Kraj Basków na wakacje – co warto zobaczyć?

Kraj Basków - góra Txindoki
Kraj Basków - góra Txindoki
Pora na kolejny wakacyjny tekst – tym razem nie będzie ani o turystycznych błędach, ani o kulinarnych gafach. Dzisiejsza wyliczanka przybliży Wam najciekawsze miejsca, jakie do zaoferowania ma Kraj Basków.

Wakacje w Hiszpanii nie są wyborem szczególnie egzotycznym, jednak zdecydowana większość turystów – podążając po linii najmniejszego oporu – obiera kurs na najpopularniejsze kurorty, podczas gdy kraj ma naprawdę wiele ciekawych zakątków! Oczywiście południe i południowych wschód przyciągają przede wszystkim miłośników upałów i wylegiwania się na słońcu. Swoje miejsce w Hiszpanii znajdą także imprezowicze, jednak piękne plaże i imprezowe wyspy to nie wszystko, co Półwysep Iberyjski ma nam do zaoferowania. Na północnym wschodzie jest bowiem pewna malownicza kraina, przez niejednego uznawana za raj na Ziemi. Miejscowi zwą ją Euskadi, co po naszemu oznacza po prostu Kraj Basków.

Pora na kolejny wakacyjny tekst, jednak tym razem odpuszczę sobie wszelkie turystyczne błędy czy kulinarne gafy. Dziś wyłącznie pozytywy, a tych w dawnej Baskonii nie brakuje. Zapraszam na krótką wyliczankę najciekawszych miejsc, jakie ma nam do zaoferowania przepiękny Kraj Basków!

#7 Barrika

Kraj Basków - plaża Barrika
Kraj Basków – plaża Barrika

To, że Kraj Basków nie leży w najcieplejszym rejonie Hiszpanii, wcale nie nie oznacza, że nie ma tam plaż. Ulokowana nad Zatoką Baskijską kraina także może się poszczycić kilkoma niezłymi miejscówkami. Te jednak zapewniają zdecydowanie inne przeżycie, niż wylegiwanie się gdzieś w okolicy basenu Morza Śródziemnego. Na północy, przy znacznie chłodniejszych wodach Oceanu Atlantyckiego, plażowanie to wyzwanie – nie tylko ze względu na warunki atmosferyczne, ale i widoki. Jedną z najpiękniejszych plaż będzie tu Barrika, gdzie piasku jest jak na lekarstwo, ale będąc w tej okolicy, można też odwiedzić sporo ciekawych miejsc, jak kolejne na liście.

#6 San Juan de Gaztelugatxe

http://www.euskoguide.com/places-basque-country/spain/san-juan-de-gaztelugatxe/
photo source: http://www.euskoguide.com/places-basque-country/spain/san-juan-de-gaztelugatxe/

Kraj Basków traktuje San Juan de Gaztelugatxe jako jedną ze swych wizytówek. Wysepka połączona jest z lądem wąską, skalistą mierzeją, a cały jej urok tkwi w krętej dróżce złożonej z kilkuset kamiennych stopni, prowadzącej do pozostałości zbudowanego przez Templariuszy jakieś 900 lat temu klasztoru Ermita de San Juan.

#5 San Sebastián

Kraj Basków - San Sebastián
Kraj Basków – San Sebastián

Co prawda największym miastem Kraju Basków jest Bilbao (tam znajdziecie między innymi słynne Guggenheim Museum), jednak nie sposób pominąć w tej wyliczance San Sebastián. Miejscowość położona tuż przy granicy hiszpańsko-francuskiej, w zeszłym roku (wraz z Wrocławiem) była Europejską Stolicą Kultury. Malownicza mieścina przyciąga nie tylko pięknymi zabytkami, wysokiej rangi festiwalem filmowym odbywający się we wrześniu czy przepiękną plażą, ale przede wszystkim sferą kulinarną. San Sebastián jest miejscem największej koncentracji lokali nagrodzonych gwiazdkami Michelin, więc jeśli próbować baskijskiej kuchni, to tylko tam!

#4 Biarritz

Kraj Basków - Biarritz
Kraj Basków – Biarritz

A skoro już jesteśmy przy granicy hiszpańsko-francuskiej, warto pamiętać, że historyczny Kraj Basków, to nie tylko tereny Hiszpanii. Około pięćdziesięciu kilometrów od San Sebastián, już po francuskiej stronie, znajduje się niewielkie miasteczko Biarritz. Ten nadmorski kurort śmiało można by nazwać “baskijskim Monaco”, z racji tego, że jest on magnesem na bogaczy, nieszczególnie lubujących się w monakijskim tłoku. To także świetne miejsce dla miłośników sportów wodnych!

#3 Mundaka

Kraj Basków - Mundaka
Kraj Basków – Mundaka

Jeśli powyżej szczególnie zainteresowało was ostatnie zdanie, powinniście też zajrzeć do Mundaki. Ta zamieszkała przez niespełna dwa tysiące osób miejscowość, każdego roku we wrześniu oblegana jest przez miłośników surfingu. Do miasteczka zjeżdża się w tym czasie niemal tylu fanów sportów wodnych, co do San Sebastián miłośników filmów, a mieszkańcy wcale nie mają im tego za złe. Ponoć lepszych fal nie znajdziecie w całej Europie!

#2 Parki narodowe: Urkiola, Gorbea i Aralar

Kraj Basków - Park Narodowy Urkiola
Kraj Basków – Park Narodowy Urkiola

Kraj Basków to nie tylko atrakcje nadmorskie! Kraina oferuje także piękne scenerie dla miłośników gór. Każdy z parków narodowych jest tam nieco inny – Urkiola to przede wszystkim szczyty, z kolei Gorbea to przepiękne lasy, na czele z Otzarreta, który podobno najmocniej przypomina Tolkienowskie klimaty. Aralar z kolei to miejsce dla Basków szczególne…

#1 Góra Txindoki

Kraj Basków - góra Txindoki
Kraj Basków – góra Txindoki

Góra Txindoki leży w sercu Parku Narodowego Aralar i nazywana jest “baskijskim Matterhornem”. Warto się tam wybrać, bo choć jest to najwyższy szczyt prowincji Guipúzcoa, wspinaczka na niego jest dość prosta – a rozpościerający się stamtąd po prostu zapiera dech w piersiach. U podnóża góry znajdziemy też wioskę Larraitz, w której na pewno zostaniemy ugoszczeni iście baskijską kuchnią.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Koh Hasebe przypomina pierwszą wizytę Queen w Japonii

Po wydaniu "Sheer Heart Attack" Freddie Mercury i jego świta ruszyli w...
Czytaj wiecej