47 nowych ulic w Warszawie

A dokładniej takich z nowymi patronami. Na mocy ustawy dekomunizacyjnej właśnie przedstawiono listę 47 stołecznych ulic, które zmienią nazwy.

Na mocy tegorocznej tzw. ustawy dekomunizacyjnej władze państwa wymuszają na samorządach zmianę wszystkich nazw ulic z takich, które mają swoje korzenie jeszcze w PRL. Jeśli samorządy nie wywiązały się z tego obowiązku do 2 września – zrobi to za nie wojewoda. Właśnie z tego prawa skorzystał Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. W piątek ogłoszono listę ulic, których nazwy zmienią się na „niekomunistyczne”. Największe kontrowersje budzi Aleja Armii Ludowej czyli znana wszystkim Trasa Łazienkowska od ulicy Wawelskiej do Mostu Łazienkowskiego. Według wojewody miałaby zyskać za patrona ś.p. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Armia Ludowa pozostała po pracach stołecznego ratusza, bowiem uznano ją za taką, która jednak nie propaguje komunizmu.

Swoje ulice zyskają również między innymi znani bardowie Jacek Kaczmarski i Przemysław Gintrowski. Ten drugi zastąpił Wincentego Rzymowskiego, przedwojennego dziennikarza i publicystę, byłego zwolennika Józefa Piłsudskiego. Po wojnie jednak uznawano go za jednego ze współtwórców PRL, choć tak naprawdę był marionetką mająca uwiarygodnić legitymację komunistów do zmiany ustroju. Swoją ulicę na Bemowie, przy której leży Wojskowa Akademia Techniczna straci gen. prof. dr hab. inż. Sylwester Kaliski. Ten były komendant – rektor warszawskiej uczelni był wybitnym naukowcem, w dziedzinie teorii pól sprzężonych, badań termojądrowych czy twórcą polskiej elektronofononiki. Mówi się, że pracował nad polską bombą atomową. Po 1975 roku został członkiem KC PZPR i Ministrem Nauki. Zginął w niejasnych okolicznościach w wypadku samochodowym w 1979 roku. Niestety względy polityczne wzięły górę nad dorobkiem naukowym. Zastąpi go wybitny lotnik, również generał, Witold Urbanowicz. Pilot, as myśliwski dowódca najsłynniejszego polskiego dywizjonu w Wielkiej Brytanii podczas drugiej wojny światowej – 303.

Część ulic została już zmieniona wcześniej na podstawie konsensusu ratusza z urzędem wojewódzkim. Nie jest jednak jeszcze pewne czy wszystkie te zmiany dojdą do skutku. Zmiany muszą zostać przeprowadzone, jednak o tym kto zostanie patronem danej ulicy decydują radni i jest niemal pewne, że w niektórych przypadkach będą chcieli zmian.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Jak zmienić miasto na lepsze?

Widzimy je wszyscy choć ich nie zauważamy. Zachwaszczają krajobraz miast, choć tego...
Czytaj wiecej