Wąsy – korkociąg do rocznikowych win

Czym powinien się charakteryzować i jaką spełniać rolę dobry korkociąg? Przede wszystkim powinien zapewniać łatwe i bezpieczne usunięcie korka w nienaruszonym stanie. Złamany, może okazać się dużą przeszkodą w dotarciu do wina, a przewiercony - zanieczyścić je swoimi drobinkami. Jakiego korkociągu użyć w przypadku rocznikowych win?

Moda na picie wina w Polsce wciąż wzrasta. Co za tym idzie, równolegle rozwija się rynek powiązanych akcesoriów, które dostępne są w sklepach specjalistycznych. Nie wystarczy zakupić dobre wino, aby się nim cieszyć. Ważne są pewne warunki, które trzeba spełnić, by móc w pełni rozkoszować się tym wspaniałym trunkiem. Pomijając już preferencje co do wyboru wina i rocznika, należy również zwrócić szczególną uwagę na warunki przechowywania, temperaturę serwowania, dekantowanie, odpowiednie kieliszki, a przede wszystkim sposób otwarcia.

https://youtu.be/H3d2QfsPMLw

Jednym z ważniejszych aspektów serwisu wina jest jego otwarcie. Na rynku dostępne są najróżniejsze korkociągi, służące do wydobycia szczelnie osadzonego w butelce korka. Począwszy od zwykłego, w kształcie litery T, poprzez dźwigniowe skrzydłowe (zwane inaczej „motylkami”), sommelierskie trybuszony (zintegrowane dźwigniowe z małym nożykiem do usuwania koszulek), aż po „wąsy” – profesjonalne narzędzie do wyciągania korków z win rocznikowych, minimalizujące ryzyko ich złamania oraz uszkodzenia.

Sięgając po wina rocznikowe, kilku- lub kilkunastoletnie, możemy napotkać problem z wyciągnięciem korka. W takich trunkach może on być w dużej części nasiąknięty płynem co, przy próbie wyciągnięcia go za pomocą standardowych korkociągów, może skończyć się wepchnięciem go do butelki lub jego uszkodzeniem (złamaniem). W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się „wąsy”, które zamiast śruby wkręcanej w korek mają dwie blaszki wsuwane pomiędzy niego a wewnętrzną część szyjki butelki. Taki sposób otwierania wina pozostawia korek w nienaruszonym stanie.

Jak posługiwać się „wąsami”, aby móc w pełni cieszyć się wspaniałym, specjalnie wybranym winem?

(Źródło: Cult Wines)

 

 

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Porto Niepoort z 1863 roku sprzedane w Hongkongu za 127.000 dolarów …

Nie minął nawet miesiąc od czasu ustanowienia rekordu świata za najdroższą butelkę...
Czytaj wiecej