Macallan Valerio Adami 1926 najdroższą whisky świata!

Charles MacLean (branżowy ekspert) z najdroższą butelką whisky w historii – Macallan Valerio Adami 1926, fot. Andrew Milligan
Charles MacLean (branżowy ekspert) z najdroższą butelką whisky w historii – Macallan Valerio Adami 1926, fot. Andrew Milligan
1,1 miliona dolarów to – bez względu na zasobność portfela – spora sumka, której nie wydaje się na byle co. Nawet najbardziej rozrzutny miliarder zapewne zastanowiłby się dwa razy, zanim przeznaczyłby taką kwotę na mało przemyślany zakup... Jak więc uzasadnić zakup butelki rzadkiej whisky Macallan Valerio Adami 1926, którą niedawno sprzedano właśnie za takie pieniądze?

Powiedzenie “kto bogatemu zabroni?” zdaje się idealnie obrazować dla wielu niezrozumiałe, lecz dla samych zainteresowanych owocne polowania na aukcjach. Dzieła sztuki, przedmioty o wyjątkowych historiach czy też inne nabytki, które zachwycają mimo nieszczególnej funkcjonalności, to łakome kąski dla kolekcjonerów. Nieco poza tymi kategoriami są natomiast alkohole – często tak drogie, że grzechem byłoby ich picie. W czarnej godzinie z pewnością jednak przebiłyby swą wartością najdroższe samochody, zegarki gwiazd kina i muzyki czy płótna najwybitniejszych malarzy. Nie jest tajemnicą, że wśród koneserów tej specyficznej kategorii produktów króluje marka Macallan. Trunki ze szkockiej destylarni w regionie Speyside od lat dzierżą światowe rekordy, a kolejny padł niedawno w edynburskim oddziale Bonhams.

Macallan – ulubienica kolekcjonerów

Macallan Valerio Adami 1926 – najdroższą whisky świata, fot. Bonhams
Macallan Valerio Adami 1926 – najdroższą whisky świata, fot. Bonhams

Jeszcze w 2005 roku sześćdziesięcioletnią whisky Macallan 1926 Fine and Rare (wyprodukowano zaledwie 40 sztuk) sprzedano za 75 000 $. W 2007 inna butelka whisky Macallan (również sześćdziesięcioletniej) kosztowała pewnego nowojorczyka pięćdziesiąt cztery tysiące. Znacznie wyżej licytowano oczywiście egzemplarze unikatowe. Jedyna w swoim rodzaju kryształowa karafka z sześćdziesięcioczteroletnią Macallan Lalique: Cire Perdue została kupiona za 460 tys. dolarów (2010). Rekord ten pobito dopiero w roku 2014, w Hongkongu, gdzie Macallan M. (wyjątkowa mieszanka whisky z siedmiu beczek leżakujący od 25 do 75 lat) w sześciolitrowej karafce osiągnęła cenę 628 205 $. Ośmioletnią dominację sprzedanych przez Sotheby’s karafek zakończono w maju tego roku. Co ciekawe, wszystkie trzy egzemplarze Macallan 1926, które obecnie znajdują się na podium, pochodzą z tej samej, limitowanej serii. Każdy z nich trafiły pod młotek w domu aukcyjnym Bonhams.

Jak widać powyżej, zabutelkowane w 1986 sześćdziesięcioletnie Macallany 1926 cieszą się dużą popularnością. Tak wersja podstawowa, jak i Fine Rare. Najrzadszą edycją tej whisky jest jednak seria złożona z dwudziestu czterech numerowany butelek, które opatrzono artystycznymi etykietami. Ich autorami są włoski przedstawiciel pop-artu Valerio Adami oraz brytyjski grafik Peter Blake (każdy po dwanaście sztuk).

Macallan Peter Blake 1926 i Macallan Valerio Adami 1926, fot. Bonhams
2 z 24 butelek limitowanej serii sześćdziesięcioletniej whisky Macallan 1926 z etykietami autorstwa Petera Blake’a i Valerio Adamiego, fot. Bonhams

Gdy podczas majowej aukcji rzadkich alkoholi w Hongkongu pod młotek trafiła niewidziana od niemal trzech dekad whisky Macallan Peter Blake 1926, rekord był pewny. Butelkę sprzedano za 751 703 £ (1 014 422 $). Chwilę później wynik ten został jednak poprawiony o ponad sześćdziesiąt tysięcy funtów za sprawą egzemplarza… Macallan Valerio Adami 1926 (814 tys. funtów/1,1 mln dolarów). Wszyscy byli w szoku, ale trudno się dziwić – nie wiadomo nawet, ile z dwudziestu czterech sztuk pozostało. Podobno jedna z butelek rozbiła się podczas pamiętnego trzęsienia w Japonii w 2011 roku. Krążą też legendy, że ktoś kiedyś postanowił wypić (sic!) swoje drogocenne whisky z tej serii!

Zważywszy na poruszenie, jakie wywołały wydarzenia z maja, nikt nie podejrzewał kolejnego “ataku” na rekord. Okazało się jednak, że w Bonhams także na październikową licytację whisky przygotowano coś specjalnego. Kolekcjonerzy raz jeszcze stanęli bowiem przed szansą poszerzenia swego zbioru o butelkę Macallan Valerio Adami 1926. Jej wartość oszacowano na 700-900 000 funtów. Tym razem nie udało się przewyższyć prognoz (w maju licytowane kwoty osiągnęły dwukrotność zakładanych sum), ale nie przeszkodziło to w ustanowieniu kolejnego rekordu. Ostatecznie egzemplarz numer 5 whisky Macallan Valerio Adami 1926 sprzedano za 848 750 £ (1,122 mln dolarów).

Macallan Valerio Adami 1926 – najdroższą whisky świata, fot. Bonhams
Macallan Valerio Adami 1926 – najdroższą whisky świata, fot. Bonhams

Rynek kolekcjonerski rządzi się swoimi prawami. Z punktu widzenia zwykłego zjadacza chleba tak horrendalne kwoty są jednak nie do pomyślenia. Smaczku całej sytuacji dodaje zresztą fakt, że najlepszą whisky świata można kupić za równowartość… około dwudziestu dolarów. Tak przynajmniej twierdzą eksperci Spirits Business Scotch Whisky Masters, którzy w tegorocznym plebiscycie złotymi medalami nagrodzili ośmioletnią Highland Black Scotch Whisky oraz Glen Marnoch Islay Single Malt Scotch Whisky, będące markami jednej z międzynarodowych sieci handlowych.

Autor artykułu
More from Damian Halik

“Cyberpunk 2077” wygląda niesamowicie. CD Projekt znów pozamiatał?

CD Projekt RED powoli zaczyna przybliżać fanom świat, jaki ma nam do...
Czytaj wiecej