Wino w kuchni – Muscadet ze smażonym tuńczykiem, młodymi ziemniakami oraz rzymską sałatą

Miesiące wiosenne to okres, kiedy sięgamy po lżejsze dania, a co za tym idzie skłaniamy się do przestawienia na wina białe lub też lżejsze czerwone. Na naszych stołach goszczą dania jarskie, wszelkiego rodzaju pasty, owoce morza oraz ryby.

Po okresie zimowym, w którym nasza dieta była bardziej ciężkostrawna, wreszcie nadeszła pora na zmianę żywienia na zdrowsze i lżejsze. Sięgamy po pierwsze warzywa oraz ryby, które posiadają wyjątkowe zalety smakowe, a przede wszystkim żywieniowe. Zanim jednak zasiądziemy w słonecznym blasku przy grillach, spróbujmy smażonego tuńczyka z młodymi ziemniakami oraz rzymską sałatą. To wiosenne danie charakteryzuje się dużą lekkością, pożywnością i wspaniałym smakiem, do którego możemy dobrać najróżniejsze wina.

Od wieków powiada się, że do ryb pija się wina białe, ale czy tylko? W tym przypadku dużo zależeć będzie od samej ryby oraz jej przyrządzenia. W przypadku smażonego tuńczyka można trochę poeksperymentować. Zważywszy na delikatność mięsa, jak również sposób przyprawienia, możemy według gustów spróbować delikatniejszych czerwonych win, jak palatynacki Pinot Noir lub też delikatne Langhe Nebbiolo z północnej części Włoch. Jednakże najbezpieczniejszym wyborem będą wina białe. W tym przypadku będziemy mieli większe pole do popisu pamiętając, iż serwowany trunek powinien być dobrze zbudowany. Nie będzie można w tym przypadku pogardzić beczkowym Chardonnay, rześkim Verdicchio oraz wytrawnym Muscadetem.

Domaine des Gillières Muscadet Côtes de Grand Lieu sur lie Grande Réserve 2015

jest winem wytrawnym powstałym ze szczepu Muscadet (nazywanym również Melon Blanc oraz Melon de Bourgogne) w Dolinie Loary. Wino powstało metodą sur lie (nad osadem), która polega na pozostawieniu wina po fermentacji nad osadem pochodzącym z drożdży. Taki proces nadaje mu elegancką gładkość, świeżość i kremowość, a także wzbogaca paletę aromatyczną. W przeciwieństwie do wcześniejszego rocznika, który nie wypadł najlepiej, rocznik 2015 jest bardziej bogaty oraz złożony.

Wino w bukiecie jest delikatne i aromatyczne. Dominuje tu melon, grejpfrut oraz gotowana gruszka, ale wyczuwalne są również łagodne nuty mineralne. Na podniebieniu wino ukazuje przyjemną i delikatną kwasowość z nutami owocowymi i subtelną goryczką na finiszu. Ten Muscadet bardzo fajnie komponuje się ze smażonym tuńczykiem, ale również będzie idealnym towarzyszem dla lekkich sałatek, tatara z tuńczyka oraz kuchni orientalnej.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Saksoński Riesling Sekt Brut od Schloss Wackerbarth

Saksonia jest najmniejszym regionem winiarskim w Niemczech – zarówno pod względem powierzchni...
Czytaj wiecej