Warszawa buduje most tylko dla pieszych i rowerzystów

Warszawa próbuje gonić miasta Zachodniej Europy. Moda na architektoniczne inwestycje usprawniające funkcjonowanie, ale przede wszystkim funkcjonalność miejskiej tkanki, zawitała nad Wisłą na dobre.
Konkurs Most dla pieszych, fot. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Miasta Stołecznego Warszawa
Konkurs Most dla pieszych, fot. Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Miasta Stołecznego Warszawa

Jak na europejską stolicę przystało, Warszawa bardzo poważnie zaczyna podchodzić do architektonicznego odmładzania swej tkanki miejskiej. Co rusz pojawiają się ciekawe koncepcje, które – niestety – zazwyczaj pozostają w sferze marzeń. Na osłodę pozostaje nam coś, co z pewnością niejednemu ułatwi życie w „miejskiej dżungli”. Jednym z takich projektów ma być most, który przeznaczony będzie wyłącznie dla pieszych i rowerzystów, dzięki czemu będą oni mogli zażyć nieco ruchu, jednocześnie omijając korki w godzinach szczytu.

Konkurs na „Most Dla Pieszych” (pisownia oryginalna) został ogłoszony w grudniu 2016 roku, jednak przeszedł bez większego echa – zapewne z powodu politycznej burzy, jaka w ostatnich miesiącach toczy się nad głową prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przeprawa ma zostać ulokowana między Mostem Świętokrzyskim a Mostem Śląsko-Dąbrowskim, łącząc Powiśle z Pragą.

Ogłoszenie konkursu "Most Dla Pieszych", fot. R. Motyl / Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Miasta Stołecznego Warszawa
Ogłoszenie konkursu „Most Dla Pieszych”, fot. R. Motyl / Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego M. St. Warszawa

Termin nadsyłania prac konkursowych na koncepcję architektoniczną mostu pieszo-rowerowego przez Wisłę minął 17 maja. Komisja konkursowa w najbliższych tygodniach podejmie decyzję dotyczącą dalszych losów projektu. Jest o co walczyć, bo na realizację tego przedsięwzięcia Warszawa zamierza przeznaczyć dziewięćdziesiąt milionów złotych. Most miałby powstać w ciągu trzech lat… więc w polskich warunkach należy zapewne liczyć się z mniej więcej dwukrotnym opóźnieniem. Tak czy inaczej – do roku 2020 (a bardziej realnie: 2022) Warszawa zyska przeprawę łączącą ulicę Karową z Okrzei (przy Porcie Praskim).

Mosty dla pieszych i rowerzystów to coraz częściej pojawiające się konstrukcje, szczególnie popularne w Stanach Zjednoczonych. Wystarczy wspomnieć choćby chicagowski projekt Goose Island czy łączący Iowę z Nebraską pieszy most Boba Kerreya. W Europie także nie brakuje podobnych projektów, a prym wiedzie tu Londyn, jednak tamtejsze projekty są nieosiągalne finansowo.

 

Źródło: Regulamin konkursu (B. Architektury i Planowania Przestrzennego m. st. Warszawa)

Autor artykułu
More from Damian Halik

The Best Chef Awards 2020 przyznane – oto zwycięzcy

Nie jak planowano w Rotterdamie, a w Internecie odbyła się ceremonia przyznania...
Czytaj wiecej