Walled Off Hotel – nie tylko dla fanów Banksy’ego

The Walled Off Hotel, fot. Banksy
The Walled Off Hotel, fot. Banksy
Walled Off Hotel to najnowszy projekt artystyczny Banksy'ego, który ponownie chce zwrócić uwagę na konflikt izraelsko-palestyński, ale też umożliwić zbliżenie się do sztuki "zwykłym" ludziom.

Walled Off Hotel to najnowszy projekt artystyczny Banksy’ego, który ponownie chce zwrócić uwagę na konflikt izraelsko-palestyński, ale też umożliwić zbliżenie się do sztuki “zwykłym” ludziom.

Banksy słynie z tworzenia “zaangażowanego graffiti”, a ostatnio postanowił zrobić coś naprawdę dużego. Najwidoczniej Brytyjczykowi nie wystarczają już pojedyncze prace, bo wraz z Samim Musą i Dominique Pétrin postanowili otworzyć… Walled Off Hotel. Ma on pozwolić na znalezienie się wśród sztuki ludziom, którzy na co dzień nie mają takiej możliwości. Projektowi przyświecają słowa Diane Arbus: “życie wśród sztuki jest czymś innym, niż dostrzeganie jej kątem oka”.

Tyle teorii, a o co tak naprawdę chodzi Banksy’emu? Oczywiście o rozgłos w słusznej sprawie. Choć oficjalne otwarcie nastąpi 11 marca, już teraz można nadać mu tytuł “hotelu z najgorszym widokiem na świecie”.

Graffiti w jednym z pokoi Walled Off Hotel, fot. Banksy
Graffiti w jednym z pokoi Walled Off Hotel, fot. Banksy

Banksy postanowił umiejscowić Walled Off Hotel w Betlejem, przy Caritas Street 182 – tuż obok muru granicznego, oddzielającego Autonomię Palestyńską od Izraela. To oczywiście niepierwsza wycieczka brytyjskiego grafficiarza do Palestyny. Jakieś dziesięć lat temu na wspomnianym murze powstała jedna z najsłynniejszych prac guru street artu. Ba, macie szansę zobaczyć ją z okien jednego z pokoi Walled Off.

W trzypiętrowym hotelu znajduje się dziesięć pokoi, ręcznie ozdabianych przez Banky’ego, Musę i Pétrin. Artyści spędzili nad tym czternaście miesięcy! Ceny za noc zaczynają się od trzydziestu dolarów, trzeba jednak pamiętać, że pokoje w znacznym stopniu różnią się standardem. Możemy wybierać między dormitarzem, wykończonym sprzętem z izraelskiego demobilu, budżetowymi sypialniami bądź apartamentem “prezydenckim”.

Projekt ma na celu dwie rzeczy: po pierwsze jest to rodzaj “protestu” przeciw wojnie, po drugie zaś – Banksy wspiera w ten sposób lokalnych artystów, którzy w Walled Off nie tylko będą mogli promować swoją twórczość, ale i otrzymają pracę, o którą tak ciężko w tym regionie.

Więcej zdjęć oraz informacji o hotelu i możliwości rezerwacji pokoi, znajdziecie na oficjalnej stronie Banksy’ego.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Czy jesteśmy gotowi na zmieniające się miasta?

Majaczący na horyzoncie rok 2050 od dawna przywoływany jest jako moment przełomowy...
Czytaj wiecej