Weingut Landgraf – ekologia w czystym wydaniu

Weingut Landgraf, Olaf Kuziemka
Fot. Olaf Kuziemka
Będąc ekologicznym winiarzem, Andre Landgraf rozumie winnicę jako złożony ekosystem – przestrzeń życiową, którą należy chronić. Nie stosuje sztucznych nawozów ani herbicydów. Nie używa też środków klarujących, a naturalne drożdże są wszechobecne – tworzy wina w zgodzie z naturą.

Andre Landgraf do dziś kontynuuje tradycję swoich przodków, korzystając z wiedzy o dawnym rzemiośle produkcji win sięgającym 1752 roku. Winnice wokół Saulheim – w samym centrum Hesji Nadreńskiej – były uprawiane przez rodzinę od zawsze. Połączenie wielowiekowych doświadczeń przodków z nowymi metodami uprawy oraz produkcji nadaje jego winom wyjątkowy charakter. Z wykształcenia inżynier uprawy winorośli i enolog – z doświadczeniem zdobytym w RPA – skupia się w dużej mierze na produkcji win musujących. Jego prawdziwą miłością jest jednak niemiecki riesling.

Andre Landgraf, Weingut Landgraf
Andre Landgraf, fot. Weingut Landgraf

W swojej pracy łączę intuicję oraz precyzję. Rezultatem są głębokie, mocne i finezyjne wina, które przekonują swoją czystością, jak również i elegancją.

– Andre Landgraf

Winiarnia Landgraf wkłada cały wysiłek w szesnastohektarową, nasyconą glebą wapienną, lessem i marglem, winnicę zlokalizowaną około dwudziestu kilometrów od Moguncji. Dzięki unikalnemu mikroklimatowi (mała ilość opadów, łagodne zimy oraz ciepłe lata) oraz wspaniałej wiedzy Andre w zakresie znajomości warunków klimatycznych powstają tu wina filigranowe o uwypuklonych owocowych aromatach. Jego wysiłek zmierzający do osiągnięcia wyjątkowej jakości win w każdym roczniku. Właśnie dlatego doceniały go już wielokrotnie “Gault & Millau”, “Eichelmann” oraz przewodnik winiarski po winach – “Vinum”.

Pośród winnic Saulheim dojrzewają klasyczne odmiany winorośli

Winnice Schlossberg – Hölle, Weingut Landgraf
Winnice Schlossberg – Hölle, fot. Weingut Landgraf

W winnicach Landgrafa uprawiane są: riesling, silvaner, pinot noir, weissburgunder oraz portugieser. Najlepsze lokalizacje (Schlossberg oraz Hölle) z ich mineralnymi glebami porastają natomiast winorośle, których owoce przeznaczone są w dużej mierze do produkcji win musujących.

Wśród rocznej produkcji oscylującej na poziomie stu pięćdziesięciu tysięcy butelek rozróżnić można cztery segmenty w portfolio producenta. Począwszy od lekkich, żywych i świeżych kupaży, złożonych i zrównoważonych rieslingów, pinot blanc oraz chardonnay zbieranych z wszystkich winnic, poprzez lokalne etykiety, aż po potężne, strukturalne, jednoparcelowe wina. Te najlepsze powstają jedynie ze szczepów riseling, weissburgunder oraz pinot noir.

Riesling Hölle 2016

Riesling Hölle 2016, Weingut Landgraf
Riesling Hölle 2016, fot. Weingut Landgraf

Ten riesling pochodzący z pojedynczej winnicy Saulheim Hölle zlokalizowanej na południowym zboczu wzgórza. Powstał oczywiście tak, jak każde wino Andre Landgrafa – z dużą pieczołowitością. Począwszy od selektywnych, ręcznych zbiorów, poprzez dwudziestoczterogodzinną macerację i spontaniczną (bez użycia hodowlanych drożdży) fermentację, aż po starzenie przez kilka miesięcy na osadzie w dębowych beczkach.

W efekcie Landgraf otrzymał wino pełne mineralności, z aromatami dojrzałych brzoskwiń i moreli, suszonych ziół, a wszystko podszyte nutami cytrusowymi. W ustach wino jest sprężyste i mineralne z dużą ilością egzotycznych owoców i elegancką kwasowością. Wino mimo swoje sprężystości i żywiołowości jest jednak dość subtelne, a zważywszy na rok (2016) w dość dojrzałym stylu. Taki riesling inspiruje jako elegancki dodatek do dań ze smażonymi i pieczonymi rybami, owoców morza czy sałatek. Sprawdzi się nawet przy cierpkich, owocowych deserach jak choćby sorbety cytrynowe oraz malinowe.

Prost!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Von Buhl – Riesling 2018 “Bone Dry” w wiosennym klimacie

Nadeszła wiosna, a wraz z nią bogactwo świeżych warzyw i owoców. Długo...
Czytaj wiecej