Winnica Wieliczka – odwiedzając podnóże Karpat

(www.winnicawieliczka.com)
(www.winnicawieliczka.com)
Na Małopolskim Szlaku Winnym, nieopodal Wieliczki i podnóża Karpat, znajduje się założona w 2013 roku Winnica Wieliczka. 15-hektarowy areał mieszczący się na zboczu wzniesienia zwanego Laskowiec to miejsce, w którym Agnieszka Rousseau i Piotr Jaskóła prowadzą biodynamiczną winnicę, tworząc z jej owoców polskie szlachetne trunki.

Historia winnicy rozpoczęła się nie tak dawno, bo zaledwie 5 lat temu. Agnieszka i Piotr swój wspólny koncept urzeczywistnili w 2013 roku, gdy założyli działalność na terenach dawnego pegeeru. Choć teren pierwotnie był bardzo zaniedbany, a ziemia wyjałowiona przez sztuczne nawozy i opryski, nie zniechęciło to pionierów ekologicznej uprawy do naprawy struktury gleby i podjęcia się dość trudnego w tym regionie zadania, jakim było stworzenie biodynamicznej winnicy. Proces ten trwa po dzień dzisiejszy, jednak udało się zagospodarować już większość przeznaczonego na to terenu. Na chwilę obecną, z posadzonych 24 000 krzewów winorośli ponad 15 000 owocuje. Pozostałe są jeszcze zbyt młode i oczekują na kolejny sezon wegetacyjny, aby dać swoje owoce.

To co dziś daje winnica, jest efektem bardzo ciężkiej pracy właścicieli oraz konsekwentnej uprawy winorośli w zgodzie z naturą. Biodynamika jest dość skrajną formą rolnictwa ekologicznego. Metoda ta wyklucza stosowanie wielu nowoczesnych zabiegów agrotechnicznych, w tym chemicznych oprysków i nawozów sztucznych.

Na pierwszy rzut oka winnica może wyglądać na dość zaniedbaną. Jednak nieregularne szeregi winorośli wraz z rosnącą między jej rzędami różnego typu roślinnością, czy też „chwastami”, stanowią spójną całość ekosystemu winnicy. Tworzą również środowisko dla owadów i organizmów, które w sposób naturalny chronią krzewy przed różnego rodzaju chorobami.

Wśród 15 000 owocujących krzewów uprawia się tu między innymi takie szczepy, jak: Riesling, Chardonnay, Grüner Veltliner, Muscat, Sauvignon Blanc oraz czerwone szczepy Merlot, Cabernet i Pinot Noir, z których powstają wina jednoszczepowe oraz cuvée (wieloszczepowe). Należy również wspomnieć, iż na terenie winnicy udało się również zagospodarować miejsce na sad obsadzony starymi odmianami drzew owocowych. Rosną tam rzadkie i niemal zapomniane szczepy jabłoni, z których wytwarza się cydr.

Nad uprawami czuwa Piotr, „domem” Agnieszki zaś jest winiarnia. Zlokalizowana nieopodal winnicy, w bliskim sąsiedztwie kościoła Michalitów, jest miejscem magicznym, w którym sok ze szlachetnych owoców zamienia się w wino. To również lokalizacja, w której organizowane są degustacje, zajęcia tematyczne oraz szkolenia. Choć winnica ma już (albo dopiero) 5 lat, to pierwsze wina przeznaczone do sprzedaży pojawiły się w 2017 roku. W ofercie winnicy, restauracjach oraz sklepach specjalistycznych dostępne są:

Riesling 2017 o typowych dla tego szczepu aromatach. W nosie odnajdziemy zielone jabłko, limonkę, brzoskwinię oraz nuty kwiatowe. Usta bardzo wytrawne (0.02 g/l cukru resztkowego), skoncentrowane i świeże, z wyczuwalnymi cytrusowymi owocami. Wspaniałe na upały już dziś, lecz swój pełny charakter ukaże dopiero za rok lub dwa. Wino typowo gastronomiczne, polecane do owoców morza, grillowanych ryb oraz pikantnej kuchni azjatyckiej. Bardzo ciekawy trunek, jednakże gdyby pozostawić w nim większą ilość cukru resztkowego, z pewnością zdobyłby serca Polaków.

 

Chardonnay 2017 o przyjemnej goryczce i finezyjnej kwasowości. Aromaty można by rzec „książkowe”. Odnajdziemy tu: żółte jabłko, ananas, dojrzewającą limonkę oraz muśnięcie moreli. Wino spędziło 4 miesiące w beczce, gdzie delikatnie nawiązało stylem do Burgundii. Jest dość wyraziste, choć ciągle młode. Użyta beczka delikatnie przykrywa napój, jednakże nie jest to wada… lecz wino potrzebuje czasu w piwniczce. Wspaniale sprawdzi się w połączeniu z sałatkami, carbonarą na boczku, białym mięsem z grilla, jak również z serami.

 

Cuvée Seraf 2017 jest kupażem czterech szczepów (Chardonnay, Grüner Veltliner, Muscat, Sauvignon Blanc), który ukazuje wspaniałe aromaty sadów. Znajdziemy tu pieczone jabłka i brzoskwinię. Wino jest świeże i bardzo pijalne. Posiada dużo owocu podkręconego goryczką, a to za sprawą użycia w kupażu 60% Chardonnay. Idealne na lato, jako aperitif.

Z oferty czerwonych win mamy możliwość degustacji cuvée, Merlot (75%) oraz Pinot Noir (25%) o bajecznie owocowym nosie, który odnajduje mnóstwo czerwonych owoców z dżemowymi nutami oraz wanilię. Eksploduje wręcz aromatami. Usta natomiast ukazują umiarkowaną strukturę, mimo użycia beczki w stosunku 1/5. Z nieenologicznego punktu widzenia można by rzec, iż owoc był jeszcze zbyt młody. Jednakże z całą pewnością 2018 będzie „pełniejszy”.

Riesling 2017 późny zbiór z baniaka okazał się bardzo ciekawym winem. Po zbiorach głównych pozwolono winogronom pozostać na krzakach do października. Z późnych plonów udało się uzyskać 50-litrowy baniak, który ukazał napój z typowym dla niemieckich win „spätlese” owocowym smakiem oraz nutami miodowymi i subtelnie wkomponowaną kwasowością.

 

Nie można również nie wspomnieć o cydrach, które powstają w dwóch wariantach. Cydr jabłkowy wytrawny charakteryzuje się świeżym aromatem deserowych jabłek. Kwasowość oraz brak słodyczy wyznacza kierunek serwowania cydru do serów, przekąsek rybnych, pieczonego drobiu oraz kiełbasy z grilla.

Bzik natomiast, przełamuje wszystkie stereotypy. Fermentowany wraz z kwiatami czarnego bzu, jest półwytrawnym, aromatycznym i orzeźwiającym cydrem inspirowanym tradycją szwajcarskich jabłeczników. Wspaniale sprawdzi się jako aperitif.

Koniecznie odwiedźcie Winnicę Wieliczka. Poznajcie ludzi pełnych pasji i spróbujcie ich win oraz cydrów. Niezapomniana podróż po Małopolskim Szlaku Wina pozwoli Wam zgłębić tajniki odradzającego się w Polsce winiarstwa.

 

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Małopolski Szlak Winny w smartfonach

Dobra wiadomość dla wszystkich miłośników podróży enoturystycznych. W końcu jest!!! Aplikacja Mobilna...
Czytaj wiecej