Wiosna w kieliszku, wiosna na talerzu – Prosecco Extra Dry z pieczonym łososiem…

Modne w ostatnich latach, szczególnie w okresie wiosenno-letnim, Prosecco, jest wspaniałym winem, które swoją świeżością ugasi pragnienie, będzie wspaniałym kompanem jako aperitif, lecz również idealnie sprawdzi się jako partner lekkich, wiosennych potraw.

Smak lata

Na punkcie Prosecco oszalał cały świat. Dużą popularnością cieszy się również w ostatnich latach w Polsce. W okresie wiosenno-letnim, bardzo często sięgamy po to świeże, orzeźwiające wino, które towarzyszy nam przy najróżniejszych okazjach. Niejednokrotnie mylone z francuskim szampanem, jest dużo “prostszą” alternatywą, a zarazem łagodniejszą i bardziej owocową wersją wina musującego. Pochodzące z północno-wschodniej części Włoch, jest produkowane tylko w dwóch regionach: Veneto oraz Friuli. To powstające ze szczepu Prosecco (Prosecco Tondo), nazywanego od 2009 roku, również Glera. W winach spokojnych jest dość nijakie, lecz w winach musujących daje świetne doznania. W odróżnieniu od szampanów oraz win wytwarzanych metodą tradycyjną, Prosecco powstaje Charmata, gdzie wtórna fermentacja zachodzi w szczelnie zamkniętych tankach. Produkcja w tej technologii pozwala na szybsze stworzenie wina musującego, a co za tym idzie, tańszą metodę produkcji oraz finalnie dużo niższą cenę, niż wina musujące wytwarzane metodą tradycyjną.

Źródło: Jake Guerin

Wybierając butelkę Prosecco należy zwrócić szczególną uwagę na etykietę, która zawiera  informacje określającą rodzaj wina. Występują trzy rodzaje wina z tego szczepu: Spumante – wino musujące, najbardziej popularne, charakteryzujące się typowym dla win musujących korkiem, Frizzante – delikatnie musujące, przeważnie zamknięte zakrętką oraz Tranquillo – które jest winem spokojnym, lecz mało znanym ze względu na swoją lokalność.  

Kolejnym ważnym elementem, na który warto jest zwrócić szczególną uwagę przy wyborze Prosecco, jest występująca różnica cukru resztkowego. Istnieją cztery rodzaje Prosecco Spumante.

Extra Brut

Jest najbardziej wytrawnym rodzajem Prosecco i zarazem najrzadziej spotykanym. Zawartość cukru resztkowego w tego rodzaju winach wynosi 0-6 g/l. Ta najbardziej wytrawna wersja charakteryzować się będzie wyrazistymi nutami cytrusowymi oraz wysoką kwasowością. Dobrym połączeniem z Prosecco Extra Brut będą świeże sałatki, owoce morza oraz ryby.

Brut

Nazywane często “nowoczesną wersją”, trafia w międzynarodowe gusta. To wytrawne Prosecco skupia się wokół owoców cytrusowych namaszczonych delikatnymi nutami chlebowymi. Brut idealnie komponuje się z owocami morza, grillowanymi rybami, lecz również jest wspaniałym aperitifem na upalne dni.

Extra Dry

Bardzo często mylone jako „wersja wytrawna”, jest najzwyczajnej w świecie wersją półwytrawną o zawartości cukru na poziomie 12-17 g/l. Oznaczenie EXTRA DRY (w bezpośrednim tłumaczeniu oznacza extra wytrawne), jednakże według nomenklatury oznacza wersję półwytrawną, z bardziej rozbudowanymi aromatami, skierowanymi w stronę owoców z sadów. Odnajdziemy tam jabłka oraz gruszki, ale i egzotyka w postaci cytrusowej końcówki jest nieodzownym elementem wersji extra dry. To jedno z najbardziej uniwersalnych, a zarazem ukochanych przez Polaków, Prosecco. Ta bardzo delikatna wersja wina z północnych Włoch idealnie komponować się będzie z szerokim menu, począwszy od przystawek, poprzez warzywne i rybne zupy, dań na bazie makaronu, delikatnie przyrządzonych ryb, pieczonych warzyw oraz mniej słodkich deserów.

Dry

Rzadziej spotykana wersja Dry, zawiera poziom cukru resztkowego na poziomie 17-32 g/l. W tym przypadku cukier resztkowy jest dość mocno uwypuklony i wyczuwalny w winie. Urzekające aromaty kwiatowe, połączone z delikatną słodyczą, stawiają to wino w kategorii kierującej się w stronę wina półsłodkiego. Polecane jest do bardzo delikatnych potraw, deserów, bądź też, jako aperitif.

Demi-sec

Zawierające 32-50 g/l cukru resztkowego, mało popularne i mało znane, jest “nagazowaną lemoniadą”. Ilość słodyczy w winie stawia je jako wino deserowe, które serwować będziemy po głównym posiłku do wszelkiego rodzaju ciast oraz słodkich deserów.

Źródło: winefolly.com

Spośród powyżej wymienionych, największą popularnością oraz dostępnością na rynku polskim cieszy się wersja Extra Dry. Polacy upodobali sobie półwytrawną wersję Prosecco, która nie zaskakuje zbyt wysoką wytrawnością oraz zbyt dużą słodkością. To lekkie, świeże i owocowe wino wspaniale sprawdza się podczas wszelkich uroczystości, rodzinnych spotkań, partnera posiłków jak również aperitifu, wypitego przed posiłkiem, a mającego na celu rozluźnienie nas oraz wzmożenie apetytu.

Jednym z takich win na pewno będzie Prosecco Lovrè Valdobbiadene DOCG Extra Dry z winnicy Serre, położonej około 80 kilometrów na północ od Wenecji. Zarządzana od 1956 roku przez Camillo Pederiva i Rosa Mattiola winnica, dziś stawia mocno na ekologię. W ofercie winnicy Serre znajdziemy przede wszystkim wizytówkę regionu, czyli Prosecco w różnych wydaniach jak również wina musujące oraz spokojne, w autorskich wydaniach.

Owocowe aromaty

Dostępne w zaprzyjaźnionych progach Bottega Del Gusto – delikatesach włoskich, Prosecco Lovrè Valdobbiadene DOCG Extra Dry, będzie wspaniałym “wiosennym kompanem”, czy to jako aperitif, czy też towarzyszem wiosennych potraw. Dobrze schłodzone (6-8°C), ukazuje owocowe aromaty z egzotycznymi nutami ananasa, banana, podbitymi kwasowością owoców limonki. W ustach jest miękkie i kremowe, choć świeże, żywe i orzeźwiające. Smukła budowa powoduje, iż wino nie naprasza się, ale jest pożądane z każdym kolejnym łykiem. Jest to wspaniała propozycja na wiosenny aperitif, ale nie tylko. Dobrze pasować będzie z surowymi i smażonymi rybami, sałatkami, serami, delikatnym mięsem, oraz skorupiakami.

Idealnie sprawdzi się również z wiosenną potrawą, jaką jest smażony na maśle filet z łososia (od MOWI), serwowany z gotowanymi szparagami z sosem śmietanowo-koperkowym oraz młodymi ziemniakami. Lekkość i wiosenność potrawy wraz z orzeźwiającym, pełnym aromatów i smaków Prosecco, jest wspaniałym połączeniem, które zadowoli niejedno podniebienie.   

Autor artykułu
More from Olaf Kuziemka

Tokaj Eszencia stał się jednym z najdroższych win na świecie…

Ile warta jest butelka wina? Tak naprawdę tyle, ile ktoś jest w...
Czytaj wiecej