Winnica Turnau – podróż na północny zachód

Winnica, nagrodzona podczas Grand Prix "Magazynu Wino" za szczególne zasługi dla polskiego winiarstwa, zdobywa najwyższe wyróżnienia w kraju i za granicą. Niewątpliwie najbardziej znana w Polsce, której produkty są wspaniałą wizytówką odradzającego się w naszym kraju rynku.

Winnicę i ich właścicieli znam bardzo dobrze, a to za sprawą wielu spotkań, degustacji oraz odbytej dwa lata temu wizyty, o której miałem okazję pisać tu  oraz tu . Przez te dwa lata dużo w winnicy Turnau zdążyło się zmienić, a moja ostatnia podróż pozwoliła mi się o tym przekonać. Doskonale pamiętam jak wsłuchiwałem się dwa lata temu w słowa Zbigniewa Turnaua o możliwościach produkcyjnych oscylujących w okolicy 80.000 butelek rocznie. Dziś, winiarnia jest w stanie wyprodukować około 200.000 butelek rocznie, a to za sprawą zwiększenia areału wynoszącego obecnie 28 hektarów.

winnica Turnau - widok na areał

Na południowym, delikatnie nachylonym w stronę jeziora stoku uprawiane są takie szczepy jak Riesling, Seyval Blanc, Johanniter, Hibernal, Solaris, Chardonnay, Rondo, Regent, Pinot Noir oraz Cabernet Cortis, z których powstają w większości wina jednoszczepowe.

winnica Turnau - bydynek

Winiarnia, mieszcząca się w zabytkowym i odrestaurowanym budynku, za każdym razem robi na mnie ogromne wrażenie. Miałem okazję przeglądać archiwalne materiały i wiem, ile siły kosztowało przywrócenie go do stanu świetności oraz zaadoptowanie na winiarnię. Tu wszystko jest przemyślane i zaplanowane. Począwszy od miejsca rozładunku winogron, poprzez umiejscowienie pras, wykorzystanie powierzchni na trzypoziomowe kadzie stalowe, miejsce na beczki gdzie dojrzewa wino, pomieszczenie z linią do butelkowania win, klimatyczny sklepik, aż po piękną salę degustacyjną przystosowaną do organizacji koncertów.

Winnica Turnau - piwnice

A jakie wina powstają w winnicy Turnau? O jakości win niech świadczą chociażby znalezione w sieci wzmianki o nagrodach, które te wina otrzymały.

GŁOS SZCZECIŃSKI – „Podczas konkursu AWC Vienna International Challenge w Wiedniu zgłoszone przez Winnicę Turnau z Baniewic wina otrzymały wiele prestiżowych wyróżnień. Na tegoroczny konkurs w Wiedniu zgłoszono 12 tys.826 win pochodzących od 1 tys. 866 producentów z 41 krajów – co stanowi nowy rekord świata. Procedura oceny i wyboru win jest wieloetapowa. Wina każdej kategorii w pierwszym kroku otrzymują punktację przyznawaną podczas ślepych testów z udziałem wybitnych sommelierów. Następnie do finału (master tasting) dopuszczanych jest sześć najlepszych win, spośród których jury przyznaje pierwszą, drugą i trzecią nagrodę.”

Winnica Turnau - wino i przekąski na stole

„Solaris 2015 z Winnicy Turnau (winnica ulokowana jest w Baniewicach w powiecie gryfińskim) otrzymał złoty medal i został finalistą kategorii „All other national & international varietes & blends up 12,9 Alc”. Spośród ponad 800 zgłoszonych w tej grupie win, dostał się do finału z najwyższą punktacją (92,5), by następnie zająć 4 miejsce wśród szóstki finalistów. Riesling 2015 zdobył złoty medal i ocenę 90,5 pkt w kategorii „Riesling up to 12,9 % Alc.” Kolejny złoty medal zdobył Cabernet, także z rocznika 2015, w kategorii „Cuvée (Red)” zdobywając 90,1 punkta. Medale srebrne zdobyły: Solaris 2014, Rondo & Regent 2014, Rose 2015, Pinot Noir 2015, Johanniter 2015, Hibernal 2015. Seyval Blanc otrzymał rekomendację „Seal of approval”.

 

PRESTIŻSZCZECIN.PL – „Podczas 13. Międzynarodowych Targów Wina ENOEXPO 2015 w Krakowie, Turnauowie zdobyli aż dziewięć medali. Pierwszy rocznik ich trunków został wyróżniony pięcioma medalami w krajowym konkursie win i cydrów, a w kategorii na najlepsze wina i cydry z całego świata otrzymał kolejne cztery nagrody. Powodem do dumy może być fakt, że w kategorii międzynarodowej Winnica Turnau została wyróżniona jako jedyna z Polski. Ta rodzinna firma była też pierwszym przedstawicielem naszego kraju na renomowanym Międzynarodowym Konkursie Win Hybrydowych (PIWI International) w Niemczech. Wina Turnau zdobyły w Oppenheim kolejne siedem medali. Jurorom przypadły do gustu przede wszystkim Seyvalblanc i Hibernal z rocznika 2014. Zdobyły one – jako jedyne w kategorii win białych – najwyższe oceny, nagrodzone tzw. dużym, złotym medalem. Niemieccy enolodzy docenili także inne trunki spod Szczecina, dzięki czemu wszystkie zgłoszone do konkursu wina wróciły z nagrodami.”

 

TOPGOLF.PL – „Warto jeszcze dodać, że to właśnie dwa wina z oferty Winnicy Turnau zostały wybrane i były serwowane podczas oficjalnej kolacji w Pałacu Prezydenckim podczas ostatniego lipcowego szczytu NATO w Warszawie”

Winnica Turnau - wino i przekąski

METROWARSZAWA.PL – „Co jadł Barack Obama podczas szczytu NATO? Menu przygotował szef kuchni ekskluzywnej restauracji”

„Wśród gości byli m.in. Barack Obama, Angela Merkel, Francois Hollande, David Cameron, Justin Trudeau, Victor Orban…. Sommelier Belvedere, Piotr Zieliński, zaproponował do kilku wybranych dań polskie wina. Jak piszą organizatorzy kolacji, zaskoczyły one gości niezwykle dojrzałym, wyrafinowanym smakiem….”

Menu z Pałacu Prezydenckiego:

Wiejskie pomidory z twarogiem łomnickim (kozim)

Wino do potrawy: Seyval Blanc, Winnica Turnau 2015

Krem z pędów sosny z lodami z kory brzozowej

Wino do potrawy: Johanniter, Winnica Turnau 2015

Menu z Zamku Królewskiego:

Aperitif – wino różowe winnica Turnau, Rose, Banie, woj. Zachodniopomorskie, Polska, 2014

Winnica Turnau - wino i Lexus

W portfolio winnicy znajdziemy między innymi:

 • Rose (wytrawne)

 • Solaris (wytrawne)

 • Seyval Blanc (półwytrawne)

 • Hibernal (półsłodkie)

 • Chardonnay (wytrawne)

 • Riesling (wytrawne)

 • Johanniter (półsłodkie)

 • Rondo/Regent (wytrawne)

 • Cabernet (wytrawne)

 • Szlachetny Zbiór – Solaris (słodkie)

 • Wino Lodowe – Johanniter (słodkie)

 

A już niebawem do tego wspaniałego grona dołączą wytwarzane metodą tradycyjną wina musujące!

Winnica Turnau - widok budynku z lotu ptaka

Dla tych, którzy zechcą zostać dłużej, winnica Turnau udostępnia dom gościnny, w którym znajduje się 5 pokoi o wysokim standardzie mogących pomieścić aż 12 osób. Pokoje, jak i cały stuletni dom, zostały odnowione i znajdują się w odległości 700 m od winiarni.

Winnica Turnau - spotkanie przy winie

 

Krótki wypoczynek w winnicy, a może dłuższe wakacje w winnicy? Wine not!

 

Źródło: Winnica Turnau

Do zobaczenia w winnicy Turnau!

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Maciej Łyko – Mistrzem Polski Sommelierów 2019…

Ostatni weekend należał do czołówki polskich sommelierów, którzy już po raz XIX...
Czytaj wiecej