Contucci – Toskańska tradycja Vino Nobile

Spacerując po historycznych uliczkach toskańskiego Montepulciano można poczuć się jak w średniowieczu. Spoglądające na turystów XV- i XVI-wieczne kamienice prowadzą stromymi, brukowanymi ulicami na Piazza Grande, gdzie vis-à-vis ratusza znajduje się Palazzo Contucci (Pałac Rodziny Contucci). W jego piwnicach znajduje się jedna z najstarszych, jeśli nie najstarsza, winna piwnica w Montepulciano.

Pierwsze wzmianki o rodzinie Contucci zaczęły krążyć po Montepulciano około roku tysięcznego, kiedy to nazwisko kojarzone było z działalnością rolniczą. Familia od wieków nosi w herbie jednorożca, który po dziś dzień symbolizuje dumę i prawdę. Jednakże dopiero początek XIV wieku przyniósł nam więcej informacji o rodzie Contucci. Najstarsze źródła wskazują, iż była to jedna z najbardziej znanych rodzin w mieście, która w 1300 roku otrzymała honory przyznawane tylko ważnym członkom społeczności.

Źródło: podroze-eit.blogspot.com

Dużym piętnem na historii Montepulciano rodzina Contucci odcisnęła się w XVII wieku. Wtedy to budynek na Piazza Grande, który na zlecenie kardynała Del Monte zbudowano na murach granicznych miasta, został przejęty przez Wielkiego Księcia Toskanii Ferdinanda I i stał się częścią majątku rodziny. To właśnie w tym okresie familia najprawdopodobniej rozpoczęła uprawę winorośli. Jak sugerują przekazy, była ona jednym z prekursorów stworzenia Vino Nobile. W 1773 roku działalność rodu została oficjalnie doceniona, a produkowany przez niego trunek okrzyknięty „szlachetnym winem, przeznaczonym na stół szlachecki”.

Posadowiony na fundamentach murów granicznych, Palazzo Contucci posiada średniowieczne piwnice z XIII wieku (chyba jedyne w Montepulciano), w których do dnia dzisiejszego ma miejsce cały proces produkcji wina.

W ciasnych, małych piwnicznych pomieszczeniach, na trzech kondygnacjach, zgromadzone są setki beczek z dębu francuskiego, w których dojrzewają wina. Ich grona pochodzą ze 170-hektarowego gospodarstwa, obsadzonego winoroślą na obszarze 21 hektarów. Mimo tak dużego areału, tylko piętnaście hektarów przeznaczone zostało na obsadzenie Sangiovese. Pozostały teren przeznaczony został na grona wykorzystywane do produkcji: Rosso di Montepulciano, Bianco della Contessa, Il Sansovino i Vin Santo. Winnice te znajdują się w jednej z najlepszych stref produkcji w okolicy Montepulciano, na wysokości od 280 do 450 metrów nad poziomem morza. Rodzina Contucci uprawia tylko lokalne odmiany, takie jak: Prugnolo Gentile, Canaiolo nero, Mammolo, Colorino, Trebbiano Toscano, Malvasìa del Chianti i Grechetto.

Wszystkie wina produkowane przez 41 pokolenia Contucci dojrzewają pod Piazza Grande, głównym rynkiem Montepulciano. W zabytkowych piwnicach znajdziemy: Vino Nobile (Classico, Pietra Rossa, Mulinvecchio, Riserva), Rosso di Montepulciano, Il Sansovino (ku pamięci słynnego rzeźbiarza i architekta Andrea Contucci “Il Sansovino” 1467-1529) czy Vin Santo. A także, stworzone na cześć kobiet w rodzinie, Bianco della Contessa. W sumie to około 100 000 butelek rocznie. O prawdziwie rodzinnym biznesie może świadczyć fakt, iż wszystkie trzy osoby stanowiące trzon firmy należą rodu Contucci. Nad działalnością winnicy czuwa Damiano, administracją oraz relacjami z dostawcami zajmuje się Ginevra, natomiast sprzedażą we Włoszech i za granicą zarządza ich siostrzeniec, Andrea. Nie można jednak pominąć ich współpracowników, takich jak mistrzowie piwnicy Adamo i Marco.

Szlachetne trunki z winnicy Contucci są znane w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Austrii oraz Niemczech. Jednakże mocny, krajowy marketing wskazuje, iż dąży się przede wszystkim do promocji marki na rodzimym rynku. Jej wyroby znajdziemy zatem w sklepach oraz restauracjach w Mediolanie, Rzymie, Florencji oraz innych miastach Włoch.

Jesteśmy historycznym typem toskańskiej farmy, produkujemy wino, oliwę z oliwek i pszenicę. Oliwa z oliwek jest bardzo droga i ma niskie marże, podczas gdy na zboże przychodzi kryzys. Na szczęście rynek toskańskiego wina się otwiera, a na Vino Nobile to świetny moment.

– twierdzi Alamanno Contucci.

Jakie wina powstają w Cantina Contucci?

Rosso di Montepulciano DOC to 80% Prugnolo Gentile (tj. Sangiovese) oraz Canaiolo. Napój o rubinowym kolorze z dość wyrazistą strukturą oraz koncentracją. W nosie świeży, z aromatami śliwki oraz wiśni. Jest to dość „proste” wino, z lekkimi taninami, które idealnie sprawdzi się podane do mięsnego obiadu w powszedni dzień.

Vino Nobile di Montepulciano DOCG – najważniejszy trunek w winnicy, który stanowi 45-50% całkowitej produkcji. Wino dojrzewa w piwnicach pod Piazza Grande przez dwa lata, oraz w butelkach przez ponad pół roku. Rubinowa czerwień namaszczona jest aromatami dojrzałych czerwonych owoców, nut skórzanych oraz przypraw. Usta spotykają się z koncentracją i wyrazistymi taninami. Bardzo dobre wino, które idealnie sparuje się z jagnięciną, wieprzowiną z grilla oraz dziczyzną.

Vino Nobile di Montepulciano Pietra Rossa DOCG pochodzi z jednej winnicy o powierzchni dwóch hektarów, której podłoże zawiera dużo czerwonej gliny, od której pochodzi jego nazwa. Starzone jest przez 30 miesięcy w drewnianych beczkach. Rubinowa barwa z refleksami granatu delikatnie zdradza aromat wiśni z nutami ziołowymi i figą w tle. Usta napotykają dobrze zrównoważoną kwasowość, a podniebienie odczuwa jedwabistą elegancję, podbitą nutami ziemistymi oraz dymnymi. To idealne wino do duszonej cielęciny, wołowiny, gulaszu oraz dojrzewających serów z okolic Pienzy.

Vino Nobile di Montepulciano Mulinvecchio DOCG to kolejna pojedyncza winnica, w której pierwsze trunki powstały w 1992 roku. Tu, na glebach piaskowo – tufowych porastają grona, z których wyrabia się wino o nutach ciemnych owoców (jeżyna i wiśnia), kamienia i tytoniu. Podniebienie spotka się z truskawką, soczystą wiśnią, papryką oraz anyżem oprawionym wyrafinowaną taniną. Wspaniały napój do dziczyzny oraz steku w każdym stopniu wysmażenia.

Vino Nobile di Montepulciano DOCG Riserva o zwartym, bardzo garbnikowym podniebieniu, proszącym się wręcz o stek. Wino starzone w beczkach przez 36 miesięcy oraz 12 miesięcy w butelce, charakteryzuje się aromatami ziemistymi, truflowymi, z domieszką jagód leśnych. Eleganckie podniebienie napotka wiśnie, truskawki oraz przyprawy. Dopełnienie odnajdziemy w kwasowości i dość wyrazistej taninie. Nie otwierajcie tego wina wcześniej niż na 10-15 lat od zbiorów.

Wędrując po stromych, średniowiecznych uliczkach Montepulciano zajrzyjcie na Piazza Grande i odwiedźcie Cantinę Contucci. Przenieście się w czasie do średniowiecznych piwnic Montepulciano i spróbujcie win od prekursorów Vino Nobile, bo warto!

Ciao!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Pavlova w objęciach Tokaju…

Każdą potrawę można podkreślić dobrym winem. Żeby połączenie było udane, trzeba dobrać...
Czytaj wiecej