Winnica Dwórzno – weekend w „mazowieckiej Toskanii”…

Winiarstwo w Polsce ma się już całkiem dobrze. Z roku na rok liczba producentów wina znacząco rośnie. W ciągu ostatnich czterech lat liczba winnic w naszym kraju podwoiła swoje szeregi, skupiając ponad 200 zarejestrowanych winnic, operujących na areale około 400 hektarów. Polskie wino to już nie moda, to jakość, która prężnie wkracza na polski rynek wina.

Polskie winiarstwo rozwija się w zaskakującym tempie. Analizując statystyki, w sezonie 2008/2009 było ledwie 28 producentów. Rok 2015/2016 przyniósł już zarejestrowanych 103 winiarzy. Kolejny sezon wywindował do 151 winnic, a obecnie wynik zamyka się na poziomie ponad 200 winnic, które na areale około 400 hektarów, uprawiają winogrona do produkcji wina. Polskie winnice można spotkać w całym kraju. Od województwa Lubuskiego, Dolny Śląsk, Małopolskę, Województwo Lubelskie, Świętokrzyskie, Śląskie, Pomorskie, Łódzkie, Zachodniopomorskie, Podlaskie, aż po Mazowieckie, w którym zarejestrowanych jest 13 winnic.

Źródło: winoogrodnicy.pl

Wysoki poziom

Jeszcze trzy, cztery lata temu, wkraczające na polski rynek rodzime wino uważane było za pewien rodzaj mody, jako trendu w restauracjach oraz sklepach specjalistycznych. Było pewną ciekawostką oraz „lepem” na zagranicznych turystów. Dużo się jednak zmieniło przez ostatnie lata. Polscy winiarze nabrali doświadczenia, nauczyli się na błędach i w chwili obecnej odradzają polskie winiarstwo, prezentując coraz wyższy poziom. A skoro polski rynek winiarski rozwija się tak prężnie, to rozwija się również nowa moda. Jest nią enoturystyka, czyli rodzaj spędzenia czasu, polegający na odwiedzaniu regionów związanych z uprawą winorośli oraz miejsc produkcji wina, uczestnictwa w imprezach, jak również festynach związanych z tym trunkiem. Jeszcze kilka lat temu tylko niektórzy winiarze przygotowani byli na przyjmowanie gości. To także się zmieniło. Dzisiaj, coraz więcej winnic oferuje zwiedzanie, degustacje, organizuje eventy, a nawet oferuje bazę noclegową.

I właśnie jedną z takich winnic wraz z Lexus Polska, miałem okazję niedawno odwiedzić. Winnica Dwórzno zlokalizowana niespełna 40 kilometrów od Warszawy. Położona na Wysoczyźnie Mazowieckiej, w otulinie lasów zalicza się do największej winnicy oraz najwyżej położonej na Mazowszu. Początki przygody z wytwarzaniem win w Dwórznie sięgają 2010 roku, a komercyjnie winnica działa od 2014 roku. Obecni właściciele, bracia Wiktor oraz Oskar Gowin zarządzają areałem czterech hektarów, jednakże planują kolejne nasadzenia na powierzchni 6 hektarów.

Ekologia na pierwszym miejscu

Winnica swoją politykę oparła na ekologii oraz uprawie szczepów hybrydowych, bardziej odpornych na panujące w Polsce warunki klimatyczne. I tak, z białych odmian w Dwórznie uprawia się Adalmiinę, Aurorę, Hibernala, Johannitera, Seyval Blanc, Solaris. Odmiany czerwone to Frontenac, Leon Millot, Marechal Foch, Regent, Heridan, Rondo, Swenson Red. Aby nadać winu odpowiednich walorów zapachowych oraz smakowych, z odmian tych, powstają wina kupażowane (cuvée), połączone z kilku rodzajów szczepów.

Przyjazna atmosfera

Winnica Dwórzno jest otwarta na gości. Bracia Gowin bardzo chętnie zapraszają na indywidulane i grupowe zwiedzanie winnicy oraz degustacje. W programie między innymi zaplanowany jest spacer po malowniczej winnicy, wysłuchanie ciekawostek o winoroślach oraz winnicy, zwiedzanie pomieszczeń przetwórni oraz poznanie tajników wytwarzania wina, z obowiązkową degustacją win. A wszystko to w miłej, piknikowej atmosferze, która stale gości w progach Winnicy Dwórzno.

Niech świadczy o tym chociażby, zbliżająca się pod koniec czerwca kolejna odsłona otwartego pikniku rodzinnego w największej winnicy pod Warszawą. Już 29 oraz 30 czerwca obowiązkowa propozycja dla całej rodziny – PRZYWITANIE LATA W WINNICY DWÓRZNO!. W bogatym programie przygotowanym przez Wiktora oraz Oskara znajdzie się między innymi:

– degustacja polskiego wina z Dwórzna ?
– zwiedzanie winnicy i przetwórni ?
– muzyka na żywo ??
– winobranie dla dzieci ??
– konkursy z nagrodami ??
– food trucki  ????
– pokazy i stoiska z lokalnymi produktami  ⚒


Link do wydarzenia: https://bit.ly/2KlY1oD

To wspaniała okazja na spędzenie rodzinnego weekendu wśród polskich win. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Spotkajmy się na przywitaniu lata w Winnicy Dwórzno i spróbujmy win z Mazowsza.

Do zobaczenia w Winnicy Dwórzno!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Riesling Weeks – Riesling Trocken 2017 z pieczonym Labraksem…

Skoro mamy Riesling Weeks (tygodnie Rieslinga), to cała Polska pije niemieckiego „Króla...
Czytaj wiecej