RIBA i Norman Foster docenili Weronikę Zdziarską

Weronika Zdziarska, RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021, Tomek Kaczor
Weronika Zdziarska – laureatka RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021, fot. Tomek Kaczor
Królewski Instytut Architektów Brytyjskich przystąpił do przyznawania swoich corocznych nagród w krajowych i regionalnych konkursach architektonicznych, ale to niejedyne wieści z Londynu – okazuje się bowiem, że jedno z istotnych wyróżnień powędrowało do młodej, polskiej architektki.

Sir Norman Foster – jeden z najwybitniejszych brytyjskich architektów – wielokrotnie podkreślał wagę podróży w swoim zawodowym rozwoju. Jak wspomina, kiedy to on był studentem, jedna z nagród pozwoliła mu podróżować po Europie. Dzięki temu na własne oczy zobaczył budynki, które wcześniej mógł oglądać jedynie na kartach książek. Mając na uwadze wpływ tej wyprawy, Foster w 2006 roku postanowił we współpracy z Royal Institute of British Architects ufundować stypendium, które pozwoli na to samo kolejnemu pokoleniu architektów. Zwyciężczynią piętnastej edycji RIBA Norman Foster Travelling Scholarship okazała się Weronika Zdziarska.

Jednogłośny werdykt

Don't Stay Out Alone: addressing women's perception of safety and freedom in cities by design, Weronika Zdziarska
“Don’t Stay Out Alone: addressing women’s perception of safety and freedom in cities by design”, fot. Weronika Zdziarska

Świeżo upieczona absolwentka studiów architektonicznych pierwszego stopnia na Politechnice Mediolańskiej naukę będzie kontynuować w Holandii. Zanim jednak Polka zdobędzie tytuł magistra architektury na Uniwersytecie Technicznym w Delft, ruszy w podróż po Ameryce Południowej. To właśnie ten region świata – a właściwie doświadczenia tamtejszych kobiet – był inspiracją do stworzenia pracy “Don’t Stay Out Alone: addressing women’s perception of safety and freedom in cities by design”.

Bazując na danych od organizacji pozarządowych jak choćby argentyńskie stowarzyszenie Mujeres de la Matria Latinoamericana, Weronika Zdziarska postanowiła zwrócić uwagę na wynikające z niewłaściwego projektowania przestrzeni miejskiej niebezpieczeństwa. Autorka na cel wzięła przede wszystkim zagrożenia czyhające na kobiety. Okazuje się bowiem, że według wspomnianej organizacji w samej Argentynie aż 91% kobiet doświadczyła molestowania seksualnego w przestrzeni miejskiej. 82% respondentek nie uważa transportu publicznego za bezpieczny, a 63% w ogóle nie czuje się w mieście bezpiecznie. U ponad połowy badanych na taki stan rzeczy wpływa między innymi brak odpowiedniego oświetlenia.

Jury jednogłośnie wybrało pracę Weroniki Zdziarskiej. Jej metodologia była imponująca, a sam projekt pięknie zaprezentowany. Decyzja, by kwestie płci w przestrzeni publicznej zbadać właśnie w Ameryce Łacińskiej, wykazuje duże zrozumienie problemu, co wyróżniało pracę na tle innych.

– Norman Foster

Weronika Zdziarska odwiedzi pięć południowoamerykańskich miast

Don't Stay Out Alone: addressing women's perception of safety and freedom in cities by design, RIBA Norman Foster Travelling Scholarship 2021
Miejsca, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, i trasa podróży badawczej Weroniki Zdziarskiej

RIBA Norman Foster Travelling Scholarship to grant w wysokości 7 000 funtów, który Polka przeznaczy na podróż do Ameryki Południowej. W trakcie trzymiesięcznej wyprawy architektka odwiedzi pięć miast w pięciu różnych krajach: Medellín (Kolumbia), Quito (Ekwador), Santiago (Chile), Montevideo (Urugwaj) i Kurytybę (Brazylia). Każde z nich ma inną charakterystykę i wymaga innych rozwiązań, dlatego ich analiza będzie dla projektu najbardziej miarodajna.

Weronika Zdziarska jest pierwszą Polką wyróżnioną w piętnastoletniej historii tego stypendium. Nie jest jednak to pierwszy raz, gdy młoda architektka zdobywa międzynarodowy rozgłos. Już na pierwszych latach studiów jej prace przykuwały uwagę, zdobywając między innymi trzecie miejsce w konkursie Architize House | A Dream 2018 czy wyróżnienie w ramach ARCHsharing Rural School Haiti 2019. Osoby, które chciałyby iść w jej ślady, muszą natomiast poczekać do wiosny. Nabór do kolejnej edycji RIBA Norman Foster Travelling Scholarship ruszy w lutym 2022.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Léa Seydoux z nowym reżyserem uratują “Bonda 25”?

Jubileuszowy film o przygodach najsłynniejszego Agenta Jej Królewskiej Mości od początku zapowiadał...
Czytaj wiecej