Rafał Wojaczek powraca – nowa książka niebawem

Rafał Wojaczek, fot. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Choć od jego śmierci minęło czterdzieści pięć lat, Rafał Wojaczek pozostaje żywy. I nie mam na myśli jedynie pamięci jego fanów! Niebawem do księgarń trafić ma tomik "Nie te czasy", zawierający niepublikowane dotąd utwory mikołowskiego poety.

Choć od jego śmierci minęło czterdzieści pięć lat, Rafał Wojaczek pozostaje żywy. I nie mam na myśli jedynie pamięci jego fanów! Niebawem do księgarń trafi tomik “Nie te czasy. Utwory nieznane”, zawierający niepublikowaną dotąd twórczość mikołowskiego poety.

Rafał Wojaczek zmarł w maju 1971 roku, mając na koncie zaledwie dwa tomiki (“Sezon”, 1969; “Inna bajka”, 1970). Pozostawił jednak wystarczająco dużo materiałów, by pośmiertnie wydane zostało jeszcze kilka książek opatrzonych jego nazwiskiem. Choć od samobójczej śmierci naczelnego polskiego “poety wyklętego” minęło wiele lat, w zeszłym roku badaczom jego twórczości udało się znaleźć sporo “nowych” tekstów.

Rafał Wojaczek - rękopisy znalezione w archiwum Ossolineum, fot. Konrad Wojtyła / Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Rafał Wojaczek – skany rękopisów znalezionych w archiwum Ossolineum, fot. Konrad Wojtyła

W połowie października 2015 roku w murach słynnej biblioteki Ossolineum zagościli Maciej Melecki (dyrektor Instytutu Mikołowskiego) oraz Konrad Wojtyła (badacz literatury). Bardzo szybko okazało się, ze w archiwum znajduje się sporo sporo nieznanych dotąd tekstów. Wydarzenie to zbiegło się z głośną premierą “Wilka” Marka Hłaski, który także został znaleziony w Zakładzie Narodowym imienia Ossolińskich we Wrocławiu, jednak nie należy wiązać tych dwóch spraw.

Faktem jest, że inwentarz archiwum Ossolineum został opublikowany w roku 2003. Może więc dziwić, że teksty zaczęły “wypływać” tak późno. Wygląda jednak na to, że w końcu ujrzą one światło dzienne. Kilka dni temu – przy okazji rocznicy urodzin Wojaczka – ogłosił to Konrad Wojtyła, pełniący rolę redaktora książki.

Póki co wiemy jedynie, że Rafał Wojaczek spisał te teksty w latach 1966-71, ostatni z nich – wiersz “Mirecka” – zaledwie dwa miesiące przed śmiercią. Do Zakładu Narodowego imienia Ossolińskich trafiły w 1986 roku. Zdeponował je tam Andrzej Wojaczek – brat poety.

Rafał Wojaczek "Nie te czasy. Utwory nieznane", fot. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka
Rafał Wojaczek “Nie te czasy. Utwory nieznane” (okładka), fot. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka

Tomik “Nie te czasy. Utwory nieznane” ma zawierać sześćdziesiąt siedem niepublikowanych dotąd wierszy oraz osiem tekstów prozatorskich. Badacze mają nadzieję, że zwłaszcza te ostatnie rzucą nowe światło na twórczość Wojaczka. Ponadto w tomiku znalazło się także miejsce dla “Dziennika dla Teresy”, który po raz pierwszy zostanie opublikowany w całości.

“Nie te czas” do księgarń trafią prawdopodobnie na przełomie stycznia i lutego 2017 roku. Książka ma się ukazać nakładem Instytutu Mikołowskiego.

Autor artykułu
More from Damian Halik

Nowy projekt firmy MVRDV – Valley – odmieni Amsterdam

Holenderskie biuro architektoniczne MVRDV słynie z niekonwencjonalnych koncepcji. W ostatnim czasie ich...
Czytaj wiecej