Wayaland przyszłością luksusowego budownictwa?

Wizualizacja projektu Wayaland, fot. Lazzarini Design
Wizualizacja projektu Wayaland, fot. Lazzarini Design
"Wodny świat" to nie tylko tytuł jednej z największych wtop finansowych w historii Hollywood, ale i pierwsze skojarzenie z coraz częściej pojawiającymi się wizjami futurystycznego budownictwa. Czy Wayaland to przyszłość, czy jedynie plany, które nie mają szans na zdobycie szerszej popularności?

Mamy roku 2018, ale architekci i projektanci z całego świata myślami błądzą już kilka dekad naprzód. Jak będzie wyglądało życie na Ziemi? Czy ludzie skolonizują Księżyc bądź Marsa? Zamieszkają w kosmicznych hotelach, minimalistycznych “tubach” na ziemi, a może w miastach na wodzie lub pod jej powierzchnią? Te pytania długo jeszcze będą musiały poczekać na odpowiedź. Możliwe też, że każda z opcji po części okaże się prawdą. Szczególnie interesująca wydaje się tu ostatnia z wizji, motywy marynistyczne bowiem coraz częściej kołaczą się w głowach designerów. Najnowszym tego typu pomysłem jest Wayaland – projekt ulokowanego na morzu kurortu, który łatwo można przeobrazić w pełnoprawne miasto. Wystarczy jedynie odrobina wyobraźni.

Wizualizacja projektu Wayaland (moduł hotelowy), fot. Lazzarini Design
Wizualizacja projektu Wayaland (moduł hotelowy), fot. Lazzarini Design

Twórcą koncepcji jest Pierpaolo Lazzarini. Młody włoski architekt jeszcze w trakcie studiów na Akademii Sztuk Piękny w Viterbo oddał się pasji projektowania samochodów. Był odpowiedzialny zarówno za elementy tuningu, jak i modele koncepcyjne, jednak od kilku lat sukcesywnie prze ku pojazdom przyszłości. Jego futurystyczne kapsuły muszą jednak chwilę poczekać, ponieważ na horyzoncie pojawił się zupełnie nowy, znacznie większy pomysł. Wayaland. Charakterystyczne piramidy, które mają tworzyć ten wodny świat, inspirowane są tradycyjnymi japońskimi świątyniami z domieszką budownictwa Majów. Taka forma sprawia, że główna, hotelowa piramida o podstawie 54 na 54 metry będzie dysponować powierzchnią użytkową nawet do 6500 m².

Wizualizacja projektu Wayaland (moduł restauracyjno-klubowy), fot. Lazzarini Design
Wizualizacja projektu Wayaland (moduł restauracyjno-klubowy), fot. Lazzarini Design

Poza nią w planach są też mniejsze piramidy – moduł restauracyjno-klubowy, prywatne ville oraz pojedyncze apartamenty. Te ostatnie mają mierzyć u podstawy 10 na 10 metrów, a koszt stworzenia jednego tego typu modułu wynosi według kalkulacji autora 350 000 euro. Te cztery typy budynków to jednak zaledwie początek planów. Wayaland ma być bowiem kurortem, który z czasem zacznie się rozrastać (co widać na poniższym filmie). Nowe typy modułów uzależnione są jednak od sukcesu projektu Lazzarini Design.

Wizualizacja projektu Wayaland (pojedynczy apartament), fot. Lazzarini Design
Wizualizacja projektu Wayaland (pojedynczy apartament), fot. Lazzarini Design

W założeniach Lazzariniego Wayaland jest nie tylko wizją futurystycznego budownictwa, ale i społeczności przyszłości. Proekologiczne nastawienie architekta sprawia, że każdy z budynków będzie w pełni samowystarczalny. Ponadto, modułowa konstrukcja pozwala na dowolne manipulowanie ich układem. Dzięki temu Wayaland może stanowić zarówno kurort, jak i osiedle mieszkalne. Im więcej osób będzie zainteresowane dołożeniem swojej cegiełki do budowy tego wodnego miasta, tym ciekawsze kierunki może obrać jego rozwój.

Wizualizacja projektu Wayaland (prywatna willa), fot. Lazzarini Design
Wizualizacja projektu Wayaland (prywatna willa), fot. Lazzarini Design

Pierwsza z piramid ma zostać zwodowana w 2022 roku. Gdzie? To już zależy od osób, które uwierzą w Wayaland i zdecydują się wesprzeć jego budowę. Studio Lazzarini Design ograniczyło wybór do siedmiu potencjalnych lokalizacji. Mowa o: Morzu Tyrreńskim (zachodnie wybrzeże Włoch), Zatoce Hudsona (północna Kanada), Zatoce Meksykańskiej, Morzu Karaibskim, Zatoce Perskiej, Zatoce Bengalskiej (wschodnie wybrzeże Indii) bądź Morzu Południowochińskim. Datków można dokonywać za pośrednictwem strony www.waya.it. By czuć się współtwórcą projektu, wystarczy zainwestować 1 euro (nazwisko na liście osób wspierający Wayaland). Za 10€ otrzymamy też niewielki upominek. By móc odwiedzić Wayaland, trzeba włożyć do puli już nieco więc – 100 euro (paszport Waya, będący zaproszeniem). Ostatni ze szczebli umiejscowiono na pułapie 1000€. Za tę kwotę otrzymamy wszystkie powyższe rzeczy oraz możliwość spędzenia jednej nocy w wayalandowym apartamencie dla dwóch osób (oczywiście najwcześniej w roku 2022).

Autor artykułu
More from Damian Halik

Complements – czekoladki do samodzielnego… montażu

Jak mawiała mama Forresta Gumpa: "życie jest jak pudełko czekoladek...", ale Australijczycy...
Czytaj wiecej