Videre – oldschoolowy aparat do samodzielnego montażu

Videre, fot. Pop-Up Pinhole Co.
Videre, fot. Pop-Up Pinhole Co.
W erze internetowych poradników i jakże popularnego DIY, naprawdę wiele rzeczy można zrobić samemu – i w ten właśnie sposób powstał aparat otworkowy Videre, wykonany przez pewną brytyjską projektantkę, a dzięki trwającej obecnie na Kickstarterze kampanii crowdfundingowej, każdy może go mieć!

O tym, że z kartonu można zrobić niemal wszystko, pisałem już przy okazji tekstu o Monami Ohno. Jej tekturowe arcydzieła zaskakują ilością detali, jednak dziś opowiem o projekcie, który jest o wiele bardziej funkcjonalny. Z rąk Kelly Angood wyszedł bowiem kolejny (działający!) aparat fotograficzny, wykonany jedynie kartonu. Brytyjska projektanta zaprezentowała właśnie model Videre, który można nabyć za pośrednictwem Kickstartera.

Kelly Angood to zapalona kolekcjonerka naklejek z owoców oraz projektantka na co dzień urzędująca w Londynie. Fotografia jest jej pasją od zawsze, a swój pierwszy kartonowy aparat zmontowała jeszcze na studiach, w roku 2010. Nazwała go Hasselblad, ponieważ z wyglądu przypominał klasyczny model 1600F tej szwedzkiej marki, a umieszczony w internecie projekt, został pobrany ponad 60’000 razy. W ten sposób narodziła się firma Pop-Up Pinhole Co.

Videre, fot. Pop-Up Pinhole Co.
Videre, fot. Pop-Up Pinhole Co.

Konstrukcja, jaką wykonuje Angood to tak zwany aparat otworkowy, czyli nic innego jak znana od wieków camera obscura. Dzięki zastosowaniu filmu fotograficznego 35mm, mamy możliwość w tani i szybki sposób uzyskać oldschoolowe zdjęcia, bez żadnej ingerencji Photoshopa.

Wystawiony obecnie na Kickstarterze projekt, to nowa wersja modelu Videre, który zaprezentowano w roku 2013. W porównaniu z nim, konstrukcja została nieco pomniejszona. Zmieniła się także ilość elementów, dzięki czemu łatwiej i szybciej możemy zmontować nasz aparat. Dodatkowo pojawiło się też kilka udogodnień, jak mocowanie do statywu czy plastikowa komora na film. W międzyczasie Pop-Up Pinhole Co. zaprezentowało także znacznie mniejszy model Viddy.

Videre, fot. Pop-Up Pinhole Co.
Videre, fot. Pop-Up Pinhole Co.

Aparat Videre kosztuje 38 funtów, jednak wspierając Kelly Adgood za pośrednictwem Kickstartera, możemy nieco zaoszczędzić. W ramach kampanii sama tekturowa konstrukcja jest bowiem dostępna już za 30 funtów, natomiast za 33 funty otrzymamy kartonowy szablon oraz film, by z miejsca móc rozpocząć przygodę z fotografią otworkową.

Do końca akcji pozostało cztery tygodnie, ale cel został już osiągnięty, więc pierwsze egzemplarze nowego Videre trafią do nabywców w grudniu.

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Wolves in the Walls VR”, czyli Neil Gaiman raz jeszcze zadziwia

Trwają finalne prace nad adaptacją kolejnego dzieła Neila Gaimana, tym razem jednak...
Czytaj wiecej