Wino w kuchni – orzeźwiająca Słowenia z owocami morza

zdj.: Puklavec Family Wines
zdj.: Puklavec Family Wines
"Vinski ključ vse odpre" - wino jest kluczem, który wszystko otwiera. I takie właśnie są szlachetne trunki ze Słowenii. W jednym z najmniejszych krajów winiarskich na świecie, wyrób tego napoju i handel nim stanowią istotny element lokalnej kultury. To również wielopokoleniowa tradycja, na stałe zakorzeniona w życiu codziennym Słoweńców.

Słowenia jest jednym z mniejszych państw w zielonym sercu środkowej Europy. Na północy graniczy z Austrią, na wschodzie i południowym wschodzie jej sąsiadami są Węgry i Chorwacja, a na jej zachodzie i południowym zachodzie znajdują się Włochy i Morze Adriatyckie. W krajobrazie Słowenii odznaczają się północno-zachodnie pogórza włoskich Alp, które gwałtownie przechodzą w górzysty krajobraz części wschodniej, poprzecinany szerokimi dolinami i rzekami.

Historia uprawy winorośli na obszarze wschodnich Bałkanów sięga niepamiętnych czasów. Po podziale Jugosławii, w latach 90. ubiegłego stulecia, większość krajów regionu była dotknięta trwającymi wojnami. Dopiero po zakończeniu konfliktów można było rozpocząć wszystko na nowo, co miało też niebagatelny wpływ na uprawę winorośli. Obecnie winiarze ciężko pracują, by nadrobić stracony czas oraz rozsławić jakość słoweńskich win.

zdj.: puklavec&friends
zdj.: Puklavec Family Wines

W Słowenii leżą trzy obszary winiarskie – Primorska, Posavje i Podravje – z których wywodzi się łącznie czternaście rozpoznawalnych apelacji. Region Primorska rozciąga się od granicy z Włochami aż do położonego nad Adriatykiem miasta Koper. Przeważa w nim klimat śródziemnomorski, a wino wytwarzane w tym regionie — w odróżnieniu od pozostałych regionów Słowenii — jest głównie czerwone. Obszar Posavje leży w dolinie rzeki Sawa w południowo-wschodniej Słowenii. Pagórkowata kraina obfituje w różne typy gleby i lokalny mikroklimat z chłodniejszymi i cieplejszymi rejonami. Winnice są w nim zakładane na stromych zboczach. Na północnym wschodzie, w dolinie rzeki Drawy, leży z kolei region Podravje. Jest to największy obszar winiarski w Słowenii, który graniczy z Chorwacją, Austrią i Węgrami. Stąd pochodzą najlepsze białe wina Słowenii.

Odwiedzając dolinę rzeki Drawy w północno-wschodniej części Słowenii znajdziemy się jednocześnie w największym regionie winiarskim, Podravje, który położony jest blisko granicy z Austrią. To tu, na bogatych w minerały glebach wapiennych, porastają pnącza należące do Rodziny Puklavec. Historia winiarska tego rodu sięga 1934 roku, a zapoczątkował ją nikt inny, jak nestor winiarskiego rodu Martin Puklavec, który w 1930 roku objął funkcję sekretarza spółdzielni w Ljutomer Ormoz. Był on liderem, innowatorem i wizjonerem, który odegrał kluczową rolę w rozwoju regionu. Polityczne oraz wojenne znamiona czasu różnorako prowadziły losy rodziny, aby w 2009 roku zatoczyć koło i namaścić Puklaveców prawem własności do winiarni i winnic. Dziś to Vladymir wraz z krewnymi i spółdzielnią winiarzy pod nazwą Puklavec Family Wines realizuje wizję swojego ojca, tworząc jedne z najlepszych słoweńskich trunków.

zdj.: puklavec&friends
zdj.: Puklavec Family Wines

Winnice należące do PFW zlokalizowane się na wzgórzach Ljutomer-Ormož, gdzie świetne warunki terenowe umożliwiają produkcję wielu obiecujących gatunków tego trunku. Korzystny klimat i nadzwyczajnie sprzyjający skład gleb to czynniki niezastąpione w wytwarzaniu owocowych i starannie dobranych napojów. Tarasy położonych na wzgórzach winnic oraz najlepsze warunki do wyrobu świeżych i owocowych win białych sprawiają, że PFW czerpie z tego klimatu jak najwięcej. Wyroby powstające w winiarni pochodzą z upraw o łącznym obszarze 1100 hektarów, z czego 650 należy do rodu Puklavec. W rodzinnej wytwórni powstają wina z takich szczepów jak: Riesling, Sauvignon Blanc, Muscat, Furmint, Pinot Grigio, Traminec, Cabernet Sauvignon oraz Merlot.

Początkowo wina te były dostępne w Polsce pod nazwą Jeruzalem Ormož. Ostatnimi laty w przedsiębiorstwie przeprowadzono jednak wiele zmian i podjęto decyzję o przemianowaniu go na Puklavec Family Wines, w hołdzie założycielowi. Jednakże reorganizacja oraz mocna ekspansja marki na polski rynek nie znalazły odzwierciedlenia w zwiększeniu jej rozpoznawalności czy zdobyciu poważnego importera. Mimo, że wyroby PFW były dostępne u lokalnych polskich dystrybutorów i zdobyły dużą sympatię klientów, to „gdzieś” coś zawiodło. A szkoda! Ponieważ już wtedy prezentowały wysoką jakość oraz styl słoweńskich win.

Ale powróćmy do czasów obecnych. Choć wina te zostały współcześnie sprowadzone do linii marketowej, to wcale im to nie umniejsza. Wręcz przeciwnie! Otrzymujemy dobrą jakość w dobrej cenie, a przede wszystkim dostępność. Obecnie na polskim rynku sprzedawanych jest siedem etykiet PFW, a ja wziąłem „na warsztat” jedną z nich.

Puklavec Family Wines – Sauvignon Blanc & Pinot Grigio 2017

jest winem bardzo orzeźwiającym, świeżym i lekkim, idealnym na wakacyjną aurę, która nie nastraja na ciężkie potrawy mięsne. Ciekawy napój sprawdzający się w letnie wieczory, jak również wspaniały kompan dla sałatek, dań z drobiu, pizzy z owocami morza, lekkich past oraz potraw na bazie warzyw.

Bukiet charakteryzuje się typowymi dla Sauvignon Blanc aromatami trawy cytrynowej i tropikalnych owoców cytrusowych, ale odnajdziemy tu także zielone jabłko, gruszkę oraz nutę agrestu. Pinot Grigio również ujawnia swoją obecność dodając poziom owocowości. Podniebienie równie świeże i egzotyczne, z dobrą równowagą kwasowości i cukru. Pierwsze skrzypce grają tu cytrusy i guawa, jednakże po chwili uwydatnia się pikantna papryka, która stanowi wspaniałe wykończenie.

Jest to wino bardzo uniwersalne. Może być serwowane solo, lecz równie dobrze sprawdzi się z pizzą z krewetkami oraz świeżymi warzywami. Ta dość lekka potrawa najlepiej smakuje w dobrym towarzystwie, a jeszcze lepiej z Sauvignon Blanc & Pinot Grigio od Puklavec Family Wines. Koniecznie spróbujcie tego połączenia.

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

PALATYNAT – NA NIEMIECKIM SZLAKU WINNYM…

Zostawiam na chwilę włoskie wina, polskim winiarzom pozwalam skupić się na zbiorach,...
Czytaj wiecej