WitcherCon, czyli globalne święto wszystkiego, co wiedźmińskie

Geralt z Rivii, Henry Cavill, Wiedźmin, The Witcher, WitcherCon, CD Projekt RED, Netflix
Grafika promująca WitcherCon, fot. CD Projekt RED/Netflix
Już 9 i 10 lipca odbędzie się pierwsze wielkie święto fanów uniwersum stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego. Organizatorami wydarzenia są CD Projekt RED oraz Netflix, które przeniosły opowieść o Geralcie z Rivii do świata gier wideo oraz na srebrny ekran. Co zaplanowano?

Twórczość Andrzeja Sapkowskiego zafascynowała przynajmniej dwa pokolenia Polaków, z czasem zdobywając też popularność w Europie Środkowo-Wschodniej. Począwszy od pierwszych opowiadań, które pojawiały się już w latach 80., a na sadze o wiedźminie kończąc – śledziliśmy rozwój tego fantastycznego świata przez dekady. Nie ulega jednak wątpliwości, że dopiero przełożenie prozy Sapkowskiego na język gier komputerowych rozsławiło Geralta z Rivii. Później przyszedł czas na serial nakręcony przez największą na świecie platformę streamingową – głód fanów Białego Wilka wciąż jednak nie został zaspokojony. Właśnie dlatego postanowiono zorganizować WitcherCon.

Wiedźmin w wirtualnym świecie

"Wiedźmin 3 Dziki Gon", fot. CD Projekt RED
“Wiedźmin 3: Dziki Gon”, fot. CD Projekt RED

Globalny sukces “Wiedźmina III” może w pewnym stopniu zaskakiwać. To pierwszy tak wielki sukces polskiej branży growej, który otworzył drzwi do masowego odbiorcy także innym studiom znad Wisły. Nie obyło się przy tym bez małych kontrowersji, a nawet konfliktu między twórcami gry a panem Sapkowskim. To jednak nie czas na rozdrapywanie ran. Faktem jest natomiast, że dzięki wiedźmińskim grom CD Projekt RED stało się jednym z największych graczy w branży, mając w zanadrzu potężną markę…

Jak doskonale wiemy, studio próbowało ostatnio nieco zdywersyfikować swoje portfolio. Sukces zwłaszcza ostatniej odsłony głównego cyklu nie ulega wątpliwości. Próby rozwoju tego uniwersum o pomniejsze tytuły nie przyniosły jednak oczekiwanych efektów. Problematyczne okazało się także przerzucenie całej uwagi na stworzenie kolejnej wielkiej marki – “Cyberpunka 2077”, który niestety nie zaliczył dobrego startu. Ogłoszenie wiedźmińskiego konwentu mogło więc napełnić serca fanów Wiedźmina sporą dozą nadziei – te jednak szybko wygaszono.

Oficjalna odpowiedź studia mówi jasno: NIE. WitcherCon nie przyniesie zapowiedzi czwartej gry o Geralcie z Rivii. Redzi, jako współorganizatorzy konwentu, mają jednak sporo miejsca na dzielenie się swoimi przemyśleniami na temat serii i jej losów. W programie znalazło się więc miejsce dla paneli poświęconym: GWINTOWI (grze karcianej), figurkom ze świata “Wiedźmina” czy rozmowom o powstawaniu głównej serii. Te ostatnie podzielono zresztą na dwie części, więc trochę tego będzie. Na osłodę fani uniwersum zobaczą zapowiedź jednej pobocznej gry wiedźmińskiej – mobilki, która pozwoli nam polować na potwory w rozszerzonej rzeczywistości (AR).

WitcherCon to też serialowe przygody Geralta

Henry Cavill jako Geralt z Rivii na oficjalnym zdjęciu z planu serialu "Wiedźmin", fot. Netflix
Henry Cavill jako Geralt z Rivii na oficjalnym zdjęciu z planu pierwszego sezonu serialu “Wiedźmin”, fot. Netflix

Już we wstępnej rozpisce wydarzenia widzimy, że sporo miejsca poświęcone zostanie serialowi. Prace nad drugim sezonem netflixowego “Wiedźmina” trwają – produkcja powinna trafić do biblioteki serwisu jeszcze w tym roku. W panelu skupiającym się właśnie na tym temacie będziemy mogli zobaczyć: Anyę Chalotrę (Yennefer), Freyę Allan (Ciri), Mimi M. Khayisę (Fringilla Vigo), Paula Bulliona (Lambert) oraz Lauren S. Hissrich (showrunnerka projektu). Chalotra i Allan otrzymają też osobny panel, w którym uchylą rąbka tajemnicy na temat tego, jak ich losy będą się przeplatać w nadchodzących odcinkach. Zwieńczeniem będzie natomiast “Opowieść Białego Wilka”, a więc rozmowa z Henrym Cavillem – odtwórcą głównej roli w serialu.

Dodatkowo sprawdzimy, jak wiele na temat wykreowanego przez Andrzeja Sapkowskiego świata wiedzą twórcy gier i seriali. W panelu quizowym udział wezmą: Błażej Augustynek i Philipp Weber (główni projektanci zadań w grach Redów); Lauren S. Hissrich (showrunnerka serialu) oraz Declan De Barra (showrunner powstającego właśnie prequelu “The Witcher: Blood Origin”).

Na WitcherCon składają się dwie transmisje, które – wedle uznania – będziemy mogli zobaczyć na YouTubie bądź Twitchu. Pierwsza rozpocznie się 9 lipca o godzinie 19:00, natomiast druga 10 lipca o 3:00. Ma to oczywiście na celu umożliwienie udziału w wydarzeniu globalnej publiczności. Programy obu transmisji są zresztą bardzo zbliżone – każda z nich oferuje jednak unikalne treści. Szczegółowy program WitcherConu znajdziecie tutaj.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Informacyjna apokalipsa nadchodzi? Nie tak prędko…

Dezinformacja szerzy się dzięki internetowi na niespotykaną dotąd skalę, a wzajemne zaufanie...
Czytaj wiecej