Chiński telefon z przyszłości. Bez ramek, z 64-megapikselowym aparatem i obsługą 5G

vivo nex 3
Kiedyś chińscy producenci sprzętów słynęli głównie z podróbek zachodnich konstrukcji. Dziś, patrząc na taki telefon jak Vivo Nex 3, to raczej amerykańscy i koreańscy giganci powinni się nad sobą zastanowić.

Znacie taką markę telefonów, jak Vivo? Pewnie nie i trudno się dziwić – nie jest ona obecna na polskim rynku. To jednak jeden ze światowych liderów rynku mobilnego. Pod względem liczby sprzedawanych telefonów śmiało rywalizuje on z takimi gigantami, jak Samsung czy Apple. A jego najnowszy telefon – Vivo Nex 3 – wygląda jak urządzenie z przyszłości. Jego podzespołom również trudno coś zarzucić.

Telefon pracuje bowiem pod kontrolą najnowszego i najszybszego procesora Snapdragon 855+, co gwarantuje, że każda gra mobilna i każda aplikacja będzie na nim, pisząc kolokwialnie, wręcz śmigać. Ów procesor oznacza również zgodność z telefonią 5G, która powoli zaczyna być uruchamiana również w naszym kraju.

Vivo Nex 3 wyróżnia się też wyglądem. Jego front to w zasadzie wyłącznie wyświetlacz.

Vivo nazywa wyświetlacz w swoim telefonie określeniem „Waterfall FullView” – nazwa wymyślna, ale nic nie mówi. Z przyjemnością więc tłumaczymy. Nex 3 wyposażony jest w ogromny, 6,89-calowy wyświetlacz. Sam telefon nie będzie jednak duży, bowiem ekran zajmuje 99,6 proc. frontu telefonu. Czyli że w zasadzie nie ma okalających go plastikowych ramek, powiększających rozmiar telefonu.

60-hercowy, zakrzywiony na krawędziach wyświetlacz pracuje w rozdzielczości 2256 x 1080 pikseli i jest wykonany w technologii AMOLED, co gwarantuje doskonały kontrast. Jest też bardzo jasny – 800 nitów – oraz zgodny z HDR10, ze 100-procentowym pokryciem palet barwnych P3 i sRGB. Ekran chroniony jest szkłem Schott Xensation Up. Gdy telefon odwrócimy i położymy na blacie pleckami do góry, krawędzie wyświetlacza podświetlają go, informując nas jednocześnie o charakterze różnych powiadomień. Dodatkowo, w wyświetlacz wbudowany jest też czytnik linii papilarnych.

vivo nex 3

Całość uzupełnia aparat o niesamowitych możliwościach. Główna jednostka składa się z 64-megapikselowej matrycy ze światłem f/2.09, która jest uzupełniona przez ultraszerokokątną (f/2.2, 120 stopni) i teleobiektyw (f/2.48) zapewniający dwukrotny zoom optyczny. Jedyne, czego brakuje, to optyczna stabilizacja obrazu.

Telefon w bezpośrednim przeliczeniu z juanów na złotówki kosztuje 3500 zł. Prawdopodobnie oficjalnie nie trafi do Polski, ale od czego są internetowe sklepy.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Kultowa Nokia wraca na rynek, będą nowe telefony!

Ukochana przez wielu marka Nokia zniknęła z rynku na skutek umowy z...
Czytaj wiecej