“Władca pierścieni” od Amazonu nie tylko jako serial

Jedyny Pierścień znany z filmowej adaptacji "Władcy pierścieni"
Jedyny Pierścień znany z filmowej adaptacji "Władcy pierścieni"
O tym, że Amazon pracuje nad serialową adaptacją prozy J.R.R. Tolkiena, wiemy od niemal dwóch lat – projekt zakrojony jest na szeroką skalę, ba, ma kosztować firmę Jeffa Bezosa ponad miliard dolarów. Ale okazuje się, że gamingowa odnoga spółki także ma plany co do Śródziemia.

Mogłoby się wydawać, że w ostatnich miesiącach głowę Jeffa Bezosa zaprzątają raczej problemy osobiste, a jego biznesowe aspiracje skupiają się już tylko na eksploracji kosmosu. Tu, na ziemi wciąż jednak działa jego największa firma – Amazon – która co rusz poszerza zakres swoich zainteresowań. Co prawda walka z Netflixem za pośrednictwem Prime Video idzie kiepsko, ale to zmienić miał “Władca pierścieni”. Teraz dowiadujemy się, że ten sam kultowy tytuł ma wesprzeć ekspansję Amazonu w świecie gier komputerowych.

250 000 000 dolarów za same prawa autorskie, jakie w listopadzie 2017 roku Amazon zapłacił, to kropla w morzu potrzeb. Niemal tyle samo kosztować ma każdy z pięciu zapowiedzianych sezonów serialowej adaptacji prozy Tolkiena, ale to nie koniec wydatków Bezosa. Uprzedzając fakty, firma rozpoczęła bowiem także produkcję gry MMORPG, która bez wątpienia z miejsca znajdzie wielu fanów choćby dziś, a co dopiero na kolejnej fali popularności tolkienowskiego świata!

MMORPG “Władca pierścieni” to nowy-stary projekt

Mapa Śródziemia, fot. Athlon Games/Middle-earth Enterprises
Mapa Śródziemia, fot. Athlon Games/Middle-earth Enterprises

Świeża zapowiedź gry od Amazon Game Studios mogła zaskoczyć bardziej zorientowanych. We wrześniu zeszłego roku dość nieoczekiwanie grę o roboczym tytule “Władca pierścieni Online” zapowiedziało bowiem Athlon Games. Spółka zależna chińskiego koncernu Leyou Technologies nie będzie jednak rywalizować z Amazonem – okazało się natomiast, że firmy współpracują. Nowe informacje rzucają więc na temat zupełnie inne światło. Generalnie wygląda to na dawno zaplanowaną akcję, można jedynie zastanawiać się, dlaczego Amazon tak późno ujawnił swój udział w projekcie. Wiemy natomiast, że oczekiwania wobec gry teraz jedynie rosną.

Poza Amazon Game Studios i Athlon Games (Leyou) w projekcie uczestniczy oczywiście także Middle-earth Enterprises. Nie znamy szczegółów produkcyjnych ani ewentualnej daty premiery, a twórcy zdradzili jedynie, że nad tytułem pracują branżowi weterani. “Władca pierścieni” w wersji online tworzony jest bowiem przez ludzi odpowiedzialnych w przeszłości za takie tytuły, jak “Everquest”, “Destiny”, “World of Warcraft” czy “Planetside”.

Oko Saurona patrzące ze szczytu Barad-dûr na Górę Przeznaczenia – cel głównego bohatera powieści "Władca pierścieni"
Oko Saurona patrzące ze szczytu Barad-dûr na Górę Przeznaczenia – cel głównego bohatera powieści “Władca pierścieni”

Z zapowiedzi studia wynika, że gra będzie działać w modelu free-to-play. Z kolei jej akcja ma się toczyć około 2000 lat przed wydarzeniami znanymi z filmów i książkowego “Władcy pierścieni”. Amazon zaznacza jednak, że nie powinniśmy oczekiwać ścisłego związku między grą a serialem. Warto w tym miejscu przypomnieć, że produkcja Prime Video również ma się rozgrywać w Drugiej Erze. O tych czasach niewiele dowiemy się natomiast z “Władcy pierścieni” (podobnie jak z filmowej trylogii). Więcej na ten temat Tolkien napisał w “Silmarillionie”, sporo dowiemy się także z wydanych pośmiertnie “Niedokończonych opowieści”.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Kamikatsu – miasto, które (prawie) niczego nie marnuje

Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak wiele śmieci wytwarzają każdego roku, miesiąca...
Czytaj wiecej