“Where to Drink Beer” – przewodnik turystyczny dla piwoszy

"Where to Drink Beer", fot. Phaidon Press
"Where to Drink Beer", fot. Phaidon Press
Niemal każda znacząca branża ma już swoją "biblię". Nie powinno więc dziwić, że wejście na rynek kolejnego opasłego tomu, będącego efektem pracy ekspertów z danej dziedziny, promowany jest właśnie tym określeniem. Dziś kilka słów o książce "Where to Drink Beer" – biblii, jaką od Phaidon Press otrzymali piwosze z całego świata.

Niezależnie, czy planujecie wypad na weekend, czy dwutygodniowy pobyt w kurorcie – zapewne każde wyjście na miasto będzie wiązać się z pytaniem: “Dokąd idziemy?”. Oczywiście odpowiedzi chętnie udzielą zarówno lokalni przewodnicy, jak i internet, ale te rozwiązania bywają zawodne… A co powiedzielibyście na solidny research, szczery (często zabawny i pełen anegdot) komentarz oraz garść najważniejszych informacji wprost od ekspertów? Właśnie te elementy wyróżniają książki z serii “Where to…”, której najnowsza odsłona – “Where to Drink Beer” – niebawem doczeka się premiery.

"Where to Drink Beer", fot. Phaidon Press
“Where to Drink Beer”, fot. Phaidon Press

Wydawnictwo Phaidon od lat całe swoje moce przerobowe przeznacza na tworzenie świetnych, tematycznych publikacji z różnych, głównie kreatywnych dziedzin. Nakierowanie na szeroko pojętą sztukę nie ogranicza jednak brytyjskiego wydawcy, który jakiś czas temu powiększył portfolio o serię swoistych biblii. Biblii rzecz jasna branżowych, stworzonych wysiłkiem ekspertów z danych dziedzin, by ułatwić życie mniej doświadczonym osobom. Wystarczyło postawić pytanie: “Gdzie?”, a następnie znaleźć speca, który doda do tego zdania podmiot i orzeczenie. Właśnie w taki sposób zrodziła się seria kulinarno-turystycznych przewodników “Where to…”, wyróżniających się staranną selekcją i unikatowością propozycji. Wielu z opisanych tam lokali nie znajdziecie nawet na TripAdvisorze! Przed “Where to Drink Beer” ukazały się już: “Where Chefs Eat”, “Where to Eat Pizza”, “Where Bartenders Drink” i “Where to Drink Coffee”. Każdy z tomów został świetnie przyjęty, a pierwszy z nich to światowy bestseller.

Wracając jednak do piwa…

"Where to Drink Beer", fot. Phaidon Press
“Where to Drink Beer”, fot. Phaidon Press

Na “Where to Drink Beer” składają się zarówno rzeczy, które musicie wiedzieć, mapki z lokalizacją wyselekcjonowanych barów, jak i garść humorystycznych komentarzy na ich temat wraz ze szczerymi recenzjami. Informacje pochodzą z pierwszej ręki – na prośbę autora swoje ulubione miejsca wskazało pięciuset uznanych browarników z całego świata. Ogrom sugestii i praktycznych wskazówek, jakie umieszczono w książce, sprawia, że podróże miłośników piwa zupełnie zmienią swe oblicze. Jedyny “mankament” to surowa selekcja. Podobnie jak poprzednie tomy, tak i “Where to Drink Beer” nie będzie nam pomocne w każdym miejscu na ziemi. Ostatecznie na 488 stronach znajdziecie informacje na temat tysiąca sześciuset lokali w ponad siedemdziesięciu krajach.

"Where to Drink Beer", fot. Phaidon Press
“Where to Drink Beer”, fot. Phaidon Press

Autorem “Where to Drink Beer” jest Jeppe Jarnit-Bjergsø – znany piwosz i specjalista w dziedzinie browarów rzemieślniczych. Duńczyk przez kilka lat pomagał bratu w prowadzeniu “koczowniczego” browaru* Mikkeller, a w 2010 roku otworzył własny – Evil Twin Brewing. W międzyczasie pracował też dla słynnej kopenhaskiej restauracji Noma, gdzie pełnił funkcję dyrektora do spraw piwa. Obecnie skupia się głównie na prowadzeniu własnego baru Tørst, specjalizującego się – a jakże – w serwowaniu piw rzemieślniczych z całego świata. Otwarty w 2013 roku lokal na Brooklynie dzieli swą powierzchnię z wyróżnioną gwiazdką Michelin restauracją Luksus Daniela Burnsa, który współtworzył z Jarnitem-Bjergsø wydaną w 2016 roku (także przez Phaidon Press) książkę kucharską “Food & Beer”.

"Where to Drink Beer", fot. Phaidon Press
“Where to Drink Beer”, fot. Phaidon Press

Czy warto zainwestować w “Where to Drink Beer”? Jeśli lubicie piwo i podróże, ten przewodnik może się okazać nieoceniony w planowaniu kolejnego urlopu! Książka ukaże się 1 października 2018 roku, ale wydawca uruchomił już jej przedsprzedaż. Zamówienia można składać za pośrednictwem strony Phaidon.com lub w księgarniach internetowych, które specjalizują się w dystrybucji tytułów obcojęzycznych. Ceny to odpowiednio 16,95 £ u brytyjskiego wydawcy lub około 70-75 zł w polskim sklepie. Pod względem oprawy graficznej “Where to Drink Beer” jest oczywiście utrzymane w tym samym stylu, co poprzednie tomy serii.

"Where to Drink Beer", fot. Phaidon Press
“Where to Drink Beer”, fot. Phaidon Press

 

*Browar koczowniczy (Nomad/Gypsy Brewing) to firma specjalizująca się w produkcji niewielkich partii piw, najczęściej wykorzystująca infrastrukturę tradycyjnych browarów, jeśli te mają wolne moce przerobowe. Trend zapoczątkowany w Skandynawii, obecnie coraz popularniejszy także w krajach anglosaskich.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Lexus UX kreuje nowe standardy w kwestii aerodynamiki!

Przełomowe momenty często od totalnej katastrofy dzielą dosłownie szczegóły – detale, których...
Czytaj wiecej