“Wielki Szu” powraca na… kompakcie

W tym roku minie 35 lat od premiery kultowego już filmu "Wielki Szu". Niemal tyle samo czasu musieliśmy czekać na wydanie doskonałej ścieżki dźwiękowej autorstwa Andrzeja Korzyńskiego.

“Wielki Szu” już dawno zyskał status jednego z najlepszych filmów lat 80. Doskonały scenariusz napisał Jan Purzycki (“Piłkarski poker”, “Złotopolscy”), a wyreżyserował sam Sylwester Chęciński, który odpowiadał za słynną „Trylogię Zabużańską” (“Sami swoi“, “Nie ma mocnych”, “Kochaj albo rzuć”).

Tytułową rolę doświadczonego szulera pragnącego zerwać z przeszłością zagrał świetny Jan Nowicki. “Wielki Szu” został wydany w ośmiu wersjach językowych (w tym w fińskiej i brytyjskiej), nominowano go do Złotej Palmy na festiwalu w Cannes. Nie ma co przytaczać fabuły, bo chyba znaczna większość miłośników polskiego kina doskonale ją zna. Nie byłoby jednak pełnego sukcesu filmu gdyby nie doskonała muzyka Andrzeja Korzyńskiego.

Andrzej Korzyński (estradaistudio.pl)
Andrzej Korzyński (estradaistudio.pl)

Korzyński to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów. Jest kojarzony głównie właśnie z muzyką filmową. Stworzył ścieżki dźwiękowe do takich kultowych obrazów jak wspomniana wyżej „Trylogia zabużańska”, “Człowiek z marmuru”, “Człowiek z żelaza”, serii filmów o Panu Kleksie czy “W pustyni i w puszczy”. W latach 70. był pionierem muzyki elektronicznej, jako jeden z pierwszych zaczynał w Polsce przygodę z syntezatorami. Przez lata był filarem słynnego instrumentalnego zespołu Arp Life. Komponował również dla innych artystów, m.in. Piotra Szczepanika, Czesława Niemena, Maryli Rodowicz i wielu innych. To Korzyński był pomysłodawcą projektu „Franek Kimono”, w którego rolę brawurowo wcielił się Piotr Fronczewski.

"Wielki Szu" - plakat filmu (www.polskieradio.pl)
“Wielki Szu” – plakat filmu (www.polskieradio.pl)

Teraz, dzięki wydawnictwu GAD Records, możemy odkrywać na nowo znane nam nagrania z przepastnego archiwum kompozytora. Po kilku już płytach z jego muzyką, GAD Records wydał soundtrack z filmu “Wielki Szu”. Jak czytamy w opisie płyty na stronie wydawnictwa:

„W całość (filmu – przyp. Aut.) doskonale wpisała się także świeża, nowocześnie brzmiąca muzyka Andrzeja Korzyńskiego. To rytmiczne, ocierające się o funk i disco, szaleństwo, będące zaktualizowaną brzmieniowo esencją tego, co Arp Life robił kilka lat wcześniej. Korzyński oczywiście nie byłby sobą, gdyby nie uzupełnił całości śpiewnymi, chwytającymi za serce lirycznymi frazami smyczków i solidną dawką suspense’u (z trąbką Henryka Majewskiego w głównej roli).”

https://www.youtube.com/watch?v=BL6J6rDIL1w

Kompletna, zremasterowana z oryginalnych taśm z archiwum, kompozytowa ścieżka dźwiękowa “Wielki Szu” dostępna jest na stronie wydawnictwa GAD Records lub w dobrych sklepach muzycznych.

Autor artykułu
More from Piotr Skowron

“Chyłka – Zaginięcie” – czas na błyskotliwą karierę w… serialu

Mecenas Joanna Chyłka na kartach kolejnych powieści nie raz gościła w telewizji....
Czytaj wiecej