“Pół wieku poezji później” czyli Wiedźmin na nowo

Pół wieku poezji później, to filmowa kontynuacja sagi Andrzeja Sapkowskiego zrealizowana przez fanów. Właśnie pokazano zajawkę.

Wiedźmin to kultowa już postać łowcy potworów stworzona przez psiarza fantasy Andrzeja Sapkowskiego. Zaczęło się od opowiadań publikowanych na łamach miesięcznika Fantastyka. Potem dołączyła do nich seria pięciu powieści. Cykl okazał się ogromnym hitem rozsławiając nazwisko pisarza po całym świecie, bo przygody Geralta z Rivii przełożono na dziesiątki języków. Na kanwie tych historii powstawały komiksy i gry komputerowe. Oczywiście opowieść o Wiedźminie również zekranizowano ze sporym rozmachem w 2001 roku. Film i serial wyreżyserował Marek Brodzki, a tytułową rolę zagrał Michał Żebrowski. Muzykę do ekranizacji skomponował nieodżałowany Grzegorz Ciechowski. Mimo panteonu polskich gwiazd kina i sporego budżetu, film nie zyskał uznania wśród miłośników sagi Sapkowskiego. Jeszcze w czasie realizacji adaptacji założono „Komitet Obrony Jedynie Słusznego Wizerunku Wiedźmina” protestując między innymi w sprawie obsady, jednak na nic to się nie zdało. Krytyka też nie była przychylna. Jedyną nagrodę zgarnął Ciechowski za muzykę, natomiast recenzje dotyczące samego obrazu, delikatnie mówiąc, nie były zbyt pochlebne.

Teraz, po latach temat filmu powraca. I to za sprawą miłośników twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Zapowiedziana w maju produkcja została sfinansowana głównie z darowizn i początkowo miała być tylko krótkometrażówką, jednak zdecydowano o jej wydłużeniu do 55 minut. Co ciekawe, nie będzie opowiadała o głównych bohaterze powieści Geralcie, ale o jego koledze po fachu Lembercie. W główną role wcieli się Mateusz Drężek, a za reżyserię odpowiada Jakub Nurzyński. Współtworzył on również z Dariuszem Gabryelewiczem i Brunonem Hawrylukiem scenariusz filmu. Jednym z łączników z Wiedźminem z 2001 roku będzie Zbigniew Zamachowski, który ponownie zagra Jaskra – barwną postać barda z powieści. „Pół wieku poezji później” bezie miało premierę na youtubie dokładnie w 70 urodziny Andrzeja Sapkowskiego: 21 czerwca 2018 roku.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

Botoks najgorszym filmem 2018? Rozdano tegoroczne Węże

Choć "Botoks" bije rekordy oglądalności (przez tydzień od premiery obejrzało go ponad...
Czytaj wiecej