Dlaczego Pablo Picasso jest uwielbiany przez Azjatów?

Pablo Picasso
Pablo Picasso
Chyba każdy wie, kim był Pablo Picasso. Lubujący się w surrealistycznych wizjach Hiszpan to twórca kubizmu i jeden z najbardziej obecnie pożądanych artystów na świecie. Całym świecie – i właśnie to wyróżnia go na tle innych wielkich malarzy, których sława najczęściej ogranicza się do Zachodu.

Malarz z Malagi nie żyje od czterdziestu pięciu lat, jednak jego sława nie gaśnie. Ba, człowiek, z którego stylu początkowo szydzono i którego prace dopiero po latach znalazły uznanie w oczach krytyków, dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów na świecie. Gdy Pablo Picasso próbował odkrywać nowe horyzonty w sztuce, zapewne sam nie spodziewał się aż takiego sukcesu. Dziś jego prace są obiektem pożądania wielu zamożnych osób, lecz nikt nie pragnie ich tak bardzo, jak Azjaci. Właśnie ten fenomen sprawił, że Vivienne Chow z BBC Culture postanowiła przyjrzeć się sprawie bliżej.

Pablo Picasso – "Guernica" (1937)
Pablo Picasso – “Guernica” (1937)

Pablo Picasso jest ewenementem na skalę światową. Nie tylko stworzony przez niego styl wyraźnie odstaje od innych, ale i odbiór jego prac zaskakuje. Podczas gdy pozostali wielcy artyści żyją przede wszystkim w świadomości Europejczyków i Amerykanów, Hiszpan zdaje się przemawiać głównie do wschodniej półkuli globu. U nas jest po prostu sławny – w Azji jest kwintesencją sztuki. To jego prace przyciągają do muzeów na całym świecie tłumy turystów z Chin, Hongkongu, Tajwanu, Korei czy Japonii. Pablo Picasso jest magnesem na nich, ale i swoistą wizytówką zachodniej sztuki.

Pablo Picasso – "Kobiety z Algieru" (1955)
Pablo Picasso – “Kobiety z Algieru” (1955)

Nie sposób także nie zauważyć, że podczas licytacji prac Hiszpana osiągane są zawrotne sumy. “Chłopiec z fajką” (1905) – 104 mln dolarów (2004). “Dora Maar z kotem” (1941) – 95,2 mln dolarów (2006). “Zielone liście i popiersie” (1932) – 106,5 mln dolarów (2010). “Kobiety z Algieru” (1955) – 179,3 mln dolarów (2015 – przez “chwilę” był to najdroższy obraz świata). W ostatnich latach ceny obrazów Hiszpana nie przekraczały co prawda stu milionów dolarów, ale mieściły się w granicach 50-80 milionów. To zawrotne sumy, a wartość rynkowa płócien przenoszona jest bezpośrednio na artystę. W ten oto sposób Pablo Picasso dla nowobogackich i pragnących popularyzować zachodnie standardy w swych ojczyznach Azjatów jest najbardziej pożądanym obecnie artystą świata. Widzą to także najwięksi gracze na rynku dzieł sztuki jak dom aukcyjny Sotheby’s. Brytyjczycy przyzwyczaili, że najważniejsze aukcje organizowane są w Londynie bądź Nowym Jorku, tymczasem kolejna licytacja pracy Picassa odbędzie się w… Hongkongu!

Pablo Picasso – "Panny z Awinionu" (1907)
Pablo Picasso – “Panny z Awinionu” (1907)

Prowadzący S|2 Gallery w Hongkongu (należącą do Sotheby’s) Jonathan Wong wyjaśnia, że szał wśród kolekcjonerów rozgorzał zaledwie kilka lat temu. Pablo Picasso jest tam fenomenem trudnym do wyjaśnienia nawet dla osoby bezpośrednio związanej ze sztuką. Wong tłumaczy, że poza “modą” Hiszpan urzeka zapewne swoją wszechstronnością stylów i technik, oferując tym samym szerokie spektrum dzieł. Do tego – zdaniem dyrektora S|2 Gallery – dochodzi “romantyzowanie przez Chińczyków życia wielkich artystów”, w które wpisują się pikantne szczegóły biografii malarza.

Ostatecznie, warto też pamiętać, że Pablo Picasso był pod sporym wpływem sztuki azjatyckiej. Przyjaźnił się z wieloma artystami z tego regionu, ale i sam – być może nieświadomie – w kubizmie zawarł to, co od stuleci stanowi cechę wyróżniającą chińskiej sztuki. Wielowątkowość. Ta estetyka jest bliska Chińczykom, nawet jeśli realizuje się ją w sposób surrealistyczny.

 

Źródło: BBC.com

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Mad Shelia”, czyli “Mad Max” po chińsku

Powiecie, że to plagiat, tymczasem chińscy filmowcy walczą o równouprawnienie! Nie jestem...
Czytaj wiecej