Warszawa stawia na e-parkowanie

E-parkowanie, czyli aplikacja wspomagająca kierowców poszukujących miejsca do zaparkowania, może ruszyć już w przyszłym roku. To pionierski projekt warszawskiego Zarządu Dróg Miejskich.

Znacie zapewne systemy wspomagające parkowanie na parkingach centrów handlowych czy typu Parkuj i Jedź. Pierwszy raz w Polsce e-parkowanie ma być wprowadzone na przyulicznych miejscach postojowych. Taki system chce uruchomić Warszawa. Oczywiście z przyczyn technicznych kierowców o wolnych miejscach nie będą informowały lampki umieszczone przy miejscu postojowym czy tablice z ilością wolnych miejsc. Będzie to jednak robić aplikacja na telefon.

Specjalne kamery i czujniki będą monitorowały otoczenie, wskazując kierowcy pustą przestrzeń. Dzięki temu zamiast krążyć wkoło będzie można zaparkować na przykład w ulicy obok, gdzie akurat zwolniło się miejsce.

Oprócz e-parkowania Warszawa wprowadza system zdalenj kontroli opłat za parkowanie.

Dzięki dynamicznej informacji parkingowej kierowcy zaoszczędzą nie tylko paliwo i czas, ale przyczynią się do zmniejszenia ilości emitowanych spalin. Szacuje się, że obecnie auta krążące w poszukiwaniu wolnego parkingu to około 20 do 30% ruchu w miastach. E-parkowanie upłynni również ruch – ubędzie samochodów sunących powoli prawym pasem w poszukiwaniu wolnej luki.

Warszawski system ma być pionierski. Choć e-parkowanie działa już w kilku miastach na świecie, to zazwyczaj ogranicza się do parkingów kubaturowych i podziemnych.

W Warszawie e-parkowanie ma objąć przede wszystkim miejsca przy ulicach. Będzie to olbrzymie wyzwanie, bo określenie miejsc na zamkniętych parkingach jest nieporównywalnie łatwiejsze pod względem technicznym. Ponadto aplikacja powinna na bieżąco reagować na zmiany w organizacji ruchu, które w centrum miasta występują nad wyraz często.

Testy urządzeń do zdalnej kontroli opłat oraz e-parkowania rozpoczęto już w 2016 roku.

Innowacyjność projektu pomogła uzyskać miastu środki unijne na ten cel. Stolica otrzymała z Unii Europejskiej 17 milionów złotych na uruchomienie i utrzymanie w latach 2020-26 systemu obejmującego 10 tysięcy miejsc parkingowych. Dzięki decyzji Rady miasta stołecznego Warszawy i zabezpieczeniu środków z budżetu program obejmie aż 30 tysięcy miejsc. Ponadto do projektu zaproszono inne miasta z aglomeracji Warszawskiej, takie jak Legionowo, Marki, Pruszków, Radzymin czy Ząbki.

Prace nad wprowadzeniem systemu są dość zaawansowane. Czujniki i kamery testowano w latach 2016-17, a niedawno zakończono dialog pracowników technicznych z firmami dostarczającymi tego typu systemy – dzięki temu Zarząd Dróg Miejskich starał się wypracować jak najlepsze rozwiązania. Na jego podstawie miasto wystąpiło o dotacje. Właśnie ogłoszono dialog konkurencyjny, w którym zainteresowane firmy mogą zgłaszać sugestie do ostatecznego projektu. Przetarg na wykonawcę ma zostać ogłoszony do końca roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, e-parkowanie może zostać utworzone w Warszawie już w przyszłym roku.

Źródło: Zarząd Dróg Miejskich m. st. Warszawy

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Rammstein znów szokuje?

Zajawka najnowszego teledysku Rammstein „Deutschland” wywołała wiele kontrowersji. Tymczasem po premierze pełnego...
Czytaj wiecej