”, “Kwitnącym migdałowcu”, “Czaszce” i “Starej winnicy z wieśniaczką”. Dodatkowo w projekty wpleciono fragmenty korespondencji artysty z jego bratem, Theo.

Buty z kolekcji Vans x Muzeum Vincenta van Gogha inspirowane "Starą winnicą z wieśniaczką"
Buty z kolekcji Vans x Muzeum Vincenta van Gogha inspirowane “Starą winnicą z wieśniaczką”

Vans to przede wszystkim obuwie, dlatego w kolekcji dla Muzeum Vincenta van Gogha nie zabrakło kultowych projektów marki. Obok klasycznych modeli, jak Old Skool, Slip-On, Authentic i Sk8-Hi, do sprzedaży trafiły też koszulki, bluzy, kurtki, czapki i plecaki. Każde z ubrań wyprodukowanych w ramach tej limitowanej serii opatrzono także dodatkową metką o charakterze edukacyjnym. Poza przybliżeniem twórczości artysty młodzieży, kolekcja ma też inne zadanie. Cały zysk z jej sprzedaży wesprze Muzeum Vincenta van Gogha w walce o zachowanie dzieł holenderskiego malarza dla przyszłych pokoleń.

Buty z kolekcji Vans x Muzeum Vincenta van Gogha inspirowane dwoma obrazami pt. "Czaszka"
Buty z kolekcji Vans x Muzeum Vincenta van Gogha inspirowane dwoma obrazami pt. “Czaszka”

Postimpresjonistyczna kolekcja trafiła do sprzedaży za pośrednictwem stron internetowych amsterdamskiego Muzeum Vincenta van Gogha oraz Vans.com na początku sierpnia. Jak można było się spodziewać, towar wyprzedano w mgnieniu oka. Nie znaczy to jednak, że ciuchy z reprodukcjami słynnego Holendra za horrendalne sumy będzie można upolować jedynie na eBayu. Muzeum zapowiedziało, że niebawem do ich internetowego sklepu trafi kolejna partia kolekcji Vansa. By jej nie przegapić, warto zapisać się do newslettera.

Buty z kolekcji Vans x Muzeum Vincenta van Gogha inspirowane "Słonecznikami" (www.waitfashion.com)
Buty z kolekcji Vans x Muzeum Vincenta van Gogha inspirowane “Słonecznikami” (www.waitfashion.com)

Źródło: Vans.com

Autor artykułu
More from Damian Halik

Walled Off Hotel – nie tylko dla fanów Banksy’ego

Walled Off Hotel to najnowszy projekt artystyczny Banksy'ego, który ponownie chce zwrócić...
Czytaj wiecej