Videre – oldschoolowy aparat do samodzielnego montażu

Videre, fot. Pop-Up Pinhole Co.
Videre, fot. Pop-Up Pinhole Co.
W erze internetowych poradników i jakże popularnego DIY, naprawdę wiele rzeczy można zrobić samemu – i w ten właśnie sposób powstał aparat otworkowy Videre, wykonany przez pewną brytyjską projektantkę, a dzięki trwającej obecnie na Kickstarterze kampanii crowdfundingowej, każdy może go mieć!

O tym, że z kartonu można zrobić niemal wszystko, pisałem już przy okazji tekstu o Monami Ohno. Jej tekturowe arcydzieła zaskakują ilością detali, jednak dziś opowiem o projekcie, który jest o wiele bardziej funkcjonalny. Z rąk Kelly Angood wyszedł bowiem kolejny (działający!) aparat fotograficzny, wykonany jedynie kartonu. Brytyjska projektanta zaprezentowała właśnie model Videre, który można nabyć za pośrednictwem Kickstartera.

Kelly Angood to zapalona kolekcjonerka naklejek z owoców oraz projektantka na co dzień urzędująca w Londynie. Fotografia jest jej pasją od zawsze, a swój pierwszy kartonowy aparat zmontowała jeszcze na studiach, w roku 2010. Nazwała go Hasselblad, ponieważ z wyglądu przypominał klasyczny model 1600F tej szwedzkiej marki, a umieszczony w internecie projekt, został pobrany ponad 60’000 razy. W ten sposób narodziła się firma Pop-Up Pinhole Co.

Videre, fot. Pop-Up Pinhole Co.
Videre, fot. Pop-Up Pinhole Co.

Konstrukcja, jaką wykonuje Angood to tak zwany aparat otworkowy, czyli nic innego jak znana od wieków camera obscura. Dzięki zastosowaniu filmu fotograficznego 35mm, mamy możliwość w tani i szybki sposób uzyskać oldschoolowe zdjęcia, bez żadnej ingerencji Photoshopa.

Wystawiony obecnie na Kickstarterze projekt, to nowa wersja modelu Videre, który zaprezentowano w roku 2013. W porównaniu z nim, konstrukcja została nieco pomniejszona. Zmieniła się także ilość elementów, dzięki czemu łatwiej i szybciej możemy zmontować nasz aparat. Dodatkowo pojawiło się też kilka udogodnień, jak mocowanie do statywu czy plastikowa komora na film. W międzyczasie Pop-Up Pinhole Co. zaprezentowało także znacznie mniejszy model Viddy.

Videre, fot. Pop-Up Pinhole Co.
Videre, fot. Pop-Up Pinhole Co.

Aparat Videre kosztuje 38 funtów, jednak wspierając Kelly Adgood za pośrednictwem Kickstartera, możemy nieco zaoszczędzić. W ramach kampanii sama tekturowa konstrukcja jest bowiem dostępna już za 30 funtów, natomiast za 33 funty otrzymamy kartonowy szablon oraz film, by z miejsca móc rozpocząć przygodę z fotografią otworkową.

Do końca akcji pozostało cztery tygodnie, ale cel został już osiągnięty, więc pierwsze egzemplarze nowego Videre trafią do nabywców w grudniu.

Autor artykułu
More from Damian Halik

TED i Lexus dyskutują o pojazdach autonomicznych

W ostatnich miesiącach wiele mówi się o elektryfikacji, ale nieco bardziej futurystyczne...
Czytaj wiecej