Winnica Turnau – nuty w winie | Część 2

Choć tradycja polskiego winiarstwa została zarejestrowana na kartach historii w okresie panowania pierwszych Piastów, to tak naprawdę można powiedzieć, że okres prawdziwego rozkwitu przypada dopiero na obecne czasy.

Choć tradycja polskiego winiarstwa została zarejestrowana na kartach historii w okresie panowania pierwszych Piastów, to tak naprawdę można powiedzieć, że okres prawdziwego rozkwitu przypada dopiero na obecne czasy.

Budynek winiarni, który został zaadoptowany po popadającym w ruinę XIX w. budynku gospodarczym, wygląda dziś bardzo imponująco. Dokonany z największą pieczołowitością remont, pochłonął mnóstwo pracy oraz duży nakład finansowy. Każda zainwestowana w remont złotówka, jak również roboczogodzina ukazuje nam z jakim zamysłem dokonano tam remontu oraz adaptacji pomieszczeń na winiarnię. Oto Winnica Turnau i jej nuty w winie.

Po dokładnym zaznajomieniu się z winnicą i winiarnią przyszedł wreszcie czas na wyczekiwaną degustację na którą zostaliśmy zaproszeni do nowoczesnej sali, która jest jednocześnie salą koncertową i kinową z doskonałym nagłośnieniem. Degustację poprowadziła dla nas Katarzyna Kasicka, która poza tym, a w zasadzie przede wszystkim zajmuje się opieką nad winoroślą w samej winnicy.

Winnica Turnau – nuty w winie_Olaf_Kuziemka_ExuMag_IMG_5063

Winnica Turnau – nuty w winie_Olaf_Kuziemka_ExuMag_IMG_5044

Na pierwszy ogień poszedł 100 procentowy młody Riesling z 2014 roku. Wino bardzo soczyste i owocowe, z mocnymi nutami grejpfruta, mineralną strukturą i delikatną chlebowością na dnie kieliszka – idealnie zbalansowany riesling w każdym calu (6 gram cukru, 9 kwasu). Niestety jak się później dowiedzieliśmy, już niedostępny w sprzedaży.

Winnica Turnau – nuty w winie_Olaf_Kuziemka_ExuMag_IMG_5053

Kolejna perełka winnicy Turnau to Solaris, szczep hybrydowy, świetnie dający sobie radę w trudnych warunkach, krótkiego polskiego lata. Jak sama nazwa wskazuje, jest to słońce zamknięte w butelce. Wino czyste o nutach głównie kwiatowych, ale także cytrusów, bananów, ziół i zielonej herbaty. W tle zaś wyczuwalne dla wprawnego nosa aromaty plastra miodu. W 2014 Solaris był zwinifikowany na półwytrawnie (9 gram cukru). W kolejnym roku będzie to już wino w zupełności wytrawne. Możemy też zdradzić, że w piwnicy leżakuje parę beczek Solaris premium, które przez kontakt z dębiną nabierze szlachetności, a dla kolekcjonerów potencjału starzenia…

Winnica Turnau – nuty w winie_Olaf_Kuziemka_ExuMag_IMG_5096

Następne wino i kolejne zaskoczenie. Seyval Blanc, podobno ulubione wino Baraka Obamy, popularne w północnych regionach winiarskich Stanów Zjednoczonych, tym razem w mocno deserowej wersji, Winnica Turnau – nuty w winie_Olaf_Kuziemka_ExuMag_IMG_5106ale dające wiele przyjemności i poczucie pełni smaku (36 gram cukru i 8 kwasu). Polecany nawet największym sceptykom słodkich win. Polskie gruszki łączą się w nim z azjatyckimi owocami, jak ananas, limonka i liczi. Doskonale pasować będzie do kuchni orientalnej, nawet mocno pikantnej.

Johanniter 2014, podobno kuzyn rieslinga z nieprawego łoża, ale w winnicy tego nie widać, bo roślina lubi się kłaść, a nawet płożyć po ziemi. W ustach przypomina nieco swojego dalekiego krewnego, jednak nie jest tak subtelny. W nosie mocno mineralny, w ustach owocowy, ale głównie to tylko jabłka i brzoskwinie, ale dalej wraz ze wzrostem temperatury w kieliszku robi się trochę badziej ciekawie: pojawiają się aromaty pestek, migdałów, a nawet marcepanu.

Winnica Turnau – nuty w winie_Olaf_Kuziemka_ExuMag_IMG_5115

Hibernal 2014, wino bardzo bogate, może nawet zbyt i znowu na słodko, ale jest bardzo ciekawie. Znajdujemy w nim wiele nut, od brzoskwini i liczi, przez zioła, kwiat muszkatowy, po liście i owoce porzeczki, a nawet kwiat czarnego bzu. Trudno je ogarnąć, ale trudno mu także odmówić atrakcyjności. Najlepsze będzie latem na gorącym tarasie, w gronie przyjaciół lub przyjaciółek…

Winnica Turnau – nuty w winie_Olaf_Kuziemka_ExuMag_IMG_5133

Rose 2014, na które składają się dwa szczepy: Rondo i Regent. To półwytrawne wino, lekkie, ale eleganckie, trochę przypomina Rose Anjou, ale na pewno nie jest nudne. Nos ma delikatny z dominantą truskawową, ale przy drugim nosie pojawiają się także nuty malin, wanilii i czarnej porzeczki. Nam jednak skojarzyło się z pucharkiem swojskich truskawek, podanych z bitą śmietaną. Pamiętajcie drodzy czytelnicy, że wina typu rose nie powstają ze zmieszania wina białego z czerwonym, ale są wynikiem bardzo krótkiej maceracji na skórkach moszczu z czerwonych winogron. Nie są to także wina z róży.

Winnica Turnau – nuty w winie_Olaf_Kuziemka_ExuMag_IMG_4960

Następnie przyszedł czas na wina czerwone. Na początku miały stanowić 50% produkcji Winnicy Turnau. Ale Frank Faust zdecydował, że będzie ich tylko 20%, za to pochodzących z najlepszych gron i tylko po leżakowaniu w dębowych beczkach.

Winnica Turnau – nuty w winie_Olaf_Kuziemka_ExuMag_IMG_5147

Cabernet 2014 to kupaż trzech cabernetów: cortis, dorsa i cantor, poddany wspólnej fermentacji oraz dojrzewaniu w beczce przez trzy miesiące. W efekcie powstaje intensywne wino o aromatach jagód, aronii, kawy i ziół, lekko smoliste i apteczne przy pierwszych próbach. Z czasem aromaty apteczne rozwiewają się zostawiając ciekawe nuty tytoniowe oraz czekoladowe. To wino potrzebuje jeszcze rok albo i dwa w butelce, aby aromaty mogły się lepiej zharmonizować. Mamy nadzieję, że powstanie wtedy tęgie wino do dziczyzny i krwistych steków.

Winnica Turnau – nuty w winie_Olaf_Kuziemka_ExuMag_IMG_5160

Na koniec gospodarze częstują nas drugim czerwonym winem zabutelkowanym w 2014 roku: Rondo/Regent. To kupaż dwóch czerwonych szczepów dojrzewających osobno w dębowych beczkach, w tym Regent w beczce jednorocznej, używanej, aby nie stracił na swojej owocowości. I tak jest rzeczywiście. Wino jest złożone, nie za ciężkie i bardzo owocowe. Można w nim wyczuć wiśnie, czereśnie oraz ich pestki oraz delikatną nutę wanilii, gorzkiej czekolady. Wino jest już gotowe do picia, ale nic nie szkodzi poczekać z nim jeszcze rok. Pasuje do dań z wieprzowiny, pieczonego drobiu oraz wielu dań kuchni polskiej.

Winnica Turnau – nuty w winie_Olaf_Kuziemka_ExuMag_IMG_5156

Wizyta w Winnicy Turnau uświadomiła mi, iż watro sięgać po rodzime wina, które jakością nie odbiegają od win sprowadzanych z różnych regionów świata. Nie musicie specjalnie jechać w Zachodniopomorskie, aby spróbować tych win. Są one dostępne w coraz większej ilości sklepów specjalistycznych na terenie całego kraju. A jeżeli chcecie odwiedzić Winnicę Turnau na pewno będziecie tam mile widziani, a gospodarze z chęcią oprowadzą Was i opowiedzą o produkcji win. Pamiętajcie tylko, aby wcześniej się umówić!

Jeżeli dopisze Wam szczęście, będziecie mieli okazję spróbować tych win przy akompaniamencie Grzegorza Turanua.

Na zdrowie…

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Zwiewna Elegancja – Dolcetto d’Alba 2010 Madonna di Como

Marchesi di Barolo… jakim to sentymentem darzę tą winnicę! Za każdym razem,...
Czytaj wiecej