Whippet Bicycle, czyli powrót składaka do łask

Rowery, będące zieloną alternatywą dla samochodów, zyskują coraz większą popularność. W miejskiej dżungli trzeba jednak nieźle się nagłowić, by zaoszczędzić trochę miejsca. Kwestią czasu było, aż ktoś w końcu wpadnie na pomysł, by uczynić je bardziej kompaktowymi. W końcu co na ograniczonej przestrzeni sprawdzi się lepiej, jeśli nie składak? Żeby jednak nie zatracić ducha naszych czasów, firma Whippet postawiła na design.

Największym mankamentem popularnych niegdyś składaków, była ich wątpliwa uroda. Brytyjska firma Whippet postanowiła odświeżyć ten bardzo stary pomysł, szczególnie przydatny w warunkach miejskich, nadając mu nowoczesny wygląd oraz funkcjonalność. Projekt Whippet Folding Bike okazał się sukcesem, zgarniając przy okazji szereg branżowych laurów, na czele z Bespoked Awards w kategorii “Doskonałość techniczna”, przyznawaną podczas dorocznych targów rowerowych w Bristolu.

Sekret składaków firmy Whippet tkwi w tylko pozornie zwyczajnej konstrukcji. Rama w tym rodzaju rowerów jest ruchoma, jednak to Whippet po raz pierwszy wpadł na to, by służyła nie tylko do składania, ale i amortyzacji. Jest to możliwe dzięki zaprojektowanym przez nich zawiasom CrMo. Pozwalają one lepiej rozłożyć masę rowerzysty, co zwiększa komfort jazdy, a także ułatwiają złożenie roweru.

Whippet Folding Bike

Jedynym problemem w tym przypadku zdaje się niestety cena. Brytyjska manufaktura życzy sobie za swój rower aż 3’800 dolarów, co jakoś nieszczególnie zachęca do przerzucenia się na ten środek transportu. Może gdyby zamiast zwykłych, szprychowych kół zastosowano loopwheels albo chociaż dano możliwość montażu minipralki

Niemniej, chętni pewnie i tak się znajdą. Przedsprzedaż ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Whippet Folding Bike

Autor artykułu
More from Damian Halik

Giganci bojują w internecie, a telewizja umiera w ich cieniu

Mówiąc o śmierci czegoś, co zdaje się niemniej żywotne niż pięć, piętnaście...
Czytaj wiecej