Pinot Blanc h1 Aulenberg 2018

Pinot Blanc h1 Aulenberg 2018, Weingut Götz, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka
Tysiące łagodnych wzgórz o niezwykłej różnorodności, a wszędzie, gdzie okiem sięgnąć, winnice – to właśnie jest Hesja Nadreńska (Rheinhessen), największy region winiarski Niemiec.

Pokryta tysiącami łagodnych wzgórz Hesja Nadreńska – leżąca pomiędzy Renem a Nahe – jest największym niemieckim regionem winiarskim. Umiejscowiony pomiędzy Moguncją, Wormacją, Alzey i Bingen region pokrywa zielone, faliste morze winorośli z zatopionymi w nich malowniczymi, wyglądającymi zza tysiąca łagodnych wzgórz wioskami. Miałem zresztą okazję wspominać już o tym miejscu w artykule “Niemieckie regiony winiarskie – część II”. Tym razem przytoczę więc tylko kilka szczegółów.

Hesja Nadreńska – Rheinhessen

  • Położenie geograficzne: region leży w zakolu Renu – pomiędzy Bingen, Moguncją, Wormacją i Alzey
  • Klimat: łagodne temperatury, region osłonięty przez wzniesienia Donnersberg, Taunus i Odenwald
  • Gleby: lessowe, piaszczyste, marglowe, wapienne, gliniaste, czerwony spągowiec, brunatne, kwarcytowe
  • Powierzchnia upraw: 26 758 hektarów, w dwudziestu trzech rejonach – w czterystu czternastu winnicach
  • Produkcja win: 71% wina białe, 29% wina czerwone
  • Uprawiane odmiany: riesling 4738 ha, müller-thurgau 4187 ha, dornfelder 3374 ha, silvaner 2162 ha, grauburgunder 1835 ha, spätburgunder 1470 ha. Na pozostałe 8992 hektary składają się nasadzenia pinot noir, regent, portugieser, scheurebe, sauvignon blanc oraz pinot blanc (weissburgunder).

To jeden z najbardziej suchych i najcieplejszych obszarów w całych Niemczech, charakteryzujący się idealnym klimatem dla uprawy winorośli. Właśnie dlatego winiarze z Hesji Nadreńskiej wytwarzają nowoczesne, nieskomplikowane wina, ale także etykiety najwyższej jakości. Jedną z takich winiarni jest działająca w środkowej części regionu Weingut Götz.

Weingut Götz – trzypokoleniowa tradycja

Weingut Götz
Fot. Weingut Götz

Rodzinna winiarnia Weingut Götz mieści się w paśmie gór Rheinhessen, pomiędzy Moguncją a Wormacją. W pobliskich winnicach rodzina Götz od trzech pokoleń uprawia winorośl, skupiając się między innymi na białym winie. Na dziesięciu hektarach uprawiają oni rieslinga, pinot blanc, pinot gris, scheurebe, müller-thurgau, chardonnay, sauvignon blanc, kerner, huxelrebe i kanclerz. Z czerwonych odmian spotkamy tu natomiast: pinot noir i dornfelder, regent, cabernet mitos, merlot, cabernet dorsa i saint laurent. Od przeszło dziesięciu lat rodzina przeszła na uprawę ekologiczną oraz wstąpiła do stowarzyszenia Ecovin. Ich celem są niskie plony o najwyższej jakości i doskonałości, zbierane z najlepszych parcel.

Najważniejsze działki w tej winnicy to Uelversheimer Aulenberg, położony bezpośrednio obok Uelversheim, oraz Uelversheimer i Dienheimer Tafelstein w winnicach nad Renem. Zarówno Aulenberg, jak i Tafelstein charakteryzują się lessową glebą, która jest nieco bardziej piaszczysta w Tafelstein i daje wina owocowe, zrównoważone i miękkie. Od kilku lat najlepsze wina winnicy uzyskuje się w linii h. Linia premium składa się z h1 – Pinot Blanc – Uelversheimer Aulenberg, h2 – Pinot Gris – Uelversheimer Aulenberg, h3 – Pinot Noir – Uelversheimer Tafelstein oraz h4 – Riesling – Uelversheimer Tafelstein.

Pinot Blanc h1 Aulenberg 2018

Pinot Blanc h1 Aulenberg 2018, Weingut Götz
Pinot Blanc h1 Aulenberg 2018, fot. Weingut Götz

To wino o jasnym, niemal złotawym kolorze z rozpoznawalnymi aromatami ciepłych, egzotycznych owoców, ale też owoców sadu oraz akcentów trawiastych. W dalszej części uwidacznia się natomiast odrobina cytryny. Pinot Blanc h1 dojrzewa w drewnianych, pięciusetlitrowych beczkach. Charakteryzuje się przyjemną kwasowością, delikatnym smakiem z dużą presją i obecnością na podniebieniu, która ukazuje złożoność i strukturę wina. Doskonale podkreśli dzięki temu smaki potraw z drobiu, ryb, sałatek, kuchni azjatyckiej oraz pikantnej kuchni tajskiej. Równie dobrze Pinot Blanc h1 komponować się będzie także z miękkimi serami i owocami morza, jak choćby smażone krewetki z czosnkiem, szpinakiem oraz pomidorkami koktajlowymi.

Mahlzeit!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Wina ordynata Zamoyskiego – cenne butelki odkopane w Kozłówce

W trakcie prac remontowych w rezydencji Zamoyskich w Kozłówce, odkryto kilkanaście butelek...
Czytaj wiecej