Magiczna moc węglowodanów!

Węglowodany - czy powinniśmy wyeliminowac je ze swojej diety; źródło: pexels.com
Węglowodany - czy powinniśmy wyeliminowac je ze swojej diety; źródło: pexels.com
Podejścia do węglowodanów są skrajnie różne. Z jednej strony nadmierne spożywanie przyczynia się do rozwoju otyłości. Z drugiej zaś strony na skutek aktualnych trendów społeczeństwo eliminuje je ze swojej diety, co definitywnie nie sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu organizmu - zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie. Poznajmy zatem prawdę o węglowodanach. Czy powinniśmy eliminować je ze swojej diety?

Węglowodany to inaczej cukry. Są to związki organiczne składające się z węgla, wodoru oraz tlenu. Można je znaleźć we wszystkich powszechnie występujących roślinach: ziemniakach, zbożach, owocach, a także w organizmach zwierzęcych.

Węglowodany są niezbędnym do funkcjonowania substratem energetycznym. Pełnią w organizmie wiele różnych funkcji:

  • są najłatwiej dostępnym źródłem energii, niezbędnym do utrzymania stałej temperatury ciała, funkcjonowania organizmu oraz wykonywania pracy fizycznej
  • pośrednio wpływają na regenerację masy mięśniowej
  • glukoza jest pełnowartościowym źródłem energii dla mięśni oraz mózgu
  • usprawniają pracę układu odpornościowego
  • biorą udział w budowie błon komórkowych
  • niektóre węglowodany mają istotne znaczenie w regulowaniu perystaltyki przewodu pokarmowego.
Ciemne pieczywo posiada niski indeks glikemiczny; źrodło: pexels.com
Ciemne pieczywo posiada niski indeks glikemiczny;
źrodło: pexels.com

Węglowodany zawarte w pożywieniu dostarczają około 40-70 % całodziennej energii. Zaleca się jednak, aby u osób nietrenujących stanowiły od 50 do 60%, a u osób trenujących od 55 do 60% całodziennego bilansu kalorycznego.

Jakie węglowodany wybierać?

Produkty węglowodanowe mają różny indeks glikemiczny (IG), czyli wskaźnik określający wzrost poziomu cukru we krwi przez 2 godziny od zjedzenia danego produktu. Im niższy IG, tym produkt wolniej przekształca się w glukozę, ale za to przez dłuższy czas. Takimi produktami są m.in.: dziki ryż, warzywa, ciemne pieczywo. Produkty o wysokim IG dają duży zastrzyk energii. Im szybciej wzrośnie poziom cukru we krwi, tym szybciej jego poziom w organizmie spadnie. Do tej grupy należą: słodycze, mąka pszenna, marchew gotowana i rodzynki. Średni IG mają natomiast: ryż brązowy, ryż basmati, płatki śniadaniowe.

Nie można jednoznacznie określić, iż produkty o wysokim IG są niezdrowe lub szkodliwe. Wszystko bowiem zależy od tego, kiedy i w jakim celu chcemy spożyć dany produkt.

 Prowadząc zdrowy tryb życia, a szczególnie w przypadku ludzi otyłych oraz zmagających się z cukrzycą, należy stosować głównie produkty o niskim indeksie glikemicznym. Wszystko dlatego, że umiarkowany wzrost glukozy we krwi nie będzie powodował skoków insulinowych.

Węglowodany dobrze sprawdzą się w roli wartościowego śniadania; źródło: pexels.com
Węglowodany dobrze sprawdzą się w roli wartościowego śniadania;
źródło: pexels.com

Produkty o wysokim IG są natomiast przydatne bezpośrednio po wysiłku, kiedy zależy nam na szybkim uzupełnieniu cukrów w mięśniach. Nie musimy się obawiać, że odłoży się on w formie tkanki tłuszczowej. Insulina odprowadza cukier z krwi do mięśni, co skutkuje natychmiastową regeneracją.

Pamiętaj! Brak węglowodanów w diecie zaburza funkcjonowanie organizmu. Nie popełniaj powszechnie powielanych błędów. Węglowodany stanowią integralną część zdrowej i zbilansowanej diety.

Autor artykułu
More from Sara Szost

Gimnastyka dla biegacza!

Może zdziwi was fakt, że ani literatura ani nasza praktyka nie wskazują,...
Czytaj wiecej