Wina bez procentów

Podróż samochodem, zalecana dieta, ciąża nie są już przeszkodą w delektowaniu się winem. Na rynku pojawiła się ciekawa propozycja w postaci win bezalkoholowych czyli dealkoholizowanych.

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy wino bezalkoholowe to zwykły sok z winogron? Otóż nie. To trunek poddany procesowi dealkoholizacji tradycyjnych win, najczęściej z południa Francji, Kalifornii lub Niemiec. W procesie fermentacji moszczu winogronowego, wino wzbogaca się nie tylko w alkohol, ale także w przeciwutleniacze, melatoninę i wiele innych cennych substancji. Jedynym przeciwwskazaniem w jego nadmiernej konsumpcji jest alkohol, który w przypadku win bezalkoholowych usuwany jest w procesie dealkoholizacji. Wino poddawane tej metodzie pozwala wyeliminować alkohol wraz z jego niekorzystnymi właściwościami, zachowując jednocześnie wszystkie pozostałe cechy trunku, w szczególności jego smak i aromat. Usunięcie alkoholu odbywa się w temperaturze poniżej 30 stopni Celsjusza. Dzięki temu unikamy nadmiernego parowania wina, zachowując jego oryginalny bukiet oraz zapach.

Wino w naszym kraju ma co raz więcej miłośników oraz zwolenników, którzy w sytuacjach uniemożliwiających spożycie alkoholu coraz częściej sięgają po wino bezalkoholowe.  Dla przyszłych mam, kierowców, czy też osób które powinny unikać alkoholu z innych względów, a ceniących sobie kulturę wina stanowi to nieszkodliwą alternatywę.

O ile picie alkoholu w ciąży, będących na diecie jest absolutnie przeciwwskazane, wręcz niebezpieczne, o tyle picie trunków poddanych dealkoholizacji niesie ze sobą wiele zalet. Dodatkowo eliminacja alkoholu znacznie obniża kaloryczność wina, tj. o 70%, wpływa korzystnie na układ nerwowy, mięśniowy oraz przeciwdziała starzeniu się komórek.

Wiadomym jest, iż zdrowotne właściwości wina znane są od tysięcy lat. Badania Niemieckiego Uniwersytetu Technologicznego w Monachium dowodzą, iż wina bezalkoholowe są bardzo korzystne ze względu na bogatą zwartość potasu, niską kaloryczność, a także niską zawartość sodu, tłuszczy i cholesterolu. Wpływają korzystnie na poprawę trawienia. Dodatkowo to zastrzyk składników mineralnych, takich jak fosfor, potas, magnez, witamina B oraz ważnych aminokwasów.

Jako produkt niszowy i dopiero wchodzący na nasz rynek, wina bezalkoholowe dostępne są w niewielu punktach stacjonarnych.  Jednakże zapotrzebowanie na takie wina wciąż rośnie, a chęć delektowania się winnym trunkiem stanowi idealną alternatywę dla tych, którzy nie powinni lub nie mogą sięgać po napoje „procentowe”.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

„Lipiec” na Krecie…

Historia kreteńskiego wina jest niezwykle bogata oraz posiada ciekawą historię produkcji sięgającą...
Czytaj wiecej