“Waldorf Astoria Bar Book” – nowa biblia barmanów

Właściwie każda branża ma swoją własną "biblię", definiującą to, co najważniejsze w danej dziedzinie. W przypadku barmanów była nią "The Old Waldorf Astoria Bar Book", od 1934 roku wyznaczająca koktajlowy status quo. Niedawno książka doczekała się odświeżenia!

Właściwie każda branża ma swoją własną “biblię” – książkę, która definiuje to, co najważniejsze w danej dziedzinie. Dla barmanów taką właśnie książką było “The Old Waldorf Astoria Bar Book”, od 1934 roku wyznaczając koktajlowy status quo. Niedawno się to zmieniło.

Nowe wydanie “The Waldorf Astoria Bar Book”, autorstwa Franka Caiafy, ukazało się co prawda już kilka miesięcy temu, jednak połowa grudnia to dobry moment na przypomnienie o tej książce. Do świąt pozostał tydzień, więc to ostatni dzwonek, by kupić prezenty (o ile jeszcze tego nie zrobiłeś).

Dlaczego akurat “The Waldorf Astoria Bar Book” miałoby być dobrym prezentem? Ta książka to coś więcej, niż zbiór koktajlowych receptur. To czterysta szesnaście stron, które przeczytać powinien nie tylko zawodowy barman, ale i każdy miłośnik dobrych alkoholi. Frank Caiafa zadbał o to, by w “The Waldorf Astoria Bar Book” znalazły się wszystkie najważniejsze drinki, jednak autor podszedł do swej pracy bardzo rzetelnie.

Caiafa spędził ponad pięć lat, studiując setki starych przepisów, próbując i dobierając odpowiednie proporcje każdego z nich. W książce omawia je przekrojowo. Poczynając od historii danego drinka, poprzez najlepszą recepturę, a na jego najpopularniejszych wariacjach kończąc. A wszystko to doprawione jest radami na temat formowania swego własnego, domowego barku oraz sporą dozą ogólnej wiedzy na temat barmańskiego fachu, przedstawioną w bardzo przystępnej formie.

Prezentacja książki "The Waldorf Astoria Bar Book" autorstwa Franka Caiafy, fot. Waldorf Astoria New York Blog
Prezentacja książki “The Waldorf Astoria Bar Book” autorstwa Franka Caiafy, fot. blog hotelu Waldorf Astoria New York

O książce “The Waldorf Astoria Bar Book”, która w maju ukazała się nakładem Penguin Random House, Gaz Regan – jedna z legend branży – powiedział: “To klasyka sama w sobie. Myślę, że będzie punktem odniesienia dla nowych pokoleń barmanów przez kolejne sto lat”. Nie ma się jednak czemu dziwić. Frank Caiafa od lat jest bowiem kierownikiem baru Peacock Alley w nowojorskim Waldorf Astoria. Czy można więc znaleźć kogoś, kto lepiej opowie o drinkach i koktajlach, niż człowiek zarządzający najlepszym barem w jednym z najbardziej luksusowych hoteli na świecie?

 

Źródło: Penguin Random House

Autor artykułu
More from Damian Halik

Start-up Air Co. produkuje wódkę z… powietrza

Globalne ocieplenie i wódka? Upicie się to żadne rozwiązanie, ale nie o...
Czytaj wiecej