W Japonii wiosna, zakwitły wiśnie

Sakura w pełni. Nastał najpiękniejszy, najbardziej wyczekiwany, magiczny czas. Wiśnie zakwitły w niektórych prowincjach już końcem marca, na Okinawie w lutym. Zachwycać będą do maja.

Sakura w pełni. Nastał najpiękniejszy, najbardziej wyczekiwany, magiczny czas. Wiśnie zakwitły w niektórych prowincjach już końcem marca, na Okinawie w lutym. Zachwycać będą do maja.

Dla Japończyków to wyjątkowy czas. Wiśniowe drzewa, których gatunków w Japonii jest ponad 100, można spotkać wszędzie, nawet w zupełnie przypadkowych miejscach. Najpopularniejsze kolory kwiatów to białe i jasnoróżowe. Niektóre rozwijają się przed liśćmi, stąd wrażenie, jakby drzewa były całkowicie białe. Nocą są podświetlane, a w ich cieniu urządzane są przyjęcia.

Hanami – podziwianie kwiatów – to tradycja pielęgnowana od setek lat. Całe dnie – a nawet noce – spędzane są na piknikach w parkach, z rodziną i przyjaciółmi. Zapobiegliwi rezerwują najlepsze miejsca na kilka dni przed zakwitnięciem, za najbardziej spektakularne widoki trzeba nawet zapłacić. Są i tacy, którzy śledząc Japońską Agencję Meteorologiczną, podróżują po wyspie kolejnymi etapami kwitnienia.

Hanami również dyktuje Japończykom urlopy. Ulice położone niedaleko miejsc widokowych zastawione są straganami z jedzeniem i napojami. Restauracje serwują specjalne menu, a sklepy z pamiątkami wystawiają limitowane edycje gadżetów – w różu bądź z naniesionymi symbolami kwiatów wiśni. Japończycy piją więcej sake i piwa, jedzą ryżowe kulki tzw. dango, w Starbucksie mogą kupić Sakura Latte i zjeść deser z dodatkiem płatków wiśni. Trwa festiwal. Jeśli planujecie odwiedzić Japonię, to koniecznie w tym okresie. Uważnie śledźcie prognozę pogody i bukujcie loty.

Cały świat pozazdrościł Japonii kwitnących ulic. W Europie w niejednym państwie urzeknie nas magia wiśniowych drzew, zasadzonych tak, by świętować namiastkę Sakury. Festiwale spotkamy u naszych zachodnich sąsiadów. Poniżej galeria zdjęć z Bonn i słynna Heerstrasse. To nie jest Photoshop.

Źródło zdjęć: http://blog.lexus.co.uk/lexus-ct-sakura-season/, http://www.telegraph.co.uk/

Autor artykułu
More from Dominika Telega

Buty z butelek

Stylowe, lekkie, elastyczne - to Rothy’s, buty zrobione w 100% z recyklingu...
Czytaj wiecej