Wino w kuchni – Tokaj Furmint Száraz z pizzą quattro formaggi…

Węgierska tradycja (Tokaj) i włoska wizytówka (pizza), to wspaniałe połączenie, które idealnie wkomponowuje się w letni sezon wakacyjny. Upalne lato nie jest najlepszym kompanem dla ciężkich potraw oraz win, w tym okresie na naszych stołach powinny dominować lekkie dania oraz świeże i orzeźwiające wina.

Dominujące, wysokie temperatury, które w zasadzie nie opuszają nas od początku czerwca, nie są pobratymcem dla cięższych potraw. W okresie letnim zazwyczaj spożywamy lekkie dania, takie jak sałatki z sezonowych warzyw oraz delikatne, lekkostrawne potrawy. To samo tyczy się win. W okresie wiosenno-letnim dużo częściej sięgamy po wina białe, niż czerwone. Tutaj dużą rolę odgrywają owocowe aromaty, świeżość oraz orzeźwienie, a to wszystko za sprawą dobrze schłodzonego białego wina. Przy tak optymistycznej aurze, która nie opuszcza od dwóch miesięcy, doskonale sprawdzają się wina musujące, wytrawne rieslingi, chardonnay, sauvignon blanc, Vihno Verde, alvarinho, pinot gris, lipovina oraz furmint.

Grand Tokaj

Założona przez państwo węgierskie w 1948 roku winnica, pod nazwą Tokaj Kereskedőház w okresie nacjonalizacji przemysłu i kolektywizacji rolnictwa, zgodnie z założeniami oraz planami, wytwarzała wina lojalnie z duchem tamtych lat. Wtedy nie liczyła się jakość, wyznacznikiem była ilość. Mimo transformacji ustrojowej następującej w ostatniej dekadzie ubiegłego wieku, państwowy kombinat nadal realizował swoje, niczym niezmotywowane działania. Duża przemiana nastąpiła dopiero w 2013 roku, kiedy rozpoczęto proces całkowitej transformacji. Zainwestowano w rozbudowę winiarni, zwiększenie areału upraw oraz zakupiono nowe maszyny. Pod nowym szyldem, Grand Tokaj miał stać się znaczącym graczem na tokajskim rynku oraz rozpoznawalną na całym świecie marką, która dzięki swojej nazwie podkreśli rolę producenta w regionie.

Dziś Grand Tokaj to jeden z czołowych producentów w regionie, który nie tylko zarządza własnymi winnicami o powierzchni ponad sześćdziesięciu sześciu hektarów, lecz również skupuje winogrona od około 1400 winogrodników, wytwarzając ponad 30 procent całkowitej produkcji wina w regionie, reprezentowanej przez 23 etykiety. W portfolio Grand Tokaj znajdziemy między innymi: słynne na całym świecie, ociekające cukrem Aszú, muskaty oraz wizytówkę regionu, furmitny.

Grand Tokaj Furmint Száraz 2016

To podstawowy Furmint od Grand Tokaj, po który sięgnęła jedna z większych marek sieci handlowych, wprowadzając go do ogólnopolskiej sprzedaży. W bardzo przystępnej cenie, otrzymamy intensywne aromaty cytrusowe, kwiatowe z dodatkiem pikantnych przypraw. W ustach rześkie i świeże, z żywą kwaskowością i owocowością. Jest to wino proste, ale bardzo pijalne i przyjemne, które doskonale nadaje się do podania do różnorakich posiłków: ryb, owoców morza, dań śródziemnomorskich, serów, szynek, bezmięsnych past oraz pizzy.

Poniżej przydatna infografika dotycząca stereotypów łączenia win z różnymi rodzajami pizzy (w podziale na międzynarodowe oraz włoskie wina)

Źródło: socialvignerons.com
Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Wino w kuchni – frankońskie Scheurebe z panierowanym dorszem atlantyckim

Symbolem frankońskich win jest niewątpliwie bocksbeutel, tradycyjna, spłaszczona i pękata butelka, która...
Czytaj wiecej