Vernaccia z książęcych parceli

Dziś zapraszamy do zwiedzenia okolic „Włoskiego Manhattanu”, jak potocznie mówi się o San Gimignano. To tu na jednym z wzgórz pośród 530 hektarów gajów oliwnych, cyprysów, lasów oraz winnic wznosi się przepiękna toskańska posiadłość Villa Cusona.

Dziś zapraszamy do zwiedzenia okolic „Włoskiego Manhattanu”, jak potocznie mówi się o San Gimignano. To tu na jednym z wzgórz pośród 530 hektarów gajów oliwnych, cyprysów, lasów oraz winnic wznosi się przepiękna toskańska posiadłość Villa Cusona, pochodząca z 994 roku, a będąca w posiadaniu książęcej rodziny Strozzi od ponad 600 lat. Częstymi gośćmi w tej książęcej posiadłości bywali Silvio Berlusconi, Tony Blair wraz z rodziną, Władimir Putin, Nicolas Sarkozy (porządek alfabetyczny) oraz ostatnio i ja…

Pięknie prezentuje się drzewo genealogiczne rodziny Guiccardini – Strozzi. Znajdziemy tam takie nazwiska jak: Stanisław Kostka Potocki, Winston Churchill, czy też znana na całym świecie Lisa Gherardini del Giocondo – słynna Mona Lisa z obrazu Leonarda Da Vinci.

Dziś, potomkini słynnej Mona Lisy, Księżniczka Natalia Strozzi sprawuje pieczę nad winnicą Guicciardini – Strozzi, w której powstają wspaniałe wina z ponad 20 odmian winogron, przede wszystkim jednak rodzimych szczepów takich jak Vernaccia i Sangiovese.

Foto Olaf Kuziemka, Cellar

Vernaccia di San Gimignano to jedyne białe wino w regionie. Ta toskańska legenda była już znana od czasów Kosmy Medyceusza i uważana za lekarstwo na ból brzucha oraz mdłości. O Vernaccy pisali również Boccaccio, Dante oraz Michelangelo. Jest to zarazem najstarsza apelacje toskańska dla win białych. Vernaccia już w 1966r, uzyskała prawo do posługiwania się apelacją Denominazione di Origine Controllata, która w 1993 roku została podniesiona do rangi Denominazione di Origine Controllata e Garantita.

Vernaccia di San Gimignano Riserva, powstaje wyłącznie z najlepszych roczników, z selekcjonowanych gron o wysokiej zawartości cukru. Technika zimnej maceracji, starzenie przez 8 miesięcy we francuskich barrique oraz rok w butelce w zabytkowych piwnicach Cusona, daje wino o żółto słomkowym kolorze ze złotymi refleksami. Nos eksploduje aromatami kwiatowymi, wanilii jak również delikatną nutą dębu. Podniebienie harmonijne i miękkie z charakterystycznym gorzkim zakończeniem przypominającym migdały. Wino to idealnie komponować się będzie z przystawkami, zupami rybnymi, owocami morza, grillowanymi rybami oraz białym mięsem i kremowymi serami.

W Polsce Vernaccia di San Gimignano 2012 Riserva dostępna jest za niecałe 100 zł, i warto nabyć taką butelkę, aby posmakować historii tego miejsca lub odłożyć na później w domowej piwniczce, bo potencjał starzenia tego białego wina to ok. 10 lat.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Patricius Tokaj Aszúeszencia 2002 Szárhegy Dűlő

Mimo, iż historia Patriciusa sięga ledwie dwóch dekad, to za sprawą swoich...
Czytaj wiecej