Chiński telefon z przyszłości. Bez ramek, z 64-megapikselowym aparatem i obsługą 5G

vivo nex 3
Kiedyś chińscy producenci sprzętów słynęli głównie z podróbek zachodnich konstrukcji. Dziś, patrząc na taki telefon jak Vivo Nex 3, to raczej amerykańscy i koreańscy giganci powinni się nad sobą zastanowić.

Znacie taką markę telefonów, jak Vivo? Pewnie nie i trudno się dziwić – nie jest ona obecna na polskim rynku. To jednak jeden ze światowych liderów rynku mobilnego. Pod względem liczby sprzedawanych telefonów śmiało rywalizuje on z takimi gigantami, jak Samsung czy Apple. A jego najnowszy telefon – Vivo Nex 3 – wygląda jak urządzenie z przyszłości. Jego podzespołom również trudno coś zarzucić.

Telefon pracuje bowiem pod kontrolą najnowszego i najszybszego procesora Snapdragon 855+, co gwarantuje, że każda gra mobilna i każda aplikacja będzie na nim, pisząc kolokwialnie, wręcz śmigać. Ów procesor oznacza również zgodność z telefonią 5G, która powoli zaczyna być uruchamiana również w naszym kraju.

Vivo Nex 3 wyróżnia się też wyglądem. Jego front to w zasadzie wyłącznie wyświetlacz.

Vivo nazywa wyświetlacz w swoim telefonie określeniem „Waterfall FullView” – nazwa wymyślna, ale nic nie mówi. Z przyjemnością więc tłumaczymy. Nex 3 wyposażony jest w ogromny, 6,89-calowy wyświetlacz. Sam telefon nie będzie jednak duży, bowiem ekran zajmuje 99,6 proc. frontu telefonu. Czyli że w zasadzie nie ma okalających go plastikowych ramek, powiększających rozmiar telefonu.

60-hercowy, zakrzywiony na krawędziach wyświetlacz pracuje w rozdzielczości 2256 x 1080 pikseli i jest wykonany w technologii AMOLED, co gwarantuje doskonały kontrast. Jest też bardzo jasny – 800 nitów – oraz zgodny z HDR10, ze 100-procentowym pokryciem palet barwnych P3 i sRGB. Ekran chroniony jest szkłem Schott Xensation Up. Gdy telefon odwrócimy i położymy na blacie pleckami do góry, krawędzie wyświetlacza podświetlają go, informując nas jednocześnie o charakterze różnych powiadomień. Dodatkowo, w wyświetlacz wbudowany jest też czytnik linii papilarnych.

vivo nex 3

Całość uzupełnia aparat o niesamowitych możliwościach. Główna jednostka składa się z 64-megapikselowej matrycy ze światłem f/2.09, która jest uzupełniona przez ultraszerokokątną (f/2.2, 120 stopni) i teleobiektyw (f/2.48) zapewniający dwukrotny zoom optyczny. Jedyne, czego brakuje, to optyczna stabilizacja obrazu.

Telefon w bezpośrednim przeliczeniu z juanów na złotówki kosztuje 3500 zł. Prawdopodobnie oficjalnie nie trafi do Polski, ale od czego są internetowe sklepy.

Autor artykułu
More from Maciej Gajewski

Dwie i pół pary słuchawek w jednej – oto Volant Sound

Różne potrzeby, różne słuchawki. Czasem potrzebujemy dyskretnych „pchełek”, a czasem wolimy coś...
Czytaj wiecej