Wina ordynata Zamoyskiego – cenne butelki odkopane w Kozłówce

W trakcie prac remontowych w rezydencji Zamoyskich w Kozłówce, odkryto kilkanaście butelek wina pochodzących najprawdopodobniej z czasów pierwszego ordynata, Konstantego Zamoyskiego.
W trakcie prac remontowych w rezydencji Zamoyskich w Kozłówce, odkryto kilkanaście butelek wina pochodzących (najprawdopodobniej) z czasów pierwszego ordynata, Konstantego Zamoyskiego.

W późnobarokowej rezydencji magnackiej w Kozłówce, niedaleko Lublina,już od jakiegoś czasu trwa remont posiadłości. Podczas prac remontowych w jednej z piwnic oficyny pałacowej, natrafiono na kilkanaście butelek wina ordynata Zamoyskiego. Wśród znalezionych 15 butelek są wina czerwone oraz białe pochodzące z różnych francuskich winnic.

Na znalezisko natrafiono w trakcie pogłębiania fundamentów w jednej z piwnic oficyny. Miejsce odkrycia wskazuje na to, że wina pochodzą sprzed 100 lat, czyli z czasów Konstantego Zamoyskiego, I ordynata kozłowieckiego.

Wśród znalezionych 15 butelek Wina ordynata Zamoyskiego są wina czerwone oraz białe pochodzące z różnych francuskich winnic.
Wina ordynata Zamoyskiego

Na podstawie zachowanych na butelkach wina ordynata Zamoyskiego kapturków (etykiety nie przetrwały próby czasu) rzeczoznawcy ustalają pochodzenie butelek. Do tej pory udało się potwierdzić trzy winnice: Château Pontet-Canet, Château Branaire-Ducru i Cantenac Médoc.

Po wstępnym oczyszczeniu, butelki zostały zabezpieczone i obecnie są przechowywane w podobnych warunkach, w jakich przetrwały przez te wszystkie lata. Zostały obsypane piaskiem, stoją w niskiej temperaturze i bez dostępu światła.

Jakie wina ordynata Zamoyskiego znaleiono?

Na podstawie zachowanych na butelkach wina ordynata Zamoyskiego  kapturków (etykiety nie przetrwały próby czasu) rzeczoznawcy ustalają pochodzenie butelek. Do tej pory udało się potwierdzić trzy winnice: Château Pontet-Canet, Château Branaire-Ducru i Cantenac Médoc.
Wina ordynata Zamoyskiego

Trwają również konsultacje ze specjalistami w sprawie wieku, pochodzenia oraz wartości znaleziska.

W chwili publikacji tego artykułu w Muzeum odbywa się spotkanie z Wojciechem Bońkowskim (wydawcą pisma „Ferment”) oraz Robertem Mielżyńskim (enologiem, podróżnikiem i pasjonatem wina). Specjaliści pobiorą próbki wina metodą nieinwazyjną. Po czym udzielą porad w sprawie dalszego postępowania z tym cennym znaleziskiem.

Czy konsultacje uchylą rąbka tajemnicy?

Jak specjaliści będą w stanie określić orientacyjny wiek odnalezionych win? Czy mogły być one częścią winnej kolekcji hrabiego? O Tym dowiemy się już w ciągu najbliższych dni!

To już kolejne odkrycie pamiątek z przeszłości podczas wielkiego remontu w Kozłówce. Na początku roku odkopano piec z początku XX w. będący częścią systemu ogrzewania kaplicy pałacowej.
Na początku roku odkopano piec z początku XX w. będący częścią systemu ogrzewania kaplicy pałacowej.

To już kolejne odkrycie pamiątek z przeszłości podczas wielkiego remontu w Kozłówce. Na początku roku odkopano piec z początku XX w. będący częścią systemu ogrzewania kaplicy pałacowej.

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce koło Lublina mieści się w późnobarokowej rezydencji magnackiej, dawnej siedzibie arystokratycznego rodu Zamoyskich. Obecnie jest to jeden z najlepiej zachowanych zespołów pałacowych w Europie. Ponad to, z autentycznym wyposażeniem z przełomu XIX i XX wieku w stylu Drugiego Cesarstwa.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Marek Przyborek Mistrzem Polski Sommelierów 2017

Jeszcze nie opadły emocje po odbywających się w Wiedniu Mistrzostwach Europy Sommelierów,...
Czytaj wiecej