WINO NOBILE – król wszystkich win

Winnica Boscarelli, bo o niej jest mowa, od trzech pokoleń z pasją produkuje wina będąc tym samym jednymi z lepszych producentów Nobile di Montepulciano. Wino Nobile jak wiadomo, stanowi klasykę wśród czerwonych win toskańskich, poniekąd dzięki niemu region ten znalazł swoje miejsce na winnej mapie Włoch.

Winnica Boscarelli, bo o niej jest mowa, od trzech pokoleń z pasją produkuje wina będąc tym samym jednymi z lepszych producentów Nobile di Montepulciano. Nobile jak wiadomo, stanowi klasykę wśród czerwonych win toskańskich, poniekąd dzięki niemu region ten znalazł swoje miejsce na winnej mapie Włoch. Już w XVII w. włoski poeta Francesco Redi w poemacie „Bacco in Toscana” nazwał wino Nobile „królem wszystkich królów” i nie bez powodu.

Rodzinna inwestycja

Nazwa winnicy Poderi Boscarelli pochodzi od słowa ”bosco”, co w dialekcie toskańskim oznacza las, który otacza winnicę Boscarelli na terenie Cervognano, jednym z najlepszych Cru w Montepulciano. Poderi Bosscarelli jest winnicą, która od pięciu dekad zajmuje się produkcją wina. Położona w jednym z najlepszych obszarów na południowy-wschód od Montepulciano wytwarza wspaniałe trunki, które zdobywają serca miłośników na całym świecie.

Winnica została założona w 1962 roku przez Egidio Corradi, wielkiego miłośnika i konesera win.  W 1967 roku powstało pierwsza butelka Nobile. Rozwój oraz wielkie poświęcenie do win przejęła również jego córka Paola Corradi, która przez wiele lat prowadziła przedsiębiorstwo wraz z mężem Ippolito De Ferrari. Obecnie winnica Boscarelli stanowi rodzinną inwestycję, zarządzaną przez Paolę oraz jej dwóch synów, Nicolę oraz Lucę.

Nieruchomość posiada 18 hektarów, z czego 15 hektarów to winnica, a pozostała część to gaje oliwne. Roczna produkcja to zaledwie 100 tys. butelek, z czego 75% produkuje się na export do Europy oraz Stanów Zjednoczonych.

Szczep Sangiovese stanowi tu główną odmianę (80%), z czego rocznie produkuje się ponad 50 tys. butelek wina Nobile. Pozostałe 20% stanowią lokalne szczepy, takie jak Canaiolo, Colorino, Mamalo oraz kilka międzynarodowych odmian jak Cabernet Merlot, Shiraz.

Dominującymi glebami w winnicy są gleby osadowe z dodatkiem piasku oraz gliny, co daje winom wyjątkową elegancję, a doskonały mikroklimat dopełnia resztę. To stanowi motywację tej rodziny do dalszej, ciężkiej pracy oraz tworzenia jak najwyższej jakości win. W latach 60-tych nastąpiły pierwsze nasadzenia, gdzie na jeden hektar przypadało 3.500 winorośli. W latach 80-tych nastąpiła znaczna zmiana w kierunku rozwoju winnicy. Został zatrudniony enolog i rozpoczęto selekcję najlepszych nasadzeń. Krok po kroku przesadzali stare, najlepsze sadzonki. Obecnie średnia gęstość wynosi 6.000/7.000 winorośli na hektar.

Pruniolo, De Ferrari, Nobile di Montepulciano oraz Nobile di Montepulciano Riserva to tylko niektóre ze sztandarowych win, jakie produkowane są przez Poderi Boscarelli. Winnica z rodzinną tradycją oraz pasją, której nie można pominąć i nie odwiedzić.

Wina Poderi Boscarelli były wielokrotnie nagradzane przez światowe instytucje. Jedną z ostatnich nagród jakie zdobyli to dwa medale przyznane przez prestiżowy magazyn Decanter World Wine Awards 2014. Powyższe nagrody świadczą, iż wina te są najwyższej jakości i stanowią czołówkę najlepszych win w rejonie Montepulciano w Toskanii.

Żródło: Youtube.com /leterredelsangiovese Salvietti

 

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Włoska robota – Recioto

Udajmy się dziś do włoskiego regionu winiarskiego, którego parcele zlokalizowane są na...
Czytaj wiecej