Wina bez procentów

Podróż samochodem, zalecana dieta, ciąża nie są już przeszkodą w delektowaniu się winem. Na rynku pojawiła się ciekawa propozycja w postaci win bezalkoholowych czyli dealkoholizowanych.

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy wino bezalkoholowe to zwykły sok z winogron? Otóż nie. To trunek poddany procesowi dealkoholizacji tradycyjnych win, najczęściej z południa Francji, Kalifornii lub Niemiec. W procesie fermentacji moszczu winogronowego, wino wzbogaca się nie tylko w alkohol, ale także w przeciwutleniacze, melatoninę i wiele innych cennych substancji. Jedynym przeciwwskazaniem w jego nadmiernej konsumpcji jest alkohol, który w przypadku win bezalkoholowych usuwany jest w procesie dealkoholizacji. Wino poddawane tej metodzie pozwala wyeliminować alkohol wraz z jego niekorzystnymi właściwościami, zachowując jednocześnie wszystkie pozostałe cechy trunku, w szczególności jego smak i aromat. Usunięcie alkoholu odbywa się w temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza. Dzięki temu unikamy nadmiernego parowania wina, zachowując jego oryginalny bukiet oraz zapach.

Wino w naszym kraju ma co raz więcej miłośników oraz zwolenników, którzy w sytuacjach uniemożliwiających spożycie alkoholu coraz częściej sięgają po wino bezalkoholowe.  Dla przyszłych mam, kierowców, czy też osób które powinny unikać alkoholu z innych względów, a ceniących sobie kulturę wina stanowi to nieszkodliwą alternatywę.

O ile picie alkoholu w ciąży, będących na diecie jest absolutnie przeciwwskazane, wręcz niebezpieczne, o tyle picie trunków poddanych dealkoholizacji niesie ze sobą wiele zalet. Dodatkowo eliminacja alkoholu znacznie obniża kaloryczność wina, tj. o 70%, wpływa korzystnie na układ nerwowy, mięśniowy oraz przeciwdziała starzeniu się komórek.

Wiadomym jest, iż zdrowotne właściwości wina znane są od tysięcy lat. Badania Niemieckiego Uniwersytetu Technologicznego w Monachium dowodzą, iż wina bezalkoholowe są bardzo korzystne ze względu na bogatą zwartość potasu, niską kaloryczność, a także niską zawartość sodu, tłuszczy i cholesterolu. Wpływają korzystnie na poprawę trawienia. Dodatkowo to zastrzyk składników mineralnych, takich jak fosfor, potas, magnez, witamina B oraz ważnych aminokwasów.

Jako produkt niszowy i dopiero wchodzący na nasz rynek, wina bezalkoholowe dostępne są w niewielu punktach stacjonarnych.  Jednakże zapotrzebowanie na takie wina wciąż rośnie, a chęć delektowania się winnym trunkiem stanowi idealną alternatywę dla tych, którzy nie powinni lub nie mogą sięgać po napoje „procentowe”.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Rzuć wszystko i pij wino! „Nasz najlepszy rok” w kinach już w październiku!

Francja, słynna z win burgundzkich i rodzinnych tajemnic. To wszystko serwuje widzom...
Czytaj wiecej