Wakacje z włoskimi winami – odwiedzając Veneto

Okres urlopowy zbliża się wielkimi krokami, więc warto pomyśleć nad kierunkiem, który obierzemy sobie, aby spędzić z rodziną lub znajomymi wakacje. Jedni z nas spędzą ten czas w naszym pięknym kraju, inni natomiast będą zwiedzać i odpoczywać w kurortach w całej Europie, inni natomiast wybiorą się w egzotyczne rejony, aby naładować „akumulatory”.

Zapraszam Was w tym roku na wakacje do północnych Włoch do regionu Veneto, gdzie będziecie mogli cieszyć się wspaniałą włoską gościnnością, pięknymi, bogatymi w historię miastami, jak choćby Werona, Padwa czy też Wenecja, korzystać z bardzo rozbudowanej bazy noclegowej, przebywać wśród wspaniałych krajobrazów spoglądając na jezioro Garda lub też wylegiwać się na plażach w bezpośrednim sąsiedztwie gwiazd światowego show biznesu. Odwiedzając ten region na pewno traficie na regionalną kuchnię Wenecji Euganejskiej obfitującą w owoce morza, różne rodzaje makaronów, wędliny oraz to co idealnie pasuje do posiłków, czyli wino. Region ten słynie ze wspaniałych win, które koniecznie trzeba spróbować będąc w pobliżu balkonu Julii, czyli w Valpolicelli. Wina, które tu powstają są wspaniałą wizytówką nie tylko regionu, lecz reprezentują Włochy na całym świecie, a sympatycy tego wspaniałego trunku będą mieli okazję zrobić sobie tour po winnicach.

Valpolicella jest jedną z najbardziej znanych apelacji w winnym regionie Veneto. Zlokalizowana jest na wschód od jeziora Garda, pomiędzy zielonymi wzgórzami, uważanymi za przedsionek Alp Włoskich. Nazywana jest ogrodami Werony lub perłą Werony. Aczkolwiek, według niektórych zapisów archeologicznych jej nazwa od czasów starożytności brzmiała „Vallis polis Cellae”, co z łacińskiego oznacza „dolinę wielu piwnic”, której obecne tereny rozciągają się na odcinku z północy na południe (12 km), oraz ze wschodu na zachód (25km). Od 1968r, region ten otrzymał status DOC (Denominazione di origine controllata), a w 2009 roku, dla win Amarone oraz Recioto przyznano status DOCG (Denominazione di origine controllata e garantita). Apelacja Valpolicella podzielona jest na trzy wydzielone subregiony: Valpolicella, Valpolicella Classico oraz Valpantena. I właśnie wina z tych subregionów warto jest spróbować podczas urlopu w północnych Włoszech.

Choć na bazaltowych glebach Valpolicelli, uprawia się około 36 rodzajów szczepów (w tym 5 białych), to reprezentacyjne wina wytwarzane są z podstawowych i najbardziej znanych szczepów jak Corvina, Corvinone, Rondinella oraz Molinara.

Jednym z najbardziej popularnych, a zarazem podstawowych win jest Valpolicella. Można ją spotkać w trzech odsłonach: Valpolicella, Valpolicella Classico oraz Valpolicella Valpantena. Jest winem świeżym, dojrzewanie przebiega w kadziach ze stali nierdzewnej. Rubinowy kolor oraz owocowy bukiet połączony z nutami wiśni oraz śliwek, daje wino lekkie, można powiedzieć wino codzienne, które idealnie sprawdzi się z makaronami, pizzą oraz serami. Jest winem niewymagającym, które również idealnie sprawdzi się solo.

Kolejnym produktem apelacji Valpolicella jest Valpolicella Superiore. Wino bardziej złożone oraz pełne, a swoje walory zawdzięcza dojrzewaniu przez okres roku w beczkach, co nadaje winu krągłego ciała z nutami dymnymi oraz przebijającą się wanilią. To wino z całą pewnością sprawdzi się z grillowaną wołowiną, wędlinami oraz świeżymi serami.

Wchodząc po szczeblach drabiny, na kolejnym stopniu spotykamy Valpolicellę Ripasso. Wino wykonane specjalną techniką podwójnej fermentacji. Kiedy fermentacja moszczu dobiega końca, dodaję się skórki z wytłoczyn, co nadaje winu nut czekoladowo – dymnych. Jest winem średnim, lecz poprzez tą metodę produkcji, cięższym niż dwie młodsze siostry. Wino będzie idealnym kompanem do steków oraz wyrazistych potraw.

Amarone (Amarone della Valpolicella) to pierwszy z flagowych produktów apelacji Valpolicella, produkowany jedynie w pięciu gminach. Do powstania tego wina używa się tych samych odmian winogron, co do opisywanych powyżej win. Znacząca różnica wynika jednak z metody produkcji. Winogrona po zbiorach są starannie selekcjonowane i suszone przez okres około 4-5 miesięcy na słomianych matach lub podwieszane na poddaszach w przewiewnych miejscach. Jest to typowa, wykorzystywana w kilku regionach włoskich metoda na koncentrację zawartości cukru w moszczu (Appassimento). Metoda ta służy do wytwarzania win słodkich, lecz w przypadku Amarone, fermentacja przebiega do końca, zamieniając cały cukier w alkohol. Po okresie fermentacji wino przelewane jest do beczek w celu starzenia. Minimalny okres starzenia dla Amarone to 24 m-ce, w przypadku Riservy okres ten powinien wynosić 48 miesięcy.

Amarone to wino o ciemno rubinowej barwie z refleksami granatu, aromatami czekolady, powideł, suszonych owoców, przypraw oraz nut tytoniowych. Jest winem pełnym, cielistym a zarazem bardzo zrównoważonym, gdzie w końcowej fazie wyczuwalna jest subtelna gorycz (amaro), od której wino to zapożyczyło nazwę.  Idealne w połączeniu z dziczyzną, potrawami z grilla oraz dzikim ptactwem.

Na końcu tej drabiny znajduje się „słodycz Valpolicelli”, Recioto Della Valpolicella. Wino to wytwarzane jest podobną metodą, jak Amarone. Różnica jednak polega na zatrzymaniu fermentacji na pewnym etapie, aby zatrzymać procentową zawartość cukru, konieczną dla zachowania typowej dla tego wina struktury. Wino o aromacie suszonych rodzynek oraz likieru wiśniowego z domieszką czekolady z zachowaną subtelną kwasowością będzie idealne do deserów lub w połączeniu z gorzką czekoladą.

Jeżeli za sprawą tych wspaniałych win namówiłem Was do spędzenia urlopu w północnej części Włoch, to z pewnością przyda Wam się aplikacja mobilna (Valpolicella Wines), gdzie można pozyskać informacje o regionie, odszukać polecane restauracje czy miejsca noclegowe, jak również dowiedzieć się o atrakcjach turystycznych w regionie, a miłośnicy win znajdą tam informacje o winnicach oraz winach, które w nich powstają.

Salute…

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

ROUGE’7 – podkarpackie wino, sztuka, street art i włoska kuchnia

Jedna z tegorocznych premier, zachwyciła miłośników wina swoim Vert’8 oraz Blanc‘8. Podkarpacka...
Czytaj wiecej